INDIAŃSKI KARNAWAŁ

Oto wyprawa w magiczny świat indiańskiego karnawału pełnego niezwykłych rytuałów i symboli. Przejście przez obrządek oczyszczenia i odrodzenia rozpocznie kilkudniową podróż po barwnych fiestach w majańskich wioskach.
Kraje
Meksyk
Ilość osób
8 osób
Termin (13 dni)
17.02.2020 - 29.02.2020
Cena
4450 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Oto wyprawa w magiczny świat indiańskiego karnawału pełnego niezwykłych rytuałów i symboli. Przejście przez obrządek oczyszczenia i odrodzenia rozpocznie kilkudniową podróż po barwnych fiestach w majańskich wioskach. Wraz z mieszkańcami weźmiemy udział w ceremonii skierowanej do opiekuńczych bóstw, w tradycyjnych tańcach, w rozpalaniu Nowego Ognia czy w świątecznej degustacji alkoholu z trzciny cukrowej. Dźwięki muzyki granej na muszlach, skorupach żółwi, fletniach i bębnach, zapierające dech w piersiach widoki i smak własnoręcznie przyrządzonego guacamole na długo pozostaną w pamięci. Indiański karnawał to wyprawa dla miłośników kultury majańskiej oraz prawdziwych poszukiwaczy przygód i autentycznych, unikatowych doświadczeń.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
PRZELOT Z WARSZAWY DO MIASTA MEKSYK – UDZIAŁ W CEREMONII OCZYSZCZENIA

Wylot do miasta Meksyk z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Po wylądowaniu w godzinach popołudniowych udamy się do hotelu położonego nieopodal piramid Teotihuacán (czas przejazdu: ok. 1 godz.). Nie można inaczej rozpocząć tej wyprawy niż ceremonią oczyszczenia i odrodzenia, czyli powrotu do łona Matki Ziemi, która odbędzie się w rytualnej łaźni parowej Temazcal. Ceremoniał ten wywodzi się z tradycji rdzennych społeczności Ameryki Północnej. Po tym niezwykłym doświadczeniu wrócimy do hotelu na odpoczynek, kolację i nocleg.

Wyżywienie
kolacja
Zakwaterowanie

Hotel przy piramidach Teotihuacán*

Dzień 2
PIRAMIDY TEOTIHUACÁN – LEKCJA PRZYRZĄDZANIA LOKALNYCH POTRAW – BAZYLIKA W GUADALUPE

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy na odkrywanie największego starożytnego miasta Meksyku, Teotihuacán. Piramida Słońca, Piramida Księżyca, Droga Zmarłych, Świątynia Pierzastego Węża to tylko niektóre z okazałych świątyń tego ogromnego kompleksu. Na lunch zjemy przysmaki kuchni regionalnej, której tajniki poznamy, ucząc się przyrządzania takich potraw jak guacamole, salsa roja, escamoles czy tortillas. Po południu przejedziemy do bazyliki Matki Bożej z Guadalupe – najważniejszego ośrodka religijnego Indian, dziś również największego miejsca maryjnego kultu katolickiego na świecie (czas transferu: ok. 40 min.). Popołudniu czas na spacer po stolicy Meksyku. Kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

hotel w mieście Meksyk*

Dzień 3
ZWIEDZANIE MIASTA MEKSYK – KOLACJA Z MUZYKĄ NA ŻYWO

Kolejny dzień rozpocznie się zwiedzaniem placu Tlatelolco, na którym w 1521 r. dokonały się ostatnie walki w Meksyku pomiędzy Hiszpanami i Indianami. Następnie odwiedzimy Muzeum Antropologiczne z największą w skali światowej kolekcją prekolumbijskiej sztuki, gdzie można zobaczyć m.in. słynny Kamień Słońca, znany jako aztecki kalendarz. Obiad zjemy w lokalnej restauracji. Po południu wybierzemy się na spacer po ulicach i zaułkach kolonialnej starówki miasta Meksyk, wybudowanej na gruzach stolicy Azteków, Tenochtitlán. Podczas kolacji przy muzyce mariachi zapoznamy się z meksykańskim folklorem. Historia tego gatunku sięga XVIII w. Dźwięki skrzypiec, gitar, mandoliny i trąbki, jakie towarzyszyły niegdyś każdemu weselu, będą niewątpliwym urozmaiceniem wieczoru. Po zabawie powrót do hotelu i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

hotel w mieście Meksyk*

Dzień 4
PRZELOT DO VILLAHERMOSY – PALENQUE – ZAPOMNIANA ŚWIĄTYNIA

Po śniadaniu wyjedziemy na lotnisko, by dostać się do Villahermosa (czas lotu: 1 godz. 20 min.). Stamtąd przejedziemy do Palenque. Magia tego prehiszpańskiego miasta porwie nas podczas poszukiwania ukrytych w tropikalnej dżungli budynków stolicy Starego Państwa Majów. Po nieodkrytej części Palenque oprowadzi nas rodowity Maj. Opowiadając o roślinach i zwierzętach żyjących w selwie, zaprowadzi nas do nieudostępnionej turystom Zapomnianej Świątyni – Templo Olvidado. Lunch zjemy pod samymi bramami budowli. Odwiedzając strefę archeologiczną, zwiedzimy takie miejsca jak Świątynia Czaszki, Świątynia Czerwonej Królowej, Świątynia Inskrypcji, Plac Liściastego Krzyża i Obserwatorium Astronomiczne. Spacer po lesie deszczowym przywiedzie nas do tzw. Łaźni Królowej. Popołudniu dotrzemy do hotelu na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

hotel w Palenque*

Dzień 5
KĄPIELE PRZY WODOSPADACH MISOL-HA – KARNAWAŁ W INDIAŃSKIEJ WIOSCE

Przedpołudnie spędzimy na słodkim lenistwie przy wodospadach Misol-Ha (czas przejazdu z Palenque: ok. 1 godz.). Następnie wyjedziemy w pobliże Ocosingo, do nieznanej turystom wioski majańskiej (czas przejazdu: ok. 2 godz.). Właśnie tego dnia Indianie wracają do swych domostw po trwającym dwa tygodnie rytualnym polowaniu. Po lunchu weźmiemy udział w karnawałowych fiestach, podczas których Indianie składają na głównym placu wioski ofiary upolowane w lesie, skóry zwierząt, kości i kły, leśny miód i święte rośliny. Rytuałowi towarzyszą modlitwy przy zapalonych pochodniach. Kolacja i nocleg w wiosce.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

chata w majańskiej wiosce (nocleg w domach mieszkańców wioski, z bieżącą wodą i łazienką lub w położonym nieopodal hoteliku 3*)*

Dzień 6
KARNAWAŁ W INDIAŃSKIEJ WIOSCE – WYPOCZYNEK PRZY WODOSPADACH AGUA AZUL

Od rana kontynuujemy świętowanie karnawału w majańskiej wiosce. Tego dnia Majowie nacierają się leśnym miodem i obklejają całe ciało rytualnym sianem. Taki barwny pochód, w rytmie muzyki granej na muszlach, skorupach żółwi, rdzennych fletniach i bębnach, przechodzi do ołtarzy, by podczas modlitwy złożyć w ofierze upolowane zwierzęta. Po południu odpoczniemy przy wodospadach Agua Azul (czas przejazdu w jedną stronę: ok. 1,5 godz.), a następnie powrócimy do wioski na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

chata w majańskiej wiosce (nocleg w domach mieszkańców wioski, z bieżącą wodą i łazienką)*

Dzień 7
KARNAWAŁ W INDIAŃSKIEJ WIOSCE – PRZEJAZD DO SAN CRISTÓBAL DE LAS CASAS

Kolejny poranek w wiosce. Dzień rozpoczyna rytualny taniec kobiet mających nas sobie wielobarwne stroje ludowe, zakładane specjalnie na tę okazję. Będziemy uczestniczyć w tym pełnym kolorów i dźwięków spektaklu, po czym opuścimy wioskę, by udać się do kulturalnej stolicy stanu Chiapas – magicznego miasta San Cristóbal de las Casas (czas transferu: ok. 2,5 godz.). Kolacja i nocleg w hotelu.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

hotel w San Cristóbal de las Casas*

Dzień 8
SAN CRISTÓBAL DE LAS CASAS – KARNAWAŁU CIĄG DALSZY!

Między niedzielą a środą popielcową trwa apogeum karnawałowych fiest. Właśnie w tym czasie wjedziemy na święte wzgórze nieopodal miasta, gdzie trzy razy w roku zbierają się szamani i uzdrowiciele wraz z mieszkańcami jednej z najbardziej tradycyjnych wiosek, by odprawiać rytuały i ceremonie skierowane do opiekuńczych bóstw. Dzięki naszym lokalnym przewodnikom będziemy mogli uczestniczyć w tych uroczystościach. Odwiedzimy również majański dom, gdzie żony i córki majordomów wprowadzą nas w tajniki przyrządzania lokalnych potraw i zaproszą na wspólny posiłek. Poznamy tez tajemnice rękodzielniczych wyrobów tekstylnych, a w Muzeum Medycyny Majów odkryjemy tę zdumiewającą tradycję leczenia. Wieczorem powrócimy na kolację i nocleg do San Cristóbal de las Casas.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Zakwaterowanie: hotel w Zakwaterowanie: hotel w San Cristóbal de las Casas**

Dzień 9
SAN JUAN CHAMULA – KULMINACJA KARNAWAŁU!

W tym kulminacyjnym momencie karnawału, w dzień poprzedzający środę popielcową, pojedziemy do wioski San Juan Chamula, gdzie poznamy grupę Indian przygotowującą się do rytualnych tańców i skoków z chorągwiami ponad płonącym ogniem (czas przejazdu: ok. 30 min.). Wraz z nimi będziemy uczestniczyć w rozpaleniu Nowego Ognia i spróbujemy lokalnej wódki z trzciny cukrowej pox, podczas gdy na głównym placu rozpocznie się Korrida. Kiedy odjadą już turyści, zostaniemy na wieczorną ceremonię przekazania władzy. Ponownie wrócimy do San Cristóbal de las Casas na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Zakwaterowanie: hotel w San Cristóbal de las Casas*

Dzień 10
REJS W KANIONIE SUMIDERO – PRZELOT DO CANCÚN

Następnego dnia, po śniadaniu, przejedziemy przez Tuxtla Gutiérrez (czas transferu: ok. 1 godz.), stolicę stanu Chiapas, do Chiapa de Corzo (czas transferu: 30 min.). Tam rozpoczniemy rejs łodziami w spektakularnej scenerii Kanionu Sumidero (czas rejsu: ok. 1,5 godz.). Po obiedzie wyjedziemy na lotnisko, skąd wylecimy do Cancún (czas lotu: 1 godz. 50 min.). Po południu dotrzemy do położonej w lesie Hacjendy Cancún, gdzie natura i ekologia odgrywają najważniejszą rolę. Chętni będą mogli uczestniczyć w nocnej sekretnej ceremonii.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Zakwaterowanie: hacjenda Cancún (20 km za miastem)*

Dzień 11
REZERWAT PRZYRODY SIAN KA’AN – REJS PO LAGUNIE I SPACER PO LESIE

Kolejny dzień rozpocznie się przejazdem do najpiękniejszego na Jukatanie rezerwatu biosfery – Sian Ka’an (czas transferu: ok. 3,5 godz.). Odkryjemy położoną w dżungli strefę archeologiczną Muyil. Spacer po lesie jest okazją, by podziwiać miejscową faunę i florę, a z wieży widokowej obejrzeć panoramę selwy i wybrzeża. Łodziami przepłyniemy po lagunie Chunyaxché, a także po wykonanych przez Majów kanałach wodnych w pobliżu ruin strażnicy. Po obiedzie udamy się na odpoczynek, a wieczór i kolację spędzimy na jednej z najpiękniejszych karaibskich plaż.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

hotel na wybrzeżu nieopodal Tulum*

Dzień 12
PRZEJAZD OD CANCÚN – WYLOT DO POLSKI

Po śniadaniu ostatnie chwile relaksu na plaży lub przy basenie. Następnie przejazd na lotnisko i wylot do Polski z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych (czas transferu: ok. 2 godz.).

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

Dzień 13
PRZYLOT DO WARSZAWY

*Nazwy miejsc zakwaterowania zostaną podane na etapie potwierdzania wyjazdu.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Przeloty wewnętrzne na trasie miasto Meksyk–Villahermosa, Tuxtla Gutiérrez–Cancún
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym (samochód typu Toyota Hiace z klimatyzacją)
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „dodatkowo płatne”
Opiekę polskojęzycznego przewodnika
Wyżywienie zgodnie z programem
Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
Ubezpieczenie
Kontakt
Przelotów międzynarodowych na trasie Warszawa–miasto Meksyk, Cancun–Warszawa (koszt dodatkowy: 3500–4000 PLN; bilet można rezerwować indywidualnie)
Napojów alkoholowych i bezalkoholowych
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 60 USD za osobę)
Udziału w sekretnej ceremonii w dniu 10. (Koszt dodatkowy: ceremonia dwugodzinna: 50 USD od osoby; całonocna – 150 USD od osoby)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 600 USD)
Kontakt