CUBA LIBRE

By przenieść się do minionej epoki, wcale nie trzeba wsiadać do wehikułu czasu. Wystarczy wybrać się na Kubę. Bo tu czas rzeczywiście się zatrzymał.
Kraje
Kuba
Ilość osób
8 osób
Termin (15 dni)
06.12.2019 - 20.12.2019
Cena
2550 USD + bilet lotniczy
Wyprawa bez polskojęzycznego przewodnika
Termin (15 dni)
16.01.2020 - 30.01.2020
Cena
2950 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

By przenieść się do minionej epoki, wcale nie trzeba wsiadać do wehikułu czasu. Wystarczy wybrać się na Kubę. Bo tu czas rzeczywiście się zatrzymał.
Wybierz się na spacer po Hawanie śladami Ernesta Hemingwaya. Odwiedź Trinidad i inne kubańskie miasta z równie doskonale zachowaną kolonialną zabudową. Poczuj atmosferę latynoamerykańskiego świata lat 50. ubiegłego wieku, w czasie przejażdżki po stolicy klasycznym amerykańskim Chevroletem. Zajrzyj do lokalnej bodegi, czyli połączenia sklepu monopolowego z całodobowym kioskiem, w którym żywność wciąż kupuje się na kartki. Weź udział w lekcji salsy, a w przerwie zasmakuj Canchánchara, Cuba Libre bądź innego słynnego kubańskiego koktajlu. A będąc w dolinie tytoniowej, spotkaj się z farmerem palącym cygaro i przyjrzyj się autentycznemu życiu na kubańskiej prowincji. Na koniec wyprawy oddaj się relaksowi na rajskiej wyspie Cayo Santa María.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY DO HAWANY

Spotkanie na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przelot z Polski do Hawany z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Lądowanie popołudniu oraz transfer do casy particular, czyli prywatnej stancji, gdzie przewidziany jest nocleg (czas przejazdu: ok. 30 min.). Wieczorem odpoczynek po podróży lub spacer po najbliższej okolicy.

Wyżywienie
kolacja (płatna dodatkowo)
Zakwaterowanie

casa particular w Hawanie

Dzień 2
ODKRYWANIE KOLONIALNEJ HAWANY – REJS PROMEM PO ZATOCE – WIZYTA W ROBOTNICZEJ DZIELNICY

Dzień przeznaczymy na zwiedzanie historycznego centrum Hawany oraz odwiedzenie mniej znanych zakątków kubańskiej stolicy. Wizyta w kolonialnym śródmieściu, największym tego typu centrum w Ameryce Łacińskiej, obejmie m.in. Plac Broni, Pałac Generałów, Plac Katedralny, Stary Rynek oraz La Bodeguita del Medio, czyli bar, w którym Ernest Hemingway tworzył swoje dzieła, popijając oczywiście mojito. Po południu przeprawimy się tradycyjnym kubańskim promem na drugą stronę zatoki, do przemysłowej, ale niepozbawionej uroku dzielnicy Regla. Jest ona jednym z ośrodków santerii, czyli afroamerykańskiego kultu łączącego pogańskie wierzenia z katolicyzmem. Podczas wizyty w kościele będziemy mieć okazję porozmawiać z santeryjskim kapłanem na temat religijnych obyczajów i bóstw Orisza, których kult jest jednym z filarów santerii. Chętni będą mogli wziąć udział w wieczornym tanecznym show „Havana Queens”, w czasie którego prezentowane będą takie style jak salsa, mambo, rumba czy breakdance z elementami akrobatycznymi.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

casa particular w Hawanie

Dzień 3
PRZEJAZD KLASYCZNYM KABRIOLETEM PRZEZ NOWOCZESNĄ HAWANĘ – LEKCJA SALSY

Po śniadaniu przemierzymy nową część kubańskiej stolicy, uwzględniając m.in. ciągnący się wzdłuż morza, otoczony starymi, stylowymi kamienicami deptak El Malecón, ulicę La Rampa oraz jeden z najpiękniejszych budynków Kuby, czyli hotel Nacional. To w jego progach gościli m.in. Marlena Dietrich, John Wayne, Marlon Brando i Frank Sinatra. Na trasie znajdzie się także bulwar Avenida de los Presidentes oraz Plac Rewolucji. Nie zabraknie także dzielnicy Marimar, słynącej z eleganckiej zabudowy, zaadoptowanej w sporej części na potrzeby ekskluzywnych restauracji i ambasad. Wieczorem czeka nas lekcja salsy obejmująca m.in. pokaz tańca oraz naukę podstawowych kroków. Po kolacji, podczas fiesty, będzie można sprawdzić nabyte umiejętności w praktyce.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

casa particular w Hawanie

Dzień 4
PRZEJAZD WIDOKOWY PRZEZ DOLINĘ TYTONIOWĄ I DOLINĘ VINALES – PODGLĄDANIE KUBAŃSKIEJ PROWINCJI

Tego dnia odwiedzimy rejony najbardziej zielonej kubańskiej prowincji, czyli w Pinar del Río, której sporą część zajmuje dolina tytoniowa. Słynie ona nie tylko z doskonałych warunków uprawy tytoniu, ale też z mogotów, czyli wapiennych ostańców i licznych plantacji bananowców (całodzienny przejazd widokowy z wieloma przystankami, dystans 210 km). W czasie pobytu w dolinie lunch zjemy w malowniczo położonej restauracji Finca Villa Hortensia. Następnie udamy się na taras widokowy przez dolinę Viñales, w której wiejskie życie płynie niezwykle wolno. Można odnieść wrażenie, że czas naprawdę się tutaj zatrzymał. To idealne miejsce, by przyjrzeć się autentycznemu życiu na kubańskiej prowincji. Na kolację pójdziemy do lokalnej restauracji Finca Agroecologica Paraíso, otoczonej bujną roślinnością, ze wspaniałym widokiem na dolinę.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie

casa particular w Viñales

Dzień 5
WĘDRÓWKA W DOLINIE VINALES – RELAKS NA PLANTACJI TYTONIU

Po śniadaniu wyruszymy na trekking doliną Viñales (czas przejścia: 3 godz., dystans: 8 km), podczas którego można podziwiać olbrzymią bioróżnorodność miejscowej flory i fauny. Widok plantacji tytoniu i wapiennych formacji skalnych zachwyci każdego podróżnika. Nie zabraknie okazji na spotkanie i rozmowę z farmerami pracującymi w regionie oraz na wizytę w suszarni tytoniu. Popołudnie i wieczór przeznaczymy na relaks wśród okolicznych, zielonych łąk i plantacji tytoniu.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

casa particular w Viñales

Dzień 6
RELAKS NA PLAŻY NA WYSPIE CAYO LEWISA

Kolejny dzień rozpocznie się przejazdem (około godziny) przez niezwykle malownicze obszary upraw tytoniu, trzciny cukrowej oraz gajów palmowych aż do miejscowości Palma Rubia na wybrzeżu. Następnie czeka nas przeprawa łodzią na maleńką wysepkę Cayo Lewisa – jednego z ulubionych miejsc Ernesta Hemingweya, który przypływał tu na połów ryb. Relaks na urokliwej plaży z przerwą na lunch w restauracji zlokalizowanej nad samym oceanem. Czas przeznaczony na spacery, relaks, pływanie czy snorkelling. Popołudniu powrót do Palma Rubia a następnie do Viñales.

Wyżywienie
śniadanie, lunch
Zakwaterowanie

casa particular w Viñiales

Dzień 7
REJS PRZEZ LAS NAMORZYNOWY – ZATOKA ŚWIŃ

Wczesnym rankiem wyjedziemy w kierunku centralnej Kuby, do Zatoki Świń, miejsca nieudanej amerykańskiej inwazji z 1961 roku (czas transferu: ok. 5 godzin). Po drodze zatrzymamy się na półwyspie Zapata, stanowiącym jeden z najbardziej różnorodnych ekosystemów na Kubie, rezerwat biosfery UNESCO. Na jego powierzchni znajdują się rozległe pokłady torfu, a brzegi porośnięte są przez namorzyny. Rejs motorówką po rzece Hatiguanico będzie doskonałą okazją, by podziwiać ptaki wodne, ryby i gady, m.in. krokodyle (czas rejsu: ok. 3 godziny). Tego dnia znajdzie się też czas na zwiedzenie z przewodnikiem Muzeum Comandancia, które znajduje się w miejscowości Australia, będącej bazą Fidela Castro w czasie desantu w Zatoce Świń. Jest to pierwsza miejscowość na Kubie, w której zrezygnowano z wykorzystywania przy pracach niewolników. Po przybyciu nad zatokę odpoczniemy na Playa Larga, gdzie można popływać i uprawiać snorkeling.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

casa particular w Zatoce Świń

Dzień 8
ZWIEDZANIE „PERŁY POŁUDNIA” – RELAKS W PARKU NARODOWYM TOPES DE COLLANTES – TRINIDAD

O poranku wyjedziemy do Cienfuegos, portowego miasta z francuską kolonialną zabudową, znanego jako „perła południa” (czas przejazdu: ok. 2 godziny). Przejdziemy spacerem po historycznym centrum, zahaczając m.in. o dziewiętnastowieczny Teatr Tomása Terry’iego, w którym występował „król tenorów”, Enrico Caruso. Z wysokiej wieży Casa de la Cultura Benjamin Duarte, siedziby domu kultury, będziemy podziwiać malowniczą panoramę miasta i zatoki. Następnie wyruszymy do Parku Narodowego Topes de Collantes (czas transferu: ok. 1 godziny 30 minut). Górski trekking i piesza przeprawa z przewodnikiem przez lasy tropikalne do wodospadów Salto El Nicho pozwolą nacieszyć się widokami dzikiej natury (czas przejścia: ok. 1-2 godzin; dystans: ok. 2-5 km ). Z pewnością nikt nie przepuści okazji na orzeźwiającą kąpiel w naturalnych basenach utworzonych przez górską rzekę. Późnym popołudniem udamy się nadmorską widokową trasą do Trinidadu, miasta z najlepiej zachowaną na Kubie kolonialną zabudową (czas transferu: ok. 30 minut).

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

casa particular

Dzień 9
TRINIDAD – ZWIEDZANIE MIASTA

Tego dnia poznamy Trinidad, założone w 1514 roku kolonialne miasto z doskonale zachowaną zabudową, czarującą bajecznie kolorowymi fasadami domów. Odwiedzimy Museo Histórico Municipal, w którym oglądać można kolonialne meble i artefakty z czasów handlu niewolnikami. Nie zabraknie też wizyty w muzeum ceramiki Casa del Alfarero, w którym na własne oczy zobaczymy proces powstawania glinianych wazonów, talerzy oraz innych naczyń, łącznie z ręcznym zdobieniem i wypalaniem w piecu. W czasie zwiedzania urokliwego miasta odpoczniemy w barze La Canchánchara, gdzie spróbujemy jednego ze sztandarowych (choć niezbyt znanych za granicą) kubańskich koktajli, Canchánchara, zrobionego z wody, limonki, miodu i likieru z trzciny cukrowej.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

Dzień 10
WIZYTA NA PLANTACJACH TRZCINY CUKROWEJ W DOLINIE CUKROWNI – ODWIEDZINY W KOLONIALNYM SANCTI SPÍRITUS – PRZEJAZD NA WYSPĘ CAYO SANTA MARÍA

Po śniadaniu przemierzymy lokalnymi drogami malownicze góry Escambray w kierunku Doliny Cukrowni, w której zachowały się dawne rezydencje plantatorów i inne pozostałości po majątkach baronów cukrowych. Najlepiej zachowaną jest pałac Manaca Iznaga i pobliska 45-metrowa dzwonnica, z której nadzorcy obserwowali pracę niewolników. Z dzwonnicy rozciąga się rozległy widok na dolinę, ale by go zobaczyć, trzeba pokonać strome drewniane schody (wejście na własne ryzyko). Kolejnym przystankiem będzie nieodkryte jeszcze przez turystów, kolonialne miasto Sancti Spíritus. Następnie odwiedzimy Remedios, miasteczko znane w całym kraju ze świątecznej tradycji Parrandas – hucznego, przypominającego karnawał festynu ulicznego. Po odwiedzeniu miejscowego, barokowego kościoła, przejedziemy prawie 40-kilometrową, widokową groblą, prowadzącą przez ocean do wyspy Cayo Santa María, która słynie z pięknych plaż. Zakwaterujemy się w eleganckim, położonym w tropikalnym ogrodzie hotelu Meliá Cayo Santa María, w którym do naszej dyspozycji będą m.in. 3 baseny oraz 5 wyspecjalizowanych restauracji.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Hotel Meliá Cayo Santa María 4*

Dzień 11
CAYO SANTA MARÍA

Relaks na plażach rajskiej wyspy Cayo Santa María.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Hotel Meliá Cayo Santa María 4*

Dzień 12
CAYO SANTA MARÍA

Relaks na plażach rajskiej wyspy Cayo Santa María.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

Hotel Meliá Cayo Santa María 4*

Dzień 13
CAYO SANTA MARIA

Relaks na plażach rajskiej wyspy Cayo Santa María.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

Hotel Meliá Cayo Santa María 4*

Dzień 14
CAYO SANTA MARIA – HAWANA – WARSZAWA

Przejazd główną kubańską autostradą na lotnisko w Hawanie (czas transferu: ok. 6 godzin) i lot powrotny do Polski z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 15
PRZYLOT DO WARSZAWY

* W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Opiekę polskojęzycznego przewodnika (w opcji "z polskjęzycznym przewodnikiem")
Wyżywienie zgodnie z programem
Opłaty w parkach i zwiedzanych obiektach
Ubezpieczenie
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji "płatne dodatkowo"
Kontakt
Przelotów międzynarodowych na trasie Warszawa - Hawana - Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 2600-3100 PLN od osoby; bilet można rezerwować indywidualnie)
Alternatywnych opcji wycieczek (Dzień 5: wycieczka rowerowa dodatkowy, koszt dodatkowy: 25 USD; przejażdżka konna, koszt dodatkowy: od 8 USD/godzinę)
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 70 USD w czasie całej podróży)
Dopłaty do wysokiego sezonu (koszt dodatkowy: 200 USD)
Karty turysty (Tarjeta de Turista) (koszt dodatkowy: 22 EUR)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 400 USD)
Kontakt