ORANG UTAN ZNACZY CZŁOWIEK LASU

Największa spośród 17,5 tysiąca indonezyjskich wysp mieści w sobie osobliwości, których próżno szukać w innych miejscach na kuli ziemskiej.
Kraje
Indonezja
Ilość osób
6 osób
Termin (18 dni)
12.08.2019 - 29.08.2019
Cena
2800 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Największa spośród 17,5 tysiąca indonezyjskich wysp mieści w sobie osobliwości, których próżno szukać w innych miejscach na kuli ziemskiej. Sumatrzańskie lasy deszczowe są schronieniem dla krytycznie zagrożonych wyginięciem orangutanów, a szczęściarze mogą zobaczyć kwitnące raflezje – największe kwiaty świata. Wnętrze wyspy zamieszkują niezwykłe plemiona: Toba, dawni kanibale, którzy w wyniku pewnej intrygi nawrócili się na chrześcijaństwo, i Minangkabau, u których to kobiety rządzą i decydują o życiu mężczyzn. Sumatra to zieleń, która pachnie deszczem, goździkami i najdroższą kawą świata.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY DO SINGAPURU

Spotkanie na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie i wylot z Polski. Przelot prawdopodobnie z przesiadką w jednym z europejskich lub bliskowschodnich portów lotniczych.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 2
PRZELOT Z SINGAPURU DO MEDANU

Lądowanie w Singapurze, lot do Medanu. Transfer do hotelu. Odpoczynek po długiej podróży.

Wyżywienie
-
Dzień 3
PRZEJAZD DO LASU DESZCZOWEGO – ODPOCZYNEK NAD RZEKĄ

Po śniadaniu wyruszymy do miejscowości Tangkahan, położonej w środku wiecznie zielonego lasu deszczowego. Po odpoczynku nad brzegiem rzeki Buluh obejdziemy tutejszą wioskę. Śmiałkowie będą mogli eksplorować drugi brzeg rzeki po emocjonującym przejściu po miejscowym moście linowym.

Wyżywienie
śniadanie / lunch
Zakwaterowanie
Dzień 4
TANGKAHAN - KĄPIEL ZE SŁONIEM I TREKKING

Po śniadaniu wyruszymy do ośrodka Rezerwatu Tangkahan, gdzie przebywa na stałe 7 słoni wraz ze swoimi opiekunami. Słonie sumatrzańskie są podgatunkiem słonia indyjskiego, który jest zagrożony wyginięciem. Ciężką sytuację gatunku pogłębia wylesianie Sumatry, a zwierzęta tracące przestrzeń do życia wkraczają na obszary zamieszkane przez ludzi i niszczą uprawy. Słonie z Tangkahan to właśnie takie odłowione „szkodniki”, które dziś pomagają w patrolowaniu lasu i chronieniu fauny dżungli przed kłusownictwem. W chwilach wolnych od pracy pozwalają turystom wykąpać się razem z nimi w pobliskiej rzece. Możliwość obcowania z tak majestatycznym zwierzęciem jak słoń dostarczy z pewnością wielu emocji i niezapomnianych wrażeń.

Wyżywienie
śniadanie / lunch
Zakwaterowanie
Dzień 5
SPOTKANIE Z KLANEM KARO – WIZYTA W ŚWIĄTYNI BUDDYJSKIEJ

Po śniadaniu udamy się do Berastagi. Tutejsze wyżyny zamieszkuje klan Karo, należący do plemienia Bataków, znanych ze swoich dawnych kanibalskich tradycji. Po drodze odwiedzimy świątynię buddyjską w Lumbini, gdzie będziemy mieć okazję przyjrzeć się religijnym praktykom wiernych. Wieczorem dotrzemy na wzgórze Gundaling, z którego roztacza się piękny widok na wulkany Sibayak i Sinabung.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie
Dzień 6
BERASTAGI – KUTACANE – KETAMBE

Wyjeżdżamy do Ketambe, po drodze przejeżdżając przez Kutacane, stolicę południowo-wschodniej części regionu Aceh. Droga wiodąca do miasta jest w dużej mierze słabej jakości, jednak prowadzi do najbardziej dziewiczych części wyspy. Po zwiedzaniu miasta kontynuujemy przejazd do Ketambe.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Wisma Cinta Damai*

Dzień 7
KETAMBE – TREKKING W LESIE DESZCZOWYM

Tego dnia czeka nas trekking w gęstym lesie równikowym w poszukiwaniu ciekawych gatunków sumatrzańskiej fauny i flory. Będzie towarzyszył nam także świetnie znający wyspę przewodnik lokalny. Sumatra to jedno z dwóch miejsc na świecie, w których można jeszcze zobaczyć wolno żyjące orangutany. W języku indonezyjskim „orang” znaczy „człowiek” natomiast „utan” to „las”. Współcześnie orangutanom zagraża wylesianie obszarów pod rozwój plantacji palmy oleistej. Miejsce wybrane na trekking nie należy do najpopularniejszych regionów. Tutejsza dżungla jest prawdziwie dzika i trudno dostępna, a w czasie wędrówki trzeba przedzierać się przez gęsty las i przepływające przez niego liczne strumienie. Popołudniu będziemy mieć okazję wziąć udział w życiu miejscowej społeczności poprzez pomoc w malowaniu szkoły lub przy budowie lokalnej biblioteki.

Wyżywienie
śniadanie / lunch
Zakwaterowanie

Wisma Cinta Damai*

Dzień 8
JEZIORO TOBA

Po śniadaniu przejazd nad Jezioro Toba. Krajobraz okolicznych wiosek, zielone pola ryżowe i błękit wody tchną takim spokojem, że aż trudno uwierzyć w historię o powstaniu tego zbiornika – doszło do niego w wyniku wybuchu superwulkanu 75 000 lat temu. Potężna erupcja doprowadziła do zmian klimatycznych na Ziemi. Superwulkany różnią się od „zwykłych” wulkanów przede wszystkim skalą wybuchu. Te pierwsze powstają wskutek potężnej eksplozji magmy zgromadzonej w ogromnym zbiorniku nawet kilka kilometrów pod ziemią. Po wybuchu Toba w atmosferze przez około 1800 lat unosiło się tak dużo pyłu, że blokował on docieranie promieni słonecznych, co doprowadziło do tzw. wulkanicznej zimy i masowego wymierania wielu gatunków.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Hotel Inna Parapat, http://www.innaparapathotel.com/*

Dzień 9
REJS NA WYSPĘ SAMOSIR – WAŻNE MIEJSCA DLA PLEMIENIA BATAKÓW

Na wyspę Samosir dotrzemy po krótkim rejsie publicznym promem. Zwiedzimy miejsca ważne dla plemienia Bataków: ponad 200-letni grobowie Króla Sidabutara, wioskę Ambarita, gdzie znajduje się kamienny stół i krzesła, będące dawnym miejscem egzekucji, czy wioskę Simanindo, w której można zobaczyć tradycyjne batackie domy oraz obejrzeć pokaz tańca. Batacy zamieszkujący okolice Jeziora Toba są dziś chrześcijanami, choć jeszcze 150–200 lat temu praktykowali kanibalizm. Pierwsze próby nawracania plemienia skończyły się… zjedzeniem misjonarzy. Wszystko zmieniło się jednak za sprawą pewnego sprytnego niemieckiego księdza, który nauczywszy się miejscowego języka, został uznany za posłanego od przodków i przekonał Bataków do zmiany wiary.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Samosir Villa Resort, http://www.samosirvillaresort.com/*

Dzień 10
WIZYTA W TRADYCYJNEJ WIOSCE W BALIGE – GORĄCE ŹRÓDŁA W SIPOHOLON – NAJDROŻSZA KAWA ŚWIATA

Tego dni zaplanowany jest wyjazd do tradycyjnej wioski w Balige i gorących źródeł w Sipoholon. Po drodze zwiedzimy plantację goździków i ananasów, zatrzymamy się także w Nagasaribu, gdzie produkowana jest najdroższa kawa świata – kopi luwak. Kluczową rolę w procesie powstawania napoju odgrywa cyweta, zwierzę z rodziny łaszowatych, którego przysmakiem są dojrzałe owoce kawowca. Miąższ zostaje strawiony, natomiast ziarno po lekkiej fermentacji w układzie pokarmowym luwaka traci goryczkę i jest wydalane. Proces powstawania najdroższej kawy świata budzi dużo skrajnych emocji, ale ci, którzy jej spróbowali, muszą przyznać, że ma niepowtarzalny, wręcz aksamitny smak. Chętni będą mogli skosztować niezwykłego naparu i przekonać się o wyjątkowości kopi luwak. Na koniec dnia przejazd do Sipirok i zakwaterowanie w hotelu.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Torsibohi Nauli Hotel, http://torsibohinauli.com*

Dzień 11
OGRÓD PRZYPRAW – PRZEKROCZENIE RÓWNIKA

Po wczesnym śniadaniu wyjedziemy w kierunku Bukittinggi. Po drodze odwiedzimy ogród przypraw, gdzie można zobaczyć jak rośnie pieprz, wanilia czy kardamon. Następnie udamy się do Bonjol, gdzie przekroczymy linię równika. Wieczorem dojedziemy do Bukittinggi i zakwaterujemy się hotelu.

Wyżywienie
śniadanie
Dzień 12
ZWIEDZANIE BUKITTINGGI

Bukittinggi w czasach kolonialnych było ważną faktorią holenderską, a jej widoczną pozostałością jest Jam Gadang – stojąca w sercu miasta wieża zegarowa. Zobaczymy malowniczy kanion Sianok oraz japońskie tunele z czasów II wojny światowej. Okolice słyną nie tylko ze wspaniałych krajobrazów, lecz także z martylinearnego plemienia Minangabauczyków. Wedle ich zwyczajów to kobieta pełni najważniejszą rolę społeczną, a mężczyzna po ślubie przeprowadza się do swojej małżonki i nie ma prawa do własności prywatnej. Na bliższe zapoznanie ze zwyczajami plemienia pozwoli zwiedzanie Pałacu Minangkabau w Batu Sangkar.

Wyżywienie
śniadanie
Dzień 13
POSZUKIWANIE RAFLEZJI W DŻUNGLI – WODOSPADY ANAI

W okolicach Palupuh w sezonie istnieje możliwość zobaczenia bukietnicy Arnolda, znanej pod nazwą raflezja. To roślina uznawana za największy na świecie kwiat, którego średnica wynosi około 1 m, a waga sięga nawet 10 kg! Gatunek można obserwować jedynie na Borneo i Sumatrze, a każda roślina kwitnie tylko przez kilka dni raz na kilka lat. Ze względu na zapach zepsutego mięsa, który wydziela, raflezja jest nazywana przez miejscowych trupim kwiatem. Po drodze do Padangu postój przy wodospadzie Anai o wysokości 25 m.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Gran Inna Muara Hotel, http://www.grandinnapadang.com/*

Dzień 14
U PODNÓŻA NAJWYŻSZEGO WULKANU INDONEZJI

Wyjazd do Kersik Tuo – wioski położonej u stóp najwyższego czynnego wulkanu Indonezji – Kerinci (3805 m n.p.m.). Okolicę otacza zwarta dżungla, małe rodzinne uprawy oraz jedna z największych na świecie plantacji herbaty – Kayu Aro. Została ona założona już w 1925 r. przez Holendrów i do dziś napar z liści pochodzących spod Kerinci jest ulubionym napojem holenderskiej rodziny królewskiej. Świeża zieleń herbacianych krzewów ze stożkiem wulkanu w tle tworzy niezapomniany krajobraz.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Hotel Zahza*

Dzień 15
SPACER PO PLANTACJI HERBATY – REJS NA WYSPĘ CUBADAK

Dzień zaczniemy od porannego spaceru po plantacji. To szansa na podglądnięcie, jak wygląda praca podczas zbiorów. Istnieje możliwość zorganizowania wizyty w fabryce herbaty połączonej z degustacją naparu. Wyjedziemy także na wybrzeże do Zatoki Bungus, by popłynąć na małą, wulkaniczną wyspę Cubadak. Nie licząc rybaków, którzy śpią w niewielkich chatach, wyspa jest właściwie niezamieszkała.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 16
WYPOCZYNEK NA WYSPIE CUBADAK

Po dwóch tygodniach pełnych wrażeń pora na wypoczynek na rajskiej plaży. Spokojne wody od strony Sumatry oraz bogactwo gatunkowe otaczającej wyspę rafy koralowej zachęca do snorkelingu lub nurkowania. Zafascynowani dżunglą mogą wybrać się na dwie trasy trekkingowe. Cubadak to idealne miejsce na zakończenie sumatrzańskiej przygody.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 17
PRZELOT DO DŻAKARTY

Powrót do Padang i transfer na lotnisko. Przelot do Dżakarty.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 18
PRZYLOT DO WARSZAWY

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Opiekę polskojęzycznego przewodnika (w opcji "z przewodnikiem polskojęzycznym")
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym
Opiekę przewodnika na trekkingach w Tangkahan i Ketambe
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
Opiekę anglojęzycznego przewodnika
Wyżywienie zgodnie z programem
Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
Aktywności prowadzone przez obsługę ośrodka na wyspie Cubadak (rejsy na okoliczne wyspy, kajaki, trekking na wyspie)
Ubezpieczenie
Kontakt
Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa - Medan, Padang - Warszawa (koszt dodatkowy ok. 4000 - 5500 PLN od osoby; bilet można rezerwować indywidualnie)
Opłat za fotografowanie/nagrywanie
Nurkowania
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy ok. 50 USD od osoby)
Anglojęzycznego przewodnika na wyspie Cubadak
Napojów alkoholowych i bezalkoholowych
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 830 USD)
Kontakt