TROPIKALNA SALSA

Duch kokainowego barona, Pabla Escobara wciąż unosi się nad Kolumbią, ale obecnie ten kraj kojarzy się głównie ze zniewalającym zapachem kawy, która w żadnym innym miejscu na świecie nie smakuje tak wyśmienicie.
Kraje
Kolumbia
Ilość osób
8 osób
Termin (16 dni)
16.11.2019 - 01.12.2019
Cena
3450 USD + bilet lotniczy
Wyprawa bez polskojęzycznego przewodnika
Termin (16 dni)
06.02.2020 - 21.02.2020
Cena
3830 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Duch kokainowego barona, Pabla Escobara wciąż unosi się nad Kolumbią, ale obecnie ten kraj kojarzy się głównie ze zniewalającym zapachem kawy, która w żadnym innym miejscu na świecie nie smakuje tak wyśmienicie. Najlepiej sprawdzić to, leżąc na hamaku rozwieszonym na olbrzymim, wielobarwnym balkonie, na tle soczystej zieleni andyjskich stoków – jakich pełno w całej Kolumbii. Łatwo dać się uwieść romantycznej atmosferze Bogoty, której kolonialna starówka pełna jest urokliwych patiów i kolorowych uliczek. Od miejskiego zgiełku można odpocząć nad lazurowymi wodami Morza Karaibskiego lub w Parku Narodowym Tayrona gdzie rajskie plaże otoczone są gęstą dżunglą. Niesamowity krajobraz tworzy porośnięta woskową palmą dolina Cocora, do której dojeżdża się popularnymi w Kolumbii jeepami Willys, zazwyczaj wypełnionymi kiśćmi bananów, juką i oczywiście workami kawy.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
PRZELOT Z WARSZAWY DO BOGOTY

Spotkanie na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przelot z Polski do stolicy Kolumbii z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Po wylądowaniu w Bogocie transfer do hotelu położonego u stóp Andów, w kolonialnej, pełnej zabytkowych kościołów i placów dzielnicy La Candelaria (czas transferu: ok. 1 godz.). Po zakwaterowaniu spacer po tętniącej życiem okolicy i kolacja w restauracji.

Wyżywienie
kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 2
BOGOTA – ODKRYWANIE I PODZIWIANIE KOLUMBIJSKIEJ STOLICY

Ten dzień przeznaczymy na odkrywanie najciekawszych i najbardziej intrygujących miejsc Bogoty. Zaczniemy od spaceru uliczkami La Candelaria, które oczarowują kolorową, niską zabudową. Następnie odwiedzimy największy kościół w mieście i zarazem główną świątynię kraju, Katedrę Prymasa Kolumbii, oraz największe na świecie Muzeum Złota, z bogatą kolekcją artefaktów kultur indiańskich. W tradycyjne tkaniny, prekolumbijską biżuterię czy herbatę z koki będzie można zaopatrzyć się na indiańskim targu. W czasie spaceru po stolicy nie zabraknie przerwy na degustację kolumbijskiej kawy w kawiarni Juan Valdez, należącej do jednego z najbardziej rozpoznawalnych producentów kawy na świecie. Pod koniec dnia wyjedziemy kolejką linową na Wzgórze Monserrate, z którego roztacza się panoramiczny widok na Bogotę. Właśnie w takich malowniczych okolicznościach zjemy wspólną kolację.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 3
PRZELOT DO KRÓLESTWA KAWY – WARSZTATY KAWOWE – PRZEJAZD NA LINIE NAD PLANTACJĄ

Po porannym transferze na lotnisko przelot do regionu kawy, Pereiry (czas przelotu: 1 godz.). Region zachwyca mieniącymi się w tropikalnym słońcu plantacjami kawy i bananowców, porastającymi nasłonecznione stoki Andów. Na tle soczystej zieleni widoczna jest oryginalna zabudowa: kolorowe domy na wysokich palach, których nieodzownym elementem są corredores – olbrzymie balkony, pomalowane w intensywne, żywe barwy. Na balkonach zawieszone są kolorowe hamaki. To z ich perspektywy najlepiej obserwować okoliczny krajobraz, oczywiście przy filiżance doskonałej kolumbijskiej kawy. Popołudniu odbędą się warsztaty kawowe, w czasie których zapoznamy się z procesem parzenia kawy, analizując każdy detal: od ziarenka po filiżankę. Atrakcją tego dnia będzie canopy, czyli przejazd tyrolkowy na naciągniętych stalowych linach nad plantacjami kawy, lasem bambusowym i tropikalnymi helikoniami. Po tych emocjach wrócimy do kawowej hacjendy na popołudniowy relaks. Kolację zjemy na świeżym powietrzu w ogrodach hacjendy kawowej w Alcali, gdzie przewidziany jest nocleg.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Hacjenda Bosque del Samán 3*, http://bosquesdelsaman.com/

Dzień 4
PRZEJAZD DO MIASTECZKA KAWOWEGO SALENTO – RAJD JEEPAMI DO VALLE DEL COCORA

Rankiem obudzi nas unoszący się nad regionem zapach kawy. Po śniadaniu wyruszymy do niezwykle urokliwego miasteczka Salento, ukrytego między monumentalnymi szczytami Andów (czas transferu: ok. 1 godz.). Znane jest ono z kolorowych, drewnianych domów z malowniczymi fasadami oraz licznych, klimatycznych kawiarni, które zapraszają do skosztowania lokalnej kawy, ciasteczek oraz likierów kawowych. Na głównej ulicy, Calle Real, miłośnicy rękodzieła mogą się zaopatrzyć w produkty lokalnych rzemieślników np. tkaniny czy wyroby ze szkła. Po uliczkach miasteczka jeżdżą wypełnione kiśćmi bananów, juką i workami kawy jeepy Willys. To środek transportu, którym przejedziemy do Valle del Cocora, doliny porośniętej „mglistym lasem” – m.in. palmą woskową, narodowym drzewem Kolumbii, której wysokość dochodzi nawet do 70 m (czas przejazdu: ok. 30 min.). Na chętnych czeka przejażdżka konna po dolinie (ok. 1 godz.). Wracamy do Pereiry na nocleg w hacjendzie.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 5
SPACER ŚLADAMI PABLA ESCOBARA W MEDELLIN

Po śniadaniu wyruszamy samochodami do Medellin (czas przejazdu: 5–6 godz.), miasta Pabla Escobara, niegdysiejszej siedziby gangów kokainowych. Oprócz wizyty w dzielnicy związanej z życiem Pabla Escobara, przewidziana jest wizyta w Parku Bosych Stóp, gdzie zachęca się do schłodzenia stóp w sadzawce, oraz na Placu Fernanda Botero, gdzie podziwiać można rzeźby najsłynniejszego współczesnego kolumbijskiego artysty. W mieście znajduje się specyficzne, naziemne metro w formie kolejki linowej, zawieszonej nad najuboższymi dzielnicami. Jedna z tych dzielnic nosi nazwę Escobar, na pamiątkę hojnego darczyńcy. To właśnie tu Escobar wybudował m.in. mieszkania socjalne dla najuboższych, stadion i kaplicę. Do dziś w wielu domowych ołtarzykach obok portretów świętych stoją portrety słynnego kokainowego barona. W drugiej części dnia wybierzemy się do ekskluzywnej dzielnicy miasta, El Poblado, gdzie podziwiać można m.in. budynek El Monaco, zajmowany kiedyś w całości przez rodzinę Escobara, w którym to próbowano barona zabić.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 6
MALOWNICZE GUATAPE

Dzień spędzony w malowniczej miejscowości Guatape (czas przejazdu ok. 2 godziny). Na początek wspinaczka po 740 stopniach na wielki skalny monolit „La Piedra Del Peñol”. Chociaż wejście po tylu schodach jest męczące widok rozpościerający się ze szczytu wynagradza podejście. U podnóża sąsiedniego miasteczka El Peñón, na początku lat 70. XX w. powstała tama, która spiętrzając wody rzeki Nare i dzięki pagórkowatemu ukształtowaniu terenu, stworzyła wyjątkowo malowniczy zbiornik wodny z tysiącami małych wysepek. Właśnie dla tego niesamowitego widoku turyści wspinają się na szczyt skalnego kolosa. Następnie lunch w Guatape, które słynie z kolorowych fasad zdobiących tamtejszą architekturę. Nazywane jest „Pueblo de Zócalos” czyli miasteczko cokołów. Każda fasada przedstawia to czym się zajmują ludzie w danym budynku. Po południu rejs po jeziorze tysiąca wysp (opcjonalnie) i możliwość zobaczenia z bliska jednej z dawnych rezydencji Pabla Escobara. Wieczorem powrót do Medellin (czas przejazdu ok. 2 godziny).

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 7
PRZELOT DO SANTA MARTA - ZWIEDZANIE MIASTA

Po porannym transferze na lotnisko (czas przejazdu: ok. 1 godz.), przelot (czas trwania lotu: 1 godz. 15 min.) do położonego na wybrzeżu Morza Karaibskiego Santa Marta (czas przejazdu z lotniska: 1 godz.). Jest to najstarsze miasto w Kolumbii, które otaczają malownicze plaże i pokryte bujną roślinnością góry należące do masywu Sierra Nevada de Santa Marta. Zakwaterowanie w Hotelu Casa Verde i popołudniowy spacer po urokliwych uliczkach starówki. Wieczorem kolacja przy dźwiękach muzyki kolumbijskiej.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Casa Verde, Santa Marta 3*, http://www.casaverdesantamarta.com/

Dzień 8
RAJSKIE PLAŻE PARKU NARODOWEGO TAYRONA

Wystarczy przejechać 20 km (czas przejazdu ok. 1 godz.) aby znaleźć się w Parku Narodowym Tayrona, którego plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Po około godzinie trekkingu przez dżunglę dotrzemy do jednej z wielu malowniczych, pokrytych białym piaskiem plaż, które spotkamy na swej drodze tego dnia. Na każdej z nich możliwość kąpieli w Morzu Karaibskim i chwile relaksu. W godzinach południowych dotrzemy do Przylądka San Juan gdzie spędzimy noc w hamakach rozwieszonych na świeżym powietrzu. Popołudnie to czas na spacer po plaży, snorkeling i jedzenie kokosów, które spadły z palm sąsiadujących z plażą. Zasypiać będziemy z widokiem na morze gwiazd, przy dźwiękach cykad i odgłosach dżungli.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Nocleg w hamakach na plaży, http://www.cabosanjuantayrona.com/

Dzień 9
PARK NARODOWY TAYRONA – PREKOLUMBIJSKIE RUINY EL PUEBLITO - CARTAGENA

Rano obudzi nas morska bryza. Śniadanie zjemy z widokiem na rajską plażę a następnie posileni udamy się, po kamiennych stopniach pnąc się w górę, na spotkanie z selvą – jak mówi się w Ameryce Południowej na dżunglę. Z grzbietów gór Sierra Nevada de Santa Marta ostatnie spojrzenie na morskie plaże Parku Narodowego Tayrona. Po drodze usłyszymy i zobaczymy zapewne wiele zwierząt. Mieszkańcy tego terenu to między innymi barwne papugi, tukany czy różne odmiany małp. Przed południem dotrzemy do ruin prekolumbijskiego miasta El Pueblito. Większość starego miasta jest obecnie porośnięta dżunglą, ale wystarczająco dużo pozostaje dla zwiedzających, aby wyobrazić sobie, jak kiedyś mogło wyglądać i jakie życie wiedli mieszkańcy tej osady ponad 500 lat temu. Lunch w otoczeniu ruin i selvy. Po godzinie marszu dotrzemy do parkingu skąd przejedziemy (czas transferu: ok. 5 godz.) do położonej nad Morzem Karaibskim Cartageny, której Stare Miasto, otoczone potężnymi fortyfikacjami, uznawane jest często za najpiękniejszy w Ameryce Południowej zabytek architektury kolonialnej. Zakwaterowanie w butikowym hotelu czas na krótki odpoczynek i kolacja w sercu starego miasta.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Boutique 3 Banderas 3*, http://www.hotel3banderas.com/

Dzień 10
PODZIWIANIE KARAIBSKIEJ PERŁY ARHITEKTURY

Ten dzień będzie atrakcyjny szczególnie dla stęsknionych za nadmorskim klimatem oraz dla miłośników kolonialnej architektury. Miasto zasłynęło jako główny port przeładunkowy złota w epoce hiszpańskiej kolonii. Obecnie w okolicach fortyfikacji popołudniami przesiadują mieszkańcy, popijając tradycyjną lemoniadę kokosową. Od rana udamy się pod wieżę zegarową Torre del Reloj, a następnie na Paseo de los Dulces – uliczkę słodkości, znanej z powieści „Miłość w czasach zarazy”. Zobaczymy Plaza de los Coches, na którym odbywał się targ niewolników, oraz w XVII-wieczny kościół i klasztor Pedro de Claver, założony przez jezuickiego zakonnika broniącego praw afrykańskich niewolników. Popołudniu zatrzymamy się na drinka w Cafe del Mar przy murach obronnych Cartageny i podziwianie zachodu słońca. Dzień zwieńczy kolacja w restauracji (dla chętnych przejazd na kolację karocami, malowniczymi uliczkami starego miasta).

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Boutique 3 Banderas 3*, http://www.hotel3banderas.com/

Dzień 11
WIZYTA W RYBACKIEJ OSADZIE LA BOQUILLA – LEKCJA GOTOWANIA NA PLAŻY

Po śniadaniu czas wolny na zakupy i dalsze odkrywanie Cartageny. Można w tym czasie udać się np. na spacer po zamieszkanej przez uboższych mieszkańców dzielnicy Getsemani, będącej niegdyś wyspą i przyciągającej turystów zdobiącymi elewacje kolorowymi muralami. Nieco później udamy się do pobliskiej rybackiej osady La Boquilla (czas transferu: ok. 30 min.), by spotkać się z uczniami tamtejszej szkoły, pomóc przy pracach socjalnych na jej rzecz i poznać prowadzone tam projekty. Na koniec dnia czeka nas lekcja gotowania kolumbijskich potraw na plaży i wspólna tradycyjna, karaibska obiadokolacja z mieszkańcami wioski.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Boutique 3 Banderas 3*, http://www.hotel3banderas.com/

Dzień 12
REJS NA WYSPĘ ISLA GRANDE – RELAKS NA PLAŻY

Po śniadaniu w hotelu udamy się do portu i wypłyniemy w rejs na wyspę Isla Grande (czas rejsu: ok. 45 min.). Należy ona do archipelagu Wysp Różańcowych, słynących z krystalicznie czystej wody.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

San Pedro de Majagua 4*, http://www.hotelmajagua.com/

Dzień 13
RELAKS NA PLAŻACH ISLA GRANDE

Dzień przeznaczymy na błogie lenistwo nad lazurowymi wodami Morza Karaibskiego. Można w całości spędzić go, nasłuchując szumu morskich fal przy tropikalnym drinku Coco Loco.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

San Pedro de Majagua 4*, http://www.hotelmajagua.com/

Dzień 14
RELAKS NA PLAŻACH ISLA GRANDE – REJS POWROTNY DO CARTAGENY

Ciąg dalszy odpoczynku na wyspie, a po południu rejs powrotny do Cartageny i czas wolny.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Boutique 3 Banderas 3*, http://www.hotel3banderas.com/

Dzień 15
WYLOT Z CARTAGENY DO POLSKI

Po śniadaniu transfer na lotnisko (czas przejazdu: ok. 20 min.) i lot powrotny do Polski.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

Dzień 16
LĄDOWANIE W WARSZAWIE

* W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Przeloty wewnętrzne na trasach: Bogota–Pereira, Medellin–Santa Marta
Opiekę polskiego przewodnika-rezydenta
Wyżywienie zgodnie z programem
Bilety wstępu do parków, rezerwatów i innych zwiedzanych obiektów
Ubezpieczenie
Opłaty lotniskowe
Zakwaterowanie zgodnie z programem w hotelach o standardzie 3* i 4*
Transport w kraju docelowym
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji "płatne dodatkowo"
Kontakt
Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa-Bogota, Cartagena-Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 3500 - 4000 PLN za osobę; bilet można rezerwować indywidualnie)
Przejazdu karocami w Cartagenie (koszt dodatkowy: 10 USD za osobę)
Napojów bezalkoholowych i alkoholowych
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 70 USD za osobę)
Dopłaty do wysokiego sezonu: (koszt dodatkowy: 300 USD za osobę)
Przejażdżki konnej w Valle de Cocora (koszt dodatkowy: 20 USD za osobę)
Rejsu po jeziorze Guatape (koszt dodatkowy: 20 USD za osobę)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego: (koszt dodatkowy: 500 USD)
Kontakt