KOLUMBIJSKI KOKTAJL

Nigdzie krajobrazy nie zmieniają się tak dynamicznie jak w Kolumbii Południowej.
Kraje
Kolumbia
Ilość osób
8-osób
Termin (12 dni)
24.04.2019 - 05.05.2019
Cena
2900 USD + bilet lotniczy
Z polskojęzycznym przewodnikiem
Termin (15 dni)
10.10.2018 - 24.10.2018
Cena
2900 USD + bilet lotniczy
Z polskojęzycznym przewodnikiem
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

W czasie podróży doświadczymy zarówno suchego klimatu pustyni Tatacoa, której formacje skalne tworzą niesamowite kształty uformowane przez naturę, jak i soczyście zielonych, pachnących świeżą kawą plantacji w okolicach Cali. W San Agustín zatopimy się w historii prekolumbijskiej, podziwiając tajemnicze statuy wykonane z kamienia, co do których pochodzenia naukowcy do dziś nadal nie są pewni. Z kolei Park Narodowy Puracé, dający początek dwóm najważniejszym rzekom w Kolumbii, zachwyci nas widokiem aż 11 czynnych wulkanów! Podczas wyprawy nie zabraknie również wypoczynku na rajskich plażach wybrzeża Morza Karaibskiego w urokliwej miejscowości Palomino.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
PRZELOT Z WARSZAWY DO BOGOTY

Przelot z Polski do stolicy Kolumbii z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Po wylądowaniu w Bogocie udamy się do hotelu położonego u stóp Andów, w kolonialnej, pełnej zabytkowych kościołów i placów dzielnicy La Candelaria (czas transferu: ok. 1 godz.). Po zakwaterowaniu przejdziemy się na spacer po tętniącej życiem okolicy. Bogota położona jest na wysokości 2 600 m n.p.m. w centralnej części kraju. Jej strategiczne położenie na środkowym paśmie kordyliery Andów w rolniczym regionie Cundinamarca i w pobliżu sawanny Llanos Orientales sprawia, że uważana jest za jeden z najlepiej rozwiniętych ośrodków miejskich w Ameryce Południowej. Po spacerze powrócimy do hotelu na kolację i nocleg.

Wyżywienie
kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 2
BOGOTA – ODKRYWANIE I PODZIWIANIE KOLUMBIJSKIEJ STOLICY

Po śniadaniu wyruszymy na poznanie kolonialnej dzielnicy miasta – La Candelarii, miejsca narodzin Bogoty. Wejdziemy na wzgórze kacyka Muisca – pierwotnego wodza tych terenów. Przejdziemy malowniczymi uliczkach Candelarii, podziwiając jej charakterystyczną niską, kolorową zabudowę, romantyczne patia i tajemnicze postaci na dachach i balkonach. Następnie odwiedzimy Muzeum Złota – największe tego typu muzeum na świecie. Zgromadzono w nim najpiękniejsze złote wyroby licznych kultur indiańskich zamieszkujących terytorium Kolumbii przed przybyciem Krzysztofa Kolumba. Czas wolny można przeznaczyć na zakupy na indiańskim targu z lokalnym rzemiosłem, rękodziełem i pamiątkami (kolumbijską kawą, herbatą z koki, prekolumbijską biżuterią, indiańskimi tkaninami itd.). W godzinach południowych wjedziemy kolejką linową na Wzgórze Monserrate położone na wysokości 3 150 m n.p.m., z którego roztacza się niezapomniany widok na całe miasto. Monserrate znane jest również z klasztoru i kaplicy czarnej Madonny – La Morenity – i ołtarza Chrystusa Upadającego pod Krzyżem – miejsca pielgrzymowania Kolumbijczyków. Kolację zjemy w restauracji z panoramicznym widokiem na stolicę.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 3
PRZEJAZD DO NEIVA – PUSTYNIA TATACOA

Po śniadaniu wyjedziemy z Bogoty do stolicy departamentu Huila – Neivy (czas przejazdu: ok. 6 godz.). Departament Huila słynie nie tylko z parku archeologicznego San Agustín i z pustyni Tatacoa, ale również z pysznej kawy, która kilka lat temu otrzymała oznaczenie PDO, czyli Chronioną Nazwę Pochodzenia, co oznacza, że jest to produkt wytwarzany na określonym obszarze w tradycyjny sposób. Po obiedzie w Neivie (obiad we własnym zakresie) przejedziemy na pustynię Tatacoa (czas przejazdu: 1,5 godz.), która zajmuje obszar 330 km2 ziemi w kolorze ochry z niewielkimi plamami zieleni kaktusów. Obok leżącego na północnym wschodzie kraju półwyspu La Guajira, jest ona jedną z dwóch pustyń położonych w granicach Kolumbii. W okresie trzeciorzędu miejsce to było wspaniałym ogrodem pełnym kwiatów i drzew, który powoli ulegał pustynnieniu, by ostatecznie zamienić się w czerwono-szarą surową pustynię. W tym oddalonym od ludzkich skupisk miejscu, wolnym od tzw. zanieczyszczenia światłem, można obserwować niesamowicie rozgwieżdżone niebo. Kolację zjemy na campingu, gdzie spędzimy również noc.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

dwuosobowe namioty z łóżkami (camping z dostępem do toalety oraz prysznica)

Dzień 4
SAN AGUSTÍN –ZWIEDZANIE POZOSTAŁOŚCI PO KULTURACH PREHISZPAŃSKICH

Rankiem wyruszymy w drogę wśród pięknych krajobrazów andyjskiej części Kolumbii do tajemniczego San Agustín (czas przejazdu: 4,5 godz.). Miejscowość słynie z ogromnych statui wyrzeźbionych w kamieniu, które zadziwiają nawet dziś. Niewiele wiadomo o prehiszpańskich kulturach, które zamieszkiwały ten region przed piętnastoma wiekami. Wyniki badań mówią, że stopień rozwoju społeczeństwa był wysoki, o czym świadczą rzeźby o tematyce religijnej i magicznej. Antropolodzy zwracają uwagę na fakt, iż społeczność San Agustín pod presją silnych agresorów opuściła te ziemie i przeniosła się w kierunku Amazonii i Orinoko. Tajemnicze zniknięcie ludności szacuje się na przełom XIV i XV w. Z przewodnikiem odwiedzimy m.in. indiańskie groby oraz źródło Lavapatas, będące świętym miejscem dla kultury San Agustín, przeznaczonym do ceremonii religijnych i rytualnych kąpieli. Na koniec dnia przybędziemy do hotelu na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 5
RZEKA MAGDALENA – KONNA PRZEJAŻDŻKA PO OKOLICY

Po śniadaniu wybierzemy się nad najważniejszą rzekę Kolumbii – Magdalenę (czas marszu: ok. 15 min. po płaskim terenie). Doświadczymy na własnej skórze, dlaczego przesmyk na wysokości San Agustín cieszy się sławą miejsca wywołującego dreszcz emocji: między ogromnymi blokami skalnymi, które tworzą rodzaj tunelu, rozległe koryto rzeki przepływającej przez terytorium całego kraju w tym miejscu ściśnięte jest zaledwie do 1,70 m szerokości. Rzeka wpada w przewężenie, pieniąc się i uderzając z hukiem o kamienne ściany. Lunch zjemy na terenie Parku Archeologicznego El alto de los Idolos (płatny dodatkowo). Po południu udamy się na konną przejażdżkę (w siodle) po górach otaczających San Agustín, by dotrzeć do ceremonialnego miejsca tej indiańskiej kultury – wyrzeźbionej w kamieniu antropomorficznej figury bogini Chaquira (czas trwania przejażdżki: 2–3 godz.). Następnie dotrzemy do perfekcyjnie okrągłego wzgórza określanego jako Pelota czyli piłka. W tym miejscu odkryjemy wyjątkowy indiański grób z kamiennymi figurami, które do dziś zachowały swoje autentyczne kolory: czerwony, żółty, czarny i biały. Przejazd do hotelu na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie/ kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 6
PRZEJAZD DO KOLONIALNEGO POPAYÁN – ZWIEDZANIE MIASTA

Po śniadaniu wyruszymy z San Andrés de Pisambalá do Popayán (czas transferu: 4,5 godz.). To niezwykle urokliwe kolonialne miasto, uznawane za mekkę kolumbijskiej arystokracji hiszpańskiego pochodzenia. Tym, co przykuwa uwagę, jest estetyka jego architektury: duże domostwa z patiami, liczne świątynie (szacuje się, że co 150 m znajduje się kościół) i śnieżnobiałe ściany budynków. Co ciekawe, to efekt oficjalnego dekretu z XVII wieku, w którym Popayán zobligowane zostało do utrzymywania białych fasad. Wieczorem kolacja i czas wolny na odpoczynek.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel la Plazuela Popayan***, http://hotellaplazuela.com.com*

Dzień 7
PARK NARODOWY PURACÉ – TREKKING I KĄPIEL W ŹRÓDŁACH TERMALNYCH

Wczesną porą wyjedziemy do Parku Narodowego Puracé (czas transferu: ok. 2 godz.). Obszar zajmujący 83 000 ha wznosi się na wysokości 2 600–5 000 m n.p.m. To właśnie na tym terenie mają swoje źródła dwie najważniejsze kolumbijskie rzeki: Magdalena i Cauca. Park słynie z 11 wulkanów, z których najczęściej odwiedzany jest wulkan Puracé (4 650 m n.p.m.), uznawany za jeden z bardziej aktywnych kolumbijskich wulkanów. Na terenie parku spędzimy cały dzień, przemierzając go pieszo oraz kąpiąc się w źródłach termalnych. Lunch będzie można zjeść w restauracji, w miasteczku Coconucos. Po południu powrócimy do Popayan na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel la Plazuela Popayan***, http://hotellaplazuela.com.com*

Dzień 8
SILVIA – SPOTKANIE Z INDIAŃSKĄ SPOŁECZNOŚCIĄ GUAMBIANOS – PRZELOT DO SANTA MARTA

Po drodze na lotnisko w Cali, na które wyruszymy rankiem (czas transferu: ok. 3 godz.), odwiedzimy miejscowość Silvia położoną w pobliżu rezerwatu Guambía. To niezwykłe miejsce, gwarantujące autentyczną interakcję z indiańską społecznością Guambianos. W miasteczku zjemy również lunch. Po wizycie u Indian i dotarciu na lotnisko w Cali, czeka nas lot do Santa Marta (z przesiadką w Bogocie, łączny czas przelotu: ok. 4 godz.). W ekologicznym hotelu w Palomino odpoczniemy po podróży i pędzimy noc.

Wyżywienie
śniadanie / lunch
Zakwaterowanie

Hotel Finca La Jorará***, http://www.lajorara.com*

Dzień 9
RELAKS NA PLAŻY W PALOMINO – OPCJONALNIE: WYCIECZKA DO PARKU NARODOWEGO TAYRONA

Dzień przeznaczony na relaks na plaży w Palomino. Zainteresowani mogą się udać na fakultatywną wycieczkę do Parku Tayrona (płatna dodatkowo; czas przejazdu w jedną stronę: ok. 40 min.). Park obejmuje kilka położonych blisko siebie absolutnie rajskich plaż w otoczeniu tropikalnych karaibskich lasów, w pobliżu kordyliery Sierra Nevada de Santa Marta. Jego główna i najczęściej odwiedzana plaża na półwyspie Cabo de San Juan uznana została przez Trip Advisor za jedną z 10 najpiękniejszych plaż na świecie. Po całodniowej wizycie w parku powrót na kolację i nocleg do hotelu.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Finca La Jorará***, http://www.lajorara.com*

Dzień 10
RELAKS NA PLAŻY W PALOMINO – OPCJONALNIE: SPŁYW RZEKĄ DON DIEGO

Kolejny dzień pod znakiem odpoczynku na plaży. Dla zainteresowanych fakultatywna atrakcja – spływ na dętkach po rzece Palomino (płatna dodatkowo; czas samego spływu: ok. 1,5 godz.). Wycieczka rozpoczyna się trekkingiem po dżungli Sierra Nevada de Santa Marta, po czym wraz z przewodnikiem spływa się spokojną i płytką rzeką Palomino aż do Morza Karaibskiego. Podczas spływu można podziwiać rozpościerające się naokoło góry, a przy odrobinie szczęścia usłyszeć grasujące w dżungli małpki (wyjce). Po południu powrócimy do hotelu na odpoczynek, kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Finca La Jorará***, http://www.lajorara.com*

Dzień 11
WYLOT DO POLSKI

W godzinach wczesnopopołudniowych transfer na lotnisko w Santa Marta (czas przejazdu: ok. 2 godz.) i lot do Bogoty (czas przelotu: 1 godz. 35 min.). Przesiadka w jednej z europejskich stolic i wylot do Europy.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 12
LĄDOWANIE W WARSZAWIE

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.
**Istnieje możliwość wydłużenia wyjazdu o 3 dni oraz włączenia do programu zwiedzania rzeki w pięciu kolorach Caño Cristales. Opłata za wyjazd wzrosłaby wówczas o 850 USD na osobę.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Przeloty wewnętrzne na trasach: Cali–Santa Marta, Santa Marta–Bogota
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym (klimatyzowany bus na wyłączność dla grupy)
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
Opiekę polskojęzycznego przewodnika-rezydenta
Wyżywienie zgodnie z programem
Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
Ubezpieczenie
Kontakt
Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa–Bogota–Warszawa (koszt dodatkowy: 3200–3600 PLN; bilet można rezerwować indywidualnie)
Spływu rzeką Don Diego w dniu 10. (koszt dodatkowy: 40 USD/os.)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 650 USD)
Dopłaty w przypadku zebrania się grupy 6-osobowej (koszt dodatkowy: 330 USD /os.)
Całodniowej wycieczki do Parku Tayrona (z obiadem) w dniu 9. (koszt dodatkowy: 130 USD/os.)
Napojów bezalkoholowych i alkoholowych
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 70 USD/os.)
Dopłaty do wysokiego sezonu: 300 USD/os. (15 grudnia–15 stycznia, Wielkanoc, 15 czerwca–15 lipca)
Kontakt