WŚRÓD INDIAN I CUDÓW NATURY

Poczuj się jak na srebrnym globie odwiedzając Valle de la Luna, dolinę na Atakamie, najsuchszej pustyni świata.
Kraje
Chile
Boliwia
Ilość osób
8 osób
Termin (13 dni)
14.09.2019 - 26.09.2019
Cena
3890 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Poczuj się jak na srebrnym globie odwiedzając Valle de la Luna, dolinę na Atakamie, najsuchszej pustyni świata. Zachwyć się widokiem kolorowych jezior – turkusowego, a czasem intensywnie szmaragdowego Laguna Verde i czerwonego Laguna Colorada, którego brzegi upodobały sobie stada różowych flamingów. Poczuj pulsującą w żyłach krew w czasie szaleńczego spływu rwącym nurtem Rio Maipo. Daj się zahipnotyzować surrealistycznej scenerii Salar de Uyuni, największej pustyni solnej świata, zmieniającej się w porze deszczowej w największe na Ziemi lustro – ogromne pole do popisów dla fotografów. Popłyń na świętą wyspę Indian Isla del Sol – to tu zetkniesz się z wciąż żywą, indiańską tradycją. Przyjrzyj się też niesamowitym i tajemniczym ruinom Puma Punku – części monumentalnego kompleksu świątynnego w Tiwanaku. A jeśli potrzeba Ci mocnej dawki adrenaliny, zjedź na rowerze najbardziej niebezpieczną drogą świata – Yungas Road – z wysokich gór wprost do tropikalnych lasów Amazonii.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY DO SANTIAGO

Rano wylatujemy z Warszawy (przelot z międzylądowaniem, najprawdopodobniej w Amsterdamie bądź w Paryżu) i popołudniu lądujemy w Santiago, gdzie powita nas polskojęzyczny przewodnik. Po prywatnym transferze do hotelu i zakwaterowaniu czas na zwiedzanie stoicy Chile. Rozpocznie się ono w jej centralnym miejscu: Plaza de Armas z katedrą Metropolitana. Kolejne przystanki to zachwycające swoją kolonialną architekturą Narodowe Muzeum Historyczne, siedziba prezydentów Chile, czyli pałac La Moneda oraz Mercado Central – targ słynący z bogatej oferty owoców morza oraz ryb. Po skosztowaniu w hacjendzie pysznego befsztyka, wjedziemy kolejką linową (co ciekawe, zaprojektowaną przez chilijskiego architekta pochodzenia polskiego – Luciano Kulczewskiego) na najwyższe wzniesienie w Santiago, Wzgórze Świętego Krzysztofa, by podziwiać panoramę miasta, otoczonego andyjskimi szczytami. Wieczorem, po krótkim odpoczynku w hotelu, odbędzie się kolacja z tradycyjnym, tanecznym show. Ten pokaz różnych tańców z regionów całego kraju to prawdziwa podróż przez kulturę Chile. Po pokazie taneczna impreza.

Wyżywienie
lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Principado *** http://www.hotelprincipadosantiago.com/* (pokoje typu standard)

Dzień 2
DEGUSTACJA W WINNICY CONCHA Y TORO – RAFTING RIO MAIPO – SANTIAGO

Po śniadaniu wyruszamy w kierunku andyjskich szczytów, do kanionu rzeki Maipo. Po drodze wizyta w winnicy Concha y Toro, znanej z takich marek jak Casillero del Diablo, Frontera, czy Don Melchor. Podczas pobytu w dolinie będzie można zwiedzić także park, piwniczki i zapoznać się z procesem produkcji wina. Nie zabraknie także czasu na degustację. Następnie atrakcje dla miłośników przygód rodem z filmów o Indianie Jonesie – rafting rzeką Maipo bądź canyoning (obie aktywności dla chętnych). Zgubione kalorie będzie można uzupełnić w czasie asado, czyli typowego chilijskiego grilla. W godzinach popołudniowych powrót do Santiago i nocleg w hotelu.

Wyżywienie
śniadanie / lunch
Zakwaterowanie

hotel Principado *** http://www.hotelprincipadosantiago.com/* (pokoje typu standard)

Dzień 3
VALPARAÍSO – RELAKS NA WYBRZEŻU PACYFIKU W VIÑA DEL MAR – SANTIAGO

Relaks na wybrzeżu Pacyfiku. Dzień rozpoczniemy od przejazdu do portowego miasta Valparaíso, którego stara część została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie obejmie m.in. Plaza Sotomayo z budynkami administracji miejskiej i dworcem Puerto oraz port z licznymi statkami marynarki chilijskiej i z dużymi transportowcami. Następnie wjedziemy na wzgórze widokowe, z którego roztacza się niezwykła panorama miasta i portu. W drugiej połowie dnia dotrzemy do popularnego kurortu wypoczynkowego Viña del Mar, a po drodze zatrzymamy się na obiad w restauracji nad brzegiem morza. Czas wolny na plaży, w trakcie którego będzie można nacieszyć się słońcem i urokiem tego miejsca, przyciągającego tysiące turystów.

Wyżywienie
śniadanie / lunch
Zakwaterowanie

hotel Principado *** http://www.hotelprincipadosantiago.com/* (pokoje typu standard)

Dzień 4
CALAMA – KOPALNIA CHUQUICAMATA – SAN PEDRO DE ATACAMA

Naszym celem tego dnia będzie dotarcie do najsuchszej pustyni świata, czyli Atakamy. Po przelocie z Santiago do Calamy, czeka nas transfer do oddalonej o ok. 20 km miejscowości Chuquicamata – opuszczonego po wyprowadzce górników miasteczka-widma. Odwiedzimy największą na świecie odkrywkową kopalnię miedzi, stanowiącą jedną z największych dziur wykopanych w ziemi – w jej wnętrzu mogłyby się zmieścić trzy postawione na sobie Pałace Kultury i Nauki! Po zwiedzaniu udamy się do San Pedro de Atacama – miasta-oazy. Zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Hotel Diego de Almagro **** http://www.dahotelessanpedro.com/* (pokoje typu standard)

Dzień 5
SAN PEDRO DE ATACAMA – SOLNISKO SALAR DE ATACAMA – JEZIORA MISCANTI I MIÑIQUES

Po śniadaniu wyruszymy nad Salar de Atacama, trzeciego co do wielkości solniska na świecie powstałego na wyschniętym słonym jeziorze. Następnie zwiedzimy rezerwat różowych flamingów nad laguną Chaxa, i dotrzemy nad jeziora Miscanti i Miñiques, znajdujące się na wysokości 4200 m n.p.m., u podnóża wulkanów Kordyliery Andyjskiej. Obiad zjemy w miejscowości Socaire, a w drodze powrotnej zatrzymamy się w miejscowości Toconao, znanej z wyrobów lokalnego rzemiosła, wełny z lamy i alpaki oraz kościoła z zabytkową, kolonialną dzwonnicą z XVIII wieku. Chętni mogą wziąć udział w wieczorno-nocny tour astronomiczny z obserwacją nieba przez teleskop. To wszystko w towarzystwie astronoma-pasjonata, który opowie o konstelacjach na niebie (czas touru ok. 2 godziny, cena ok. 35 USD od osoby, warunek odbycia touru – każdy dzień, w którym nie ma pełni Księżyca).

Wyżywienie
śniadanie / lunch
Zakwaterowanie

Hotel Diego de Almagro **** http://www.dahotelessanpedro.com/* (pokoje typu standard)

Dzień 6
SAN PEDRO DE ATACAMA – DOLINA KSIĘŻYCOWA – DOLINA ŚMIERCI

Po śniadaniu czas wolny, który można przeznaczyć na przejażdżkę rowerową po okolicy. Po obiedzie czeka nas wycieczka do dwóch pustynnych dolin. Pierwsza to Dolina Księżycowa, zawdzięczająca swoją nazwę surrealistycznemu krajobrazowi. Słońce i wiatr stworzyły tu fantazyjne formacje skalne, które stały się scenerią filmów science fiction. Następnie udamy się do nie mniej wyjątkowej Doliny Śmierci, której nazwa pochodzi prawdopodobnie od panujących tutaj niezwykle wysokich temperatur. Podczas wyprawy do tych dolin można będzie zobaczyć naturalnie powstały amfiteatr, Trzy Maryje, czyli formy skalne przypominające postaci kobiet oraz Kordylierę Domeyki – nazwaną tak w hołdzie Ignacemu Domeyce, polskiemu geologowi i twórcy górnictwa chilijskiego. Nie zabraknie czasu na przejście przez pasmo Cordillera de la Sal, gdzie można podziwiać naturalne formacje solne o niesamowitych kształtach. Dzień zakończymy podziwianiem spektakularnego, pustynnego zachodu słońca.
Opcjonalnie: HD tour Doliną Księżycową na rowerach. Pakiet zawiera opiekę dwóch przewodników anglojęzycznych, wypożyczenie rowerów wraz z kaskiem i kamizelką, safe car, bilet wstępu oraz mały box piknikowy (wodę, owoce, przekąski).

Wyżywienie
śniadanie / lunch
Zakwaterowanie

Hotel Diego de Almagro **** http://www.dahotelessanpedro.com/* (pokoje typu standard)

Dzień 7
SAN PEDRO DE ATACAMA – KOLOROWY PŁASKOWYŻ ALTIPLANO – OJO DE PERDIZ

Pora na pożegnanie z Chile i przywitanie Boliwii. Po śniadaniu jedziemy na przejście graniczne w Hito Cajón. Tam przesiądziemy się w jeepy i wyruszymy do Parku Narodowego Eduardo Abaroa. Zatrzymamy się przy Laguna Verde, zawdzięczającej swoją szmaragdową barwę związkom magnezu i arsenu. W tle wulkan Licancabur, kształt to niemal idealny stożek. Dalej kierujemy się ku położonych na wysokości prawie 5000 m n.p.m. gejzerach Sol de Mañana oraz przy gorących źródłach Termas de Polques. To nie koniec uczty dla oczu. Kolejny przystankiem będzie jedno z najpiękniejszych miejsc w Boliwii – Laguna Colorada. To płytkie, słone jezioro o charakterystycznym, bordowym kolorze (pochodzącym od żyjących w wodzie mikroorganizmów) słynie z różowych flamingów, które zamieszkują niemal cały obszar jeziora i gromadzą się licznie przy brzegach jeziora. Koniec dnia przeznaczamy na przejazd przez Pustynię Siloli do Ojo de Perdiz, kolację i nocleg. Na trasie do Ojo de Perdiz zatrzymujemy się w jednej z lokalnych szkółek, gdzie zostanie przeprowadzona lekcja pokazowa dla tutejszych dzieci.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Tayka Ecohotel del Desierto http://taykahoteles.com/hotel-del-desierto/* (pokoje typu standard)

Dzień 8
OJO DE PERDIZ – PUSTYNIA SOLNA SALAR DE UYUNI – SZLAK KLEJNOTÓW – WYSPA KAKTUSÓW COLCHANI

Po wczesnym śniadaniu wyruszamy na Salar de Uyuni – największą pustynię solną świata i jednocześnie jeden z najbardziej płaskich obszarów na Ziemi (różnica wysokości na terenie solniska wynosi 41 cm). Prowadzi do niej Szlak Klejnotów, wzdłuż którego znajdują się małe, pustynne laguny. Po drodze będziemy mogli podziwiać aktywny i wciąż dymiący wulkan Ollagüe. Gdy dotrzemy do Salar de Uyuni, zobaczymy nieskończone połacie soli, stanowiące dno wyschniętego, prehistorycznego jeziora, zamieniające się w porze deszczowej (za sprawą kilkucentymetrowej warstwy wody) w największe na świecie lustro. W czasie pobytu na Uyuni nie może zabraknąć wizyty na Isla Incahuasi, czyli Wyspie Kaktusów i sesji fotograficznej z gigantycznymi sukulentami. Następnie udamy się do Colchani, gdzie znajduje się jedyna w regionie kopalnia soli. Jej wydobywaniem zajmują się własnoręcznie mieszkańcy, zbierając ją i usypując w formie malowniczych kopczyków.

Wyżywienie
śniadanie / lunch
Zakwaterowanie

Luna Salada **** http://www.lunasaladahotel.com.bo/* (pokoje typu standard)

Dzień 9
COLCHANI – CMENTARZ POCIĄGÓW W UYUNI – LA PAZ – CITY TOUR

Po śniadaniu, jadąc na lotnisko w Uyuni, zatrzymamy się na cmentarzysku pociągów, miejscu, nad którym krążą duchy przeszłości. Porozrzucane, poprzewracane szkielety lokomotyw i wagonów stanowią widok przedziwny i zarazem tajemniczy. Historia tego cmentarza sięga końca XIX wieku, kiedy to brytyjscy inżynierowie zostali zaproszeni do Boliwii, aby pomoc w budowie sieci kolejowej, umożliwiającej transport minerałów z Andów do nad pacyficznych portów (Boliwia miała wówczas dostęp do morza). Pomysł został szybko odrzucony ze względu na protesty mieszkańców okolicznych miejscowości. Po wizycie na cmentarzysku lot wewnętrzny z Uyuni do La Paz. Zwiedzimy najwyżej położoną stolicę świata, Targ Czarownic, Plac Murillo, na którym znajduje się Parlament i Pałac Prezydencki i inne ważne miejsca. Następnie przejedziemy koleją gondolową Mi Teleférico – najdłuższą na świecie miejską kolejką linową, by podziwiać wieczorno-nocny widok na La Paz.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Hotel Rosario, http://hotelrosario.com/la-paz/* (pokoje typu standard)

Dzień 10
LA PAZ – DROGA ŚMIERCI DO COROICO

Tego dnia czeka nas najbardziej ekscytująca przygoda podczas całej wyprawy – przejazd Yungas Road, czyli Drogą Śmierci. Ekstremalnie wąska, kręta i stroma w pełni zasłużyła na swoją nazwę. Prowadzi ona z wysokich gór (z okolic La Paz) do tropikalnych lasów Amazonii, a dokładnie do miejscowości Coroico (oddalonej o ok. 70 km od La Paz). Po widokowej przejażdżce busem zjemy posiłek w lokalnej restauracji i wrócimy do La Paz.

Opcjonalnie: zjazd na rowerach Drogą Śmierci. Po wjeździe busem na przełęcz La Cumbre (ok. 45 min), instruktaż, dopasowanie sprzętu i rozpoczęcie zjazdu, podczas którego pokonuje się ok. 70 km, zjeżdżając z wysokości 4700 m n.p.m. do 1300 m n.p.m. Po ok. trzygodzinnej przygodzie dojazd do Yolosa. Czas na prysznic, obiad i odpoczynek przy basenie.

Wyżywienie
śniadanie / lunch
Zakwaterowanie

Hotel Rosario, http://hotelrosario.com/la-paz/* (pokoje typu standard)

Dzień 11
LA PAZ – TIWANAKU – COPACABANA – JEZIORO TITICACA

Po wczesnym śniadaniu wyruszamy w kierunku zagadkowego miasta Tiwanaku – jednego z pierwszych miejsc, w którym żyły plemiona Inków i zarazem jednego z najważniejszych ośrodków kultury andyjskiej. Na miejscu znajduje się m.in. część gigantycznego kompleksu świątynnego. Po posiłku jedziemy nad jezioro Titicaca, najwyżej położone żeglowne jezioro świata, i dalej w kierunku Sanktuarium Maryjnego w miasteczku Copacabana – głównego celu pielgrzymek w Boliwii.

Wyżywienie
śniadanie / lunch
Zakwaterowanie

Rosario del Lago Hotel *** http://hotelrosario.com/lago-titicaca/* (pokoje typu standard)

Dzień 12
COPACABANA – REJS PO JEZIORZE TITICACA – WYSPA SŁOŃCA – LA PAZ – WYLOT DO POLSKI

Ostatni dzień w Boliwii przeznaczony będzie na niezapomniany rejs po jeziorze Titicaca z przybiciem do Wyspy Słońca. Zamieszkana jest głównie przez Indian, dla których jest to miejsce święte. Na wyspie znajdują się zabytki z okresu inkaskiego – m.in. kompleks Inti Wata oraz tarasy Pachamama, a także podziemne muzeum Ekako. Podczas pobytu spacer wśród kramów, z typowymi dla tamtejszej ludności, ręcznie wykonywanymi pamiątkami. Podczas rejsu powrotnego posiłek na pokładzie katamaranu. Następnie transfer na lotnisko w La Paz i lot powrotny do Polski.

Wyżywienie
śniadanie / lunch
Zakwaterowanie

-

Dzień 13
PRZYLOT DO WARSZAWY

„*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Przeloty wewnętrzny na trasie Santiago - Calama i Uyuni – La Paz
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji "płatne dodatkowo"
Ubezpieczenie
Opiekę polskiego przewodnika
Wyżywienie zgodnie z programem
Opłaty w parkach, rezerwatach i zwiedzanych obiektach
Rejs katamaranem
Kontakt
Przelotu międzynarodowego Warszawa - Santiago - La Paz - Warszawa (ok. 5200 PLN/ osoba)
Napojów bezalkoholowych i alkoholowych
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 70 USD za osobę)
Opłaty za użytkowanie Drogi Śmierci (koszt dodatkowy: ok. 8 USD za osobę)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: ok 500 USD za osobę)
Kontakt