CZY KIRGIZ SCHODZI Z KONIA?

Wysokogórskie jeziora, ogromne lodowce, surowa przyroda i rekompensująca ją ciepła gościnność Kirgizów pozwalają poczuć klimat dawnego Jedwabnego Szlaku, którego najtrudniejsze odcinki wiodły przez okoliczne przełęcze.
Kraje
Kirgistan
Ilość osób
6 osób
Termin (13 dni)
01.07.2019 - 13.07.2019
Cena
2100 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem
Termin (13 dni)
01.08.2019 - 13.08.2019
Cena
1850 USD + bilet lotniczy
Wyprawa bez polskojęzycznego przewodnika
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Majestatyczne szczyty Tienszanu zdają się dotykać samego nieba, więc nic dziwnego, że zyskały miano Gór Niebiańskich. Na bezkresnych przestrzeniach pasą się stada prowadzone przez kirgiskich nomadów, którzy tak jak przed wiekami wędrują z owcami i całym swoim dobytkiem przewożonym na koniach z miejsca w miejsce. Wysokogórskie jeziora, ogromne lodowce, surowa przyroda i rekompensująca ją ciepła gościnność Kirgizów pozwalają poczuć klimat dawnego Jedwabnego Szlaku, którego najtrudniejsze odcinki wiodły przez okoliczne przełęcze.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
WYLOT DO BISZKEKU

Wylot popołudniu z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie do Biszkeku z przesiadką w Stambule.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 2
BISZKEK – KYZYŁ OI

Przylot do Biszkeku we wczesnych godzinach porannych. Transfer do hotelu i odpoczynek po podróży. Po śniadaniu wyruszamy do wioski Kyzył Oi. Droga szybko zaczyna piąć się w górę, wiedzie przez pierwszą wysoką przełęcz na trasie – Too Ashuu – na wysokości 3580 m n.p.m. Po dotarciu do Doliny Suusamyr i Wąwozu Kokomeren można obserwować na zboczach okolicznych gór wychodnie czerwonych glin, z których na początku XX wieku budowano domy i lepiono naczynia. Taka jest właśnie geneza nazwy wioski Kyzył Oi – „czerwona miska”. Po przyjeździe zakwaterowanie i kolacja w kirgiskim domu.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Garden *** (Biszkek), homestay w Kyzył Oi

Dzień 3
KYZYŁ OI – KYZ-ART – KILEMCHE – PRZEJAZD NA KONIACH

Po śniadaniu wyjeżdżamy do wioski Kyz-Art, gdzie zjemy Lunch. Następnie czeka nas jazda konna przez Kyzyl-Kiya jailoo, które w sezonie pokrywa bezkresne morze traw. Jailoo to tradycyjne kirgiskie obszary pasterskie, które latem stają się wioskami tętniącymi życiem. Przejeżdżamy przez przełęcz Chaar-Archa (3061 m n.p.m.) do pastwisk Kilemche, co po kirgisku znaczy „jak dywan”, ponieważ cienie rzucane przez chmury na otaczające wioskę ogromne połacie trawy sprawiają, że powierzchnia pastwiska wygląda jak szyrdak – tradycyjne flicowe ręcznie robione dywany, zdobione charakterystycznym wzorem. Kolacja i pierwszy nocleg w kirgiskiej jurcie.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

3–5-osobowe jurty*

Dzień 4
KILEMCHE – JEZIORO SONG-KUL – PRZEJAZD NA KONIACH

Po śniadaniu kontynuujemy konną wędrówkę przez przełęcz Jalgyz Karagai, skąd roztacza się fantastyczny widok na jezioro Song-Kul. Można tu doznać prawdziwej magii gór wysokich, gdy jezioro staje się coraz większe i bliższe, a otaczające je szczyty zdają się rosnąć w oczach. Każdego lata dziesiątki kirgiskich rodzin spędzają na miejscowe pastwiska swoje stada. Odwiedzając nomadów i jedząc lunch w jurcie, mamy okazję do zapoznania z procesem wytwarzania kumysu, czyli sfermentowanego kobylego mleka. Co ciekawe napój zawiera 1–3% alkoholu i choć muzułmanom nie wolno spożywać takich trunków, to picie kumysu nie stoi w konflikcie z Koranem. Odważni mogą skosztować napoju, który, jak głęboko wierzą Kirgizi, ma właściwości lecznicze. Kolacja.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

3-5 osobowe jurty

Dzień 5
JEZIORO SONG-KUL – POŁUDNIOWE WYBRZEŻE JEZIORA ISSYK-KUL – ZWIEDZANIE

Po śniadanie czeka nas przejazd do Tosor nad południowy brzeg Jeziora Issyk-Kul. Po drodze zatrzymamy się w Kochkor, by poznać miejscową kobiecą społeczność zajmującą się tradycyjnym wyrobem dywanów z filcu (możliwość zakupu pamiątek i wsparcia lokalnej kobiecej inicjatywy). jadąc dalej, zobaczymy Kanion Skazka, którego nazwa nie bez przyczyny wzięła się od rosyjskiego słowa „bajka”. Zachwyt w dolinie wzbudzają bajkowe, niezwykle malownicze i kolorowe formy skalne wyrzeźbione przez wodę. Popołudniu spotkamy się z jednym z nielicznych hodowców orłów. Tradycja wykradania ptaków drapieżnych, oswajania ich i polowań z nimi na terenie Kirgistanu sięga 1000 r. p.n.e. i znaczenie straciła dopiero około 1990 r. Obecnie tylko mała grupa osób zajmuje się tą trudną sztuką, starając się zachować tradycję dla przyszłych pokoleń.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

Guesthouse lub jurty

Dzień 6
POŁUDNIOWE WYBRZEŻE JEZIORA ISSYK-KUL – WYPOCZYNEK

Czas wolny po śniadaniu można poświęcić na pływanie lub wypoczynek na plaży. Issyk-Kul to drugie największe górskie jezioro na świecie, zaraz po Jeziorze Titicaca w Boliwii. Jego wody są lekko słonawe, a maksymalna głębokość sięga ponad 700 m! Z jeziorem wiąże się ciekawa legenda o królu, który miał ośle uszy. Władca strzegł swej tajemnicy, lecz korzystał z usług golibrody. Przykazał mu pod karą śmierci, aby nikomu nie wyjawił tego sekretu. Ten jednak ,nie mogąc wytrzymać, wykrzyczał do studni, że król ma ośle uszy, lecz zapomniał owej studni zamknąć. Woda zaczęła w niej wzbierać i wylewać się, topiąc całe królestwo, które dziś znajduje się na samym dnie jeziora Issyk-Kul.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

Guesthouse lub jurty

Dzień 7
POŁUDNIOWE WYBRZEŻE JEZIORA ISSYK-KUL – PARK NARODOWY KARAKOL – TREKKING DZIEŃ 1

Śniadanie, wyjazd do Karakol. Samochodem terenowym dojedziemy w góry do Doliny Karakol, skąd zaczyna się trzydniowy trekking. Przejdziemy około 8 km w górę doliny do Karakol Alpine Camp. Pasmo Terskej Ałatoo ma charakter alpejski, pierwsza część drogi wiedzie przez gęste lasy, następnie ustępują one miejsca pastwiskom i kwietnym łąkom, na których pasą się wolno konie, a w wyższych partiach gór krajobraz staje się skalno-lodowcowy. Najwyższe szczyty osiągają wysokość powyżej 5000 m n.p.m. Nocleg w namiocie.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

namioty 2-osobowe z karimatami, oddzielny namiot kuchenny

Dzień 8
PARK NARODOWY ISSYK-KUL – JEZIORO ALA-KUL – TREKKING DZIEŃ 2

Kontynuujemy trekking, zmierzając do Jeziora Ala-Kul (3550 m n.p.m.). Czeka nas kilkugodzinne podejście z zapierającymi dech w piersiach widokami na całą dolinę Karakolu. Ten najtrudniejszy odcinek szlaku, cechujący się najbardziej stromym podejściem, rozpoczyna się w okolicach wodospadu. Jednak równocześnie oznacza to, że do celu jest już naprawdę blisko. Najpiękniejszym momentem dnia jest niewątpliwie wyjście na skały, z których widać turkusowe wody jeziora Ala-Kul. Ich kolor pochodzi od materiału skalnego niesionego przez wody wypływające z okolicznych lodowców. To widok, który wynagradza cały trud wspinaczki i zostaje w pamięci na zawsze. Na koniec około 2 godziny marszu wzdłuż linii brzegowej i nocleg w obozie nad brzegiem jeziora.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

namioty 2-osobowe

Dzień 9
JEZIORO ALA-KUL – AŁTYN ARASZAN – KARAKOL – TREKKING DZIEŃ 3

Trekking przez Przełęcz Ala-Kul (3860 m n.p.m.) do doliny Ałtyn Araszan. Dzień zaczyna się długim, lecz łagodnym podejściem w górę. Przy dobrej pogodzie z przełęczy roztaczają się wspaniałe widoki na najwyższe szczyty Terskej Ałatoo – m.in. na Karakol (5216 m n.p.m.). Druga część dnia to czterogodzinny marsz do wylotu doliny Ałtyn Araszan. Po drodze będziemy mieć możliwość zrelaksowania się w lokalnych gorących źródłach. Samochodem dotrzemy do Karakolu, który w czasach Związku Radzieckiego nazywany był Przewalskiem na cześć rosyjskiego badacza i geografa – Nikołaja Przewalskiego.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Amir ***

Dzień 10
KARAKOL – PÓŁNOCNE WYBRZEŻE JEZIORA ISSYK-KUL – ZWIEDZANIE

Po śniadaniu w hotelu wyruszamy na zwiedzanie Karakolu. W niedzielę istnieje możliwość wybrania się na miejscowy bazar zwierzęcy, co jest niepowtarzalną okazją, by obejrzeć kirgiskie konie, a przy odrobinie szczęścia nawet wielbłądy. Odwiedzimy także Rosyjską Cerkiew Prawosławną p.w. Świętej Trójcy. Mimo że początkowa konstrukcja z 1869 r. była murowana, po jej zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi zaledwie 20 lat później zdecydowano się na odbudowę świątyni w drewnie. W okresie komunizmu budynek przyjmował różne funkcje: od sali sportowej po… sklep węglowy. W Karakolu znajduje się także unikatowy Meczet Dungański, który kształtem przypomina chińską pagodę. Po zwiedzaniu miasta udamy się do miejscowości Czołponata. Po drodze postój przy nagromadzeniu petroglifów – rysunków naskalnych z epoki neolitycznej. Nocleg.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

guesthouse

Dzień 11
ISSYK-KUL – CHON-KEMIN – WYPOCZYNEK I RAFTING

Śniadanie. Czas wolny na pływanie w jeziorze lub odpoczynek z widokiem na wspaniały krajobraz, który sprawia wrażenie, jakby góry tonęły w błękitnych wodach Issyk-Kul. Po lunchu wyruszamy do Parku Narodowego Chon-Kemin na dostarczający ekstremalnych przeżyć rafting (skala trudności: 3) na rzece o tej samej nazwie. Kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

guesthouse

Dzień 12
CHON-KEMIN – BISZKEK – ZWIEDZANIE

Po śniadaniu przejazd do Biszkeku. Po drodze zwiedzimy wieżę Burana – jedyną pozostałość po meczecie i starożytnym mieście Balasagun. Zabytek ledwie przetrwał do czasów współczesnych, gdyż na początku XX w. rosyjscy imigranci zaczęli podbierać cegły z podbudowy wieży, która omal nie runęła. W pobliżu znajduje się także nagromadzenie nagrobków z VI–X w., które wyglądają jak postaci wykute w kamieniach. To tzw. balbale – groby nomadzkich wojowników. Po przyjeździe do stolicy udajemy się na krótką wycieczkę po mieście. Biszkek to nowoczesna metropolia, licząca niemal 1 milion mieszkańców. W architekturze wyraźnie widać, że okres rozwoju miasta przypadał na czas istnienia Związku Radzieckiego. Pozostałością po nim są monumentalne budynki i szerokie prospekty. To jedno z niewielu miejsc, gdzie można jeszcze spotkać pomnik Lenina.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Garden *** (Biszkek)

Dzień 13
PRZYLOT DO WARSZAWY

Lądowanie w Warszawie.

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Opiekę polskojęzycznego przewodnika (w opcji "z polskojęzycznym przewodnikiem")
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym (mikrobus)
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji (płatne dodatkowo)
Dwóch tragarzy na trekking z Karakol do Ałtyn Araszan
Anglojęzycznego przewodnika
Wyżywienie zgodnie z programem
Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
Przewodnika, opiekuna i konie w czasie trekkingu konnego
Ubezpieczenie
Kontakt
Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa-Biszkek-Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 2600-3200 PLN za osobę; bilet można rezerwowć indywidualnie)
Własnych wydatków
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: 60 USD)
Dodatkowych personalnych tragarzy podczas trekkingu (koszt dodatkowy: 78 USD za tragarza na czas trekkingu)
Napojów bezalkoholowych i alkoholowych
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 170 USD)
Kontakt