PERŁY ORIENTU

Iran to jeden z nowych kierunków podróży, które pojawiły się w ostatnich latach.
Kraje
Iran
Ilość osób
8 osób
Termin (15 dni)
21.05.2019 - 04.06.2019
Cena
2750 USD + bilet lotniczy
Wyprawa bez polskojęzycznego przewodnika
Termin (15 dni)
24.09.2019 - 08.10.2019
Cena
3200 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Iran to jeden z nowych kierunków podróży, które pojawiły się w ostatnich latach. Choć groźne miny Ajatollahów budzą obawy, szczera gościnność i uśmiech Irańczyków sprawiają, że wyjazd na długo zostanie w pamięci jako jeden z najbardziej egzotycznych i niezwykłych. Błękit misternych zdobień meczetów, zapach wody różanej, smak szafranowych lodów, miękkość perskich dywanów, nawoływania muezinów do wieczornej modlitwy i zachody słońca na pustyni to wszystko czego potrzeba, by poczuć wszystkimi zmysłami bogactwo Orientu.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
PRZELOT Z WARSZAWY DO TEHERANU

Przelot z Warszawy do Teheranu z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Transfer do hotelu.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

Saina Hotel ***, http://www.sainahotel.com

Dzień 2
ZWIEDZANIE TEHERANU – PRZELOT DO SZIRAZU

Teheran to 11-milionowa metropolia i światowa stolica operacji plastycznych nosa, które są tu wyrazem statusu majątkowego. Zwiedzanie miasta warto zacząć od pełnego przepychu Pałacu Golestan będącego dawną siedzibą szachów. Narodowe Muzeum Klejnotów ze skarbcem pełnym cudów również przyprawi o zawrót głowy. Fani historii najnowszej i kina będą zainteresowani podejściem pod mury dawnej ambasady USA, gdzie dziś wymowne graffiti wyraża niechęć Irańczyków do Stanów Zjednoczonych i Izraela, a w czasie rewolucji grupa studentów ze wsparciem Chomeiniego wzięła pracowników urzędu jako zakładników na 444 dni. Na podstawie tych wydarzeń powstał film Bena Afflecka “Operacja Argo”. Krótka wizyta w stolicy to pierwsze zderzenie ze sprzecznościami irańskiej kultury. Dziś po ulicach, przez które przetaczała się rewolucja islamska przemykają zarówno kobiety w czadorach, jak i podążające pewnym krokiem młode dziewczyny z chustami zsuniętymi na skraj głowy i mocnym makijażem, chcące w ten sposób wyrazić swój stosunek do nakazu noszenia hidżabu. Wieczorem lot do Szirazu (czas trwania lotu ok. 1,5 godz.) i zakwaterowanie w hotelu.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Karim Khan ***, http://en.karimkhanhotel.com

Dzień 3
ZWIEDZANIE SZIRAZU

Promienie porannego słońca rzucające feerię barw na miękkie dywany wnętrza Różowego Meczetu to jeden z najpiękniejszych widoków w Iranie. Warto wstać wcześnie rano, by móc podziwiać ten niezwykły spektakl. Zwiedzanie twierdzy dynastii Zand, wzniesionej w samym sercu miasta oraz meczetu Vakil ze wspaniałymi zdobieniami sufitów i ogromną liczbą kolumn. Popołudnie wypełni lekcja gotowania. Kuchnia irańska stanowi ciekawe połączenie różnych smaków i z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym podniebieniom. Wczesny wieczór to najlepszy moment by udać się do miejsca spoczynku najsłynniejszych irańskich poetów- Hafeza i Saadiego. Mimo upływu setek lat od ich śmierci, mauzolea stale są odwiedzane przez całe rodziny. Imponujące jest również Shah Cheragh, do którego turyści mogą wejść tylko pod opieką imama. Ograniczenie dostępu sprzyja utrzymaniu atmosfery skupienia w modlitwie, pozwalając jednocześnie odwiedzającym na podziwianie jednych z najpiękniejszych lusterkowych mozaik. Co ciekawe ich powstanie wynikało z trudności w transporcie luster, które do Iranu docierały w kawałkach.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Karim Khan ***, http://en.karimkhanhotel.com

Dzień 4
ZWIEDZANIE PERSEPOLIS

Przejazd z Szirazu do Persepolis (ok. 1 godz.). Odwiedziny ruin starożytnego Persepolis to prawdziwa podróż w czasie. Z daleka widać strzeliste kolumny należące do porzuconego na środku pustyni miasta. Niewiarygodny wydaje się fakt, że tak cenne pozostałości po założonym przez Dariusza I w 518 r. p.n.e. Persepolis odkryto pod grubą warstwą piasku dopiero w latach 70. XX w. Symboliczne przejście przez Bramę Wszystkich Ludów uświadamia potęgę Persji. Do jej króla zmierzały długie procesje poddanych z podbitych narodów, by składać mu dary. Równie silne wrażenie wywierają grobowce dynastii Achemenidów i Sasanidów wykute w potężnych skałach w dolinie Naghsz-e Rustam, a także Pasargady – miasto, które pełniło funkcję stolicy imperium przed wybudowaniem Persepolis. Powrót do Szirazu.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Karim Khan ***, http://en.karimkhanhotel.com

Dzień 5
ZWIEDZANIE MEYMAND – NOCLEG W POKOJACH WYKUTYCH W SKAŁACH

Przejazd do wykutej w wulkanicznych tufach wioski Meymand. Uważa się, że pierwsi mieszkańcy na płaskowyżu pojawili się już 12 000 lat temu. Wokół wsi odkryto ryty naskalne datowane na 10 000 lat, a znalezione fragmenty ceramiki mają nawet 6 000 lat. Co więcej są dowody na to, że niektóre domy zamieszkiwane są od ponad trzech tysiącleci! To co czyni wioskę jeszcze bardziej niezwykłą to stale toczące się w niej życie. W chwili obecnej mieszkańców jest niewielu, a większość z nich to ludzie w podeszłym wieku. W wiosce działa także wykuty w skale meczet. Warto przyjrzeć sie spokojnemu rytmowi życia miejsca, w którym czas się zatrzymał. Od 2015 r. Meymand znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w jednym z domów w skałach, gdzie można poczuć się jak prawdziwy mieszkaniec wioski.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 6
ZWIEDZANIE KERMANU - ZACHÓD SŁOŃCA NA PUSTYNI

Leniwy poranek w wiosce i spacer po okolicy. Przejazd do Kermanu. Zwiedzanie Meczetu Piątkowego. Wyjazd na zachód słońca na Pustynię Lota. To jedno z najgorętszych miejsc na świecie, a NASA zanotowało tu temperaturę przekraczającą 70⁰C! Pustynia zwykle kojarzy się z piaskiem i monotonnym krajobrazem. Kaluts to zupełne przeciwieństwo tego wyobrażenia. Skalne formacje o wysokości od kilku do kilkunastu metrów, ciągnące się regularnymi wałami to formy powstałe w wyniku uderzania skał ziarenkami piasku niesionymi przez wiatr. Krajobraz pól jardangów, bo tak nazywają się te formy, z pewnością zachwyci swoją unikatowością.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Motevalli Bashi ***, http://motevalibashi.ir/en/hotel

Dzień 7
PRZEJAZD DO JAZDU – WIZYTA W KARAWANSERAJU

Przejazd do Jazdu położonego pomiędzy Pustynią Lota i Wielką Pustynią Słoną. Po drodze wizyta w karawanseraju Zeyn-o-Din, zbudowanego na planie okręgu. Takie zajazdy dla karawan dawały schronienie kupcom na Jedwabnym Szlaku, którym przewozili swoje towary między Europą i Azją. Szlak miał wiele odnóg, które powstawały od starożytności do około XIV w., czyli okresu, gdy szlaki kontynentalne zaczęły tracić swoje znaczenie w dobie morskich odkryć geograficznych. Zachód słońca na pustyni, podziwiany z dachu karawanseraju pozwoli wyobrazić sobie życie kupca przemierzającego Jedwabny Szlak. Przejazd i zakwaterowanie w hotelu.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 8
ZWIEDZANIE JAZDU – “ŁAPACZ WIATRU” W OGRODACH DOWLAD ABAD – WIZYTA W “DOMU MOCY”

W Jazd nawet barwa zabudowań miasta sprawia wrażenie jakby wyrosło ono z piasków pustyni. Wystarczy wyjść na jeden z dachów, by zobaczyć dominujące w krajobrazie badgiry - łapacze wiatru. To prosta perska konstrukcja, dzięki której chłodzone są pomieszczenia, co ma ogromne znaczenie, gdy latem temperatura często przekracza 40⁰C. Jazd to także miasto będące ważnym ośrodkiem dla zaratusztrian, zwanych czcicielami ognia. Koniecznie trzeba odwiedzić Świątynię Ognia, gdzie ogień płonie nieprzerwanie od 470 r n.e. czy Wieże Ciszy - miejsce niezwykłego obrzędu pochówku wyznawców. Popołudniu wizyta w ogrodzie Dowlat Abad, którego centralną część stanowi największy w Iranie “łapacz wiatru”, mierzący aż 33 m wysokości. Wieczorem wyjście do zurkhaneh- “domu mocy”, gdzie mężczyźni spotykają się na tradycyjne treningi, zawierające w sobie elementy sztuk walki, kalisteniki, a nawet muzyki i religii.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 9
PRZEJAZD DO ISFAHANU – WIZYTA W MIASTECZKU KHARANAQ - POKAZ SZTUKI PERSKIEJ KALIGRAFII

Wyjazd w kierunku Isfahanu (czas trwania przejazdu: ok. 4 godz.). Po drodze przystanek w opuszczonym ponad 1000 lat temu miasteczku Kharanaq. Dziś można chodzić pustymi uliczkami i zaglądać do budynków z gliny zmieszanej ze słomą, które pamiętają jeszcze czasy świetności tego miejsca. Dobrze zachował się minaret i kilka dachów, które są jednocześnie tarasami z widokiem na dolinę oraz przecinający ją starożytny akwedukt. Wejście na teren ruin wymaga szczególnej ostrożności, gdyż nie sa one w żaden sposób zabezpieczone. W okolicy mieszka niewielka społeczność, a po drugiej stronie sezonowej rzeki zbudowano pokaźnej wielkości meczet. Dojazd do Isfahanu i udział w pokazie sztuki perskiej kaligrafii oraz tradycyjnej metody zdobnego inkrustowania przedmiotów. Wieczorny spacer na majestatyczny Plac Imama, który wielkością ustępuje tylko pekińskiemu Tiananmen.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie
Dzie 10
ZWIEDZANIE ISHAFANU – IRAŃSKI PIKNIK

Irańczycy mówią, że kto odwiedził Isfahab, ten widział już pół świata. Pierwszy dzień pobytu w mieście upłynie na zwiedzaniu najciekawszych obiektów związanych z kulturą islamu. Przylegający do Placu Imama Meczet Królewski tworzy kompleks wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowę potężnej świątyni oraz sąsiadujących budowli rozpoczęto już w I połowie XVII w. Warte uwagi są również Meczet Sheikh Lotfollah,w którym odbywały się prywatne królewskie ceremonie oraz Pałac Ali Qapu, skąd roztacza się wspaniały widok. Miłośnicy zakupów i rękodzieła spokojnie poświęcą całe popołudnie na obejście bazaru przy Placu Imama w poszukiwaniu prawdziwych perełek, ponieważ Isfahan to zdecydowanie najlepsze miejsce na zakup pamiątek. Doskonałym zakończeniem zwiedzania będzie typowy irański piknik na trawniku w centralnej części placu.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 11
ISFAHAN- ZWIEDZANIE DZIELNICY ORMIAŃSKIEJ – POLSKI AKCENT

Wystarczy przejść przez Most 33 Łuków, żeby znaleźć się w innym świecie- ormiańskiej dzielnicy Isfahanu. Zamiast minaretów nad tą częścią miasta górują kopuły monastyrów. To też jedna z nielicznych okazji, by zobaczyć malowidła przedstawiające postacie ludzkie. Za rzeką został aromat herbaty, Jolfa pachnie kawą i zdaje się żyć własnym rytmem. Po zwiedzeniu majestatycznej Katedry Vank i klimatycznego Kościoła Maryi warto udać się na cmentarz ormiański, położony na przedmieściach. W jego obrębie znajduje się Polska Kwatera z zaledwie kilkunastoma nagrobkami. Spoczywają tu “dzieci Andersa”, najczęściej sieroty, które uciekając z Polski w latach 40. XX w. znalazły w Iranie chwilowe schronienie. W Isfahanie działało wówczas około 20 polskich szkół, a decyzją władz dzieci otrzymywały co tydzień drobne pieniądze na swoje wydatki.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 12
PRZEJAZD DO WIOSKI ABJANE - ZWIEDZANIE ABYANEH – PRZEJAZD DO KASZANU

Przejazd do Abjane (czas trwania: ok. 2,5 godz.), jednej z najstarszych irańskich wiosek. O jej wyjątkowości stanowi nie tylko czerwona glina, z której została zbudowana, lecz także nietypowy regionalny ubiór jej mieszkańców. Stroje kobiet składają się z rozłożystych kwiecistych spódnic, a nawet hidżaby mają ten sam wzór. Całokształt sprawia wrażenie żywego skansenu, w którym czas się zatrzymał. Przejazd do Kaszanu (ok. 1,5 godz.) i zakwaterowanie w hotelu.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 13
ZWIEDZANIE KASZANU – SPACER PO WYDMACH - ZACHÓD SŁOŃCA NA PUSTYNI

Kaszan to nieduże miasto, zdecydowanie mniej popularne wśród turystów niż Sziraz, Jazd czy Isfahan. Warto się tu jednak zatrzymać, by obejrzeć tzw. historyczne domy, czyli pałace dawnej arystokracji. Jednym z nich jest Dom Rodziny Tabatabei, którego wnętrza zapierają dech w piersiach. Dom Boroujerdi z kolei ma ciekawą historię. Jego właściciel, handlarz dywanów chciał poślubić pannę Tabatabei, a ponieważ jej ojciec postawił warunek, by jego córka nie mieszkała w gorszych warunkach niż dotychczas, pan Boroujerdi wybudował wspaniały pałac. W Kaszanie można również zobaczyć Ogród Fin- przykład perskiego ogrodu o symetrycznych założeniach, przecinanego przez kanały doprowadzające wodę. Popołudniu wyjazd na pobliską pustynię, spacer po wydmach i zachód słońca na dnie wyschniętego jeziora, gdzie krystalizująca sól “rysuje” pole poligonów ciągnące się po horyzont.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 14
PRZEJAZD DO ORTODOKSYJNEGO KOM – SPACER PO MIEŚCIE – PRZEJAZD DO TEHERANU – POŻEGNALNA KOLACJA

Przejazd do Kom (ok 1,5 godz.), świętego miasta szyitów i celu pielgrzymek. To jedno z najbardziej ortodoksyjnych miejsc w Iranie. W Kom najważniejsze jest mauzoleum siostry ósmego imama Alego al-Ridy, Fatimy al-Masumy i to ono dominuje w centrum miasta. Pielgrzymi wyprawą do grobowca Fatimy zapewniają sobie miejsce w niebie. Nie będąc muzułmaninem na teren mausoleum można wejść z imamem, który pełni rolę przewodnika i wyczerpująco odpowiada na każde pytanie. By nie przeszkadzać rozmodlonym tłumom turyści nie są wpuszczani do wnętrz. Jednak sam spacer po dziedzińcu pozwala przyjrzeć się pielgrzymom i ich religijnym rytuałom. Przejazd do Teheranu (ok 2,5 godz.), pożegnalna kolacja w Daraband, jednej z najbardziej malowniczych i prestiżowych dzielnic Teheranu. Odpoczynek w hotelu przed nocnym wylotem.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

Saina Hotel ***, http://www.sainahotel.com

Dzień 15
PRZYLOT DO WARSZAWY

Przelot powrotny do Warszawy z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Przelot wewnętrzny na trasie Teheran-Sziraz
Opiekę przewodnika lokalnego
Wyżywienie zgodnie z programem
Lekcję gotowania w Szirazie
Opiekę polskojęzycznego przewodnika (w opcji "z polskjęzycznym przewodnikiem")
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym
Ubezpieczenie
Kontakt
Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 1500-1800 PLN; bilet można zarezerwować indywidualnie)
Biletów wstępu do atrakcji turystycznych (koszt dodatkowy: 180-200 USD)
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 60 USD za osobę)
Opłat wizowych (30 EUR- wizowy numer referencyjny + 50 EUR- wiza w ambasadzie)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 580 USD)
Kontakt