ARCTIC CIRCLE TRAIL

Trekking na Grenlandii jest idealną opcją dla podróżników chcących oderwać się od codziennego życia, uciec od cywilizacji.
Kraje
Grenlandia
Ilość osób
8-12 osób
Termin (13 dni)
06.08.2019 - 18.08.2019
Cena
9900 PLN + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Przejście Arctic Circle Trail to unikatowe przeżycie – rocznie decyduje się na to tylko ok. 300 osób. Szlak trekkingu rozciąga się od lotniska Kangerlussuaq do Sisimiut, drugiego co do wielkości miasta Grenlandii. Cała trasa ma 170 km i przebiega ponad 100 km na północ od koła podbiegunowego. W miesiącach letnich, od czerwca do września, szlak jest niezaśnieżony, dostępny dla pieszych i staje się trasą spektakularnej wędrówki od lądu do wybrzeży Grenlandii.
Trekking na Grenlandii jest idealną opcją dla podróżników chcących oderwać się od codziennego życia, uciec od cywilizacji. Na szlaku nie ma żadnych luksusów, nawet zasięgu telefonu komórkowego. Część noclegów zaplanowana jest w namiotach, w pięknych lokalizacjach. Pozostałe noclegi spędzimy w dostępnych chatach łowieckich, które mogą pomieścić ok. 10 osób. Chat nie da się zarezerwować, dlatego w razie obecności w nich innych turystów będziemy mieli alternatywę w postaci namiotów.
Krajobraz Grenlandii i trasa szlaku jest bardzo zróżnicowana, zmienia się wraz z każdym kilometrem zbliżającym nas do wybrzeża. Przejście szlaku zajmuje 9 dni, po których dociera się do małego, kolorowego miasta Sisimuit, gdzie czeka zasłużony odpoczynek. Podczas wędrówki spotyka się przeciętnie kilka, kilkanaście osób. Częściej niż ludzi spotykamy zapewne renifery i polarne zające. Dodatkowych wrażeń dostarczy dzień polarny, który panuje latem na Grenlandii. Zapewni to nietypowe doznania, niedostępne na naszej szerokości geograficznej.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
PRZELOT Z WARSZAWY DO KANGERLUSSUAQ – HUNDESO. DYSTANS OK. 20 KM

Spotkanie na lotnisku w Warszawie, przelot do Kangerlussuaq na Grenlandii z przesiadką w Kopenchadze. Kangerlussuaq zamieszkuje tylko około 500 mieszkańców, nie jest połączone z innymi miastami żadną drogą. Powstało jako była baza wojskowa, a obecnie służy za jeden z największych portów lotniczych na Grenlandii.
Przed wyruszeniem w drogę czeka nas obowiązkowa wizyta w supermarkecie, aby dokupić gaz campingowy i ewentualnie brakujące rzeczy.
Trekking rozpoczyna się ok. 5-kilometrową asfaltową drogą. Z czasem ukazują się widoki na lotnisko i miasto. Po kilku kilometrach miniemy stację badań kosmicznych Kelly Ville. Z każdą godziną wzrasta odczucie przebywania wręcz na końcu świata.
Nocleg spędzimy w chacie Hundeso. Kolacje na trasie naszego trekkingu będą połączeniem jedzenia liofilizowanego (opis w informacjach praktycznych), produktów zabranych z Polski lub świeżo złowionych ryb. Grenlandia to raj dla wędkarzy, przy odrobinie szczęścia prawie codziennie będzie szansa na grillowane ryby.

Wyżywienie
lunch / kolacja
Zakwaterowanie

-

Dzień 2
HUNDESO – KATEFFIK. DYSTANS OK. 20 KM

Szlak wiedzie przez zupełnie dziewicze tereny. Poruszamy się ścieżką, mijając niewielkie wzniesienia oraz malownicze jeziora, często z pięknymi plażami. Trasę wytyczają kopczyki oraz pozostawione przez renifery poroża. W trakcie drogi zaplanowany jest czas na odpoczynki i pikniki. Książki można czytać 24 godziny na dobę, ponieważ słońce nie zachodzi. Większość osób nie ma problemu ze snem, po kilkugodzinnym trekkingu szybko się zasypia. Nocleg spędzimy w malowniczo położonej nad jeziorem chacie Kateffik lub pod namiotami. W tym miejscu można znaleźć kajaki, którymi można by było pokonać jezioro następnego dnia, jednak mają one już swoje lata i rzadko nadają się do użycia. W pierwszych dniach trekkingu temperatura powinna wynosić 20–25°C, warto więc skorzystać z kąpieli w zimnym jeziorze. W połowie wyprawy temperatura spadnie do ok. 15°C. W Sisumiut może wynosić 5–15°C.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

-

Dzień 3
KATEFFIK – CANOE CENTRE. DYSTANS OK. 20 KM

Kolejny dzień trekkingu wzdłuż brzegu pięknego jeziora. Nocleg spędzimy w największej chacie na trasie – Canoe Centre. Chata może pomieścić nawet 20 osób, jest wyposażona w kuchnię.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

-

Dzień 4
CANOE CENTRE – IKKATTOOQ. DYSTANS OK. 22 KM

Przed nami najdłuższy odcinek trekkingu. W tym dniu mijamy rozległe równiny, jeziora, wypłaszczone głazy i piękne plaże. Niestety ze względu na temperaturę wody nie nadają się do kąpieli. Niesamowite jest poczucie wyciszenia i spokoju, a nawet „odkrywania świata od początku”, jak nazywają ten stan wytrawni podróżnicy. Na trasie spotykamy zwierzęta, renifery, białe zające i lisy. Jest również szansa zobaczyć woły piżmowe.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

-

Dzień 5
IKKATTOOQ – EQALUGAARNIARFIK. DYSTANS OK. 11 KM

W tym dniu czeka nas przejście przez rzekę. Najczęściej nurt nie jest bardzo silny, a woda sięga najwyżej ud, niemniej dla wielu osób jest to emocjonujący moment. Po tej przeprawie przejdziemy także przez wyschnięte jeziora, tereny bagien i mokradeł. Nocleg w chacie lub pod namiotami.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

-

Dzień 6
EQALUGAARNIARFIK – INNAJUATTOQ. DYSTANS OK. 19 KM

Docieramy do miejsc, w których szlak ukazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Mijamy błękitne, krystalicznie czyste jeziora, różnokolorowe wzgórza widoczne z różnych, niesamowitych perspektyw. Po drodze przejdziemy przez kilka niewielkich strumieni i bagien. Nocleg w najpiękniej położonej chacie na trasie.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

-

Dzień 7
INNAJUATTOQ – NERUMAQ. DYSTANS OK. 16 KM

Coraz niższa temperatura (ok. 10°C) powoli daje się we znaki. Przeżycia rekompensują jednak chłód – w trekkingu najbardziej niesamowite jest to, że choć widoki wydają się do siebie podobne, droga nie przestaje zaskakiwać i nie jest monotonna. Daje także poczucie odosobnienia, które jest wyjątkowym doświadczeniem, pozwalającym zapomnieć o cywilizacji na dobre. Nocleg ponownie spędzimy w chatce lub pod namiotami.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

-

Dzień 8
NERUMAQ – QERRORTUSUP MAJORIAA. DYSTANS OK. 18 KM

Ten fragment szlaku pozwala podziwiać ośnieżone w oddali szczyty. Większość trasy tego dnia wytycza rzeka. Można zaobserwować również wieczną zmarzlinę, pod trawą znajduje się warstwa lodu. Spotkanie z reniferami i polarnymi zającami jest bardzo prawdopodobne. Nocleg spędzimy w chacie rybackiej z widokiem na rozległy fiord Kangerluarsuq Tulleq. Przy odrobinie szczęścia rybacy poczęstują nas świeżą kolacją.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

-

Dzień 9
QERRORTUSUP MAJORIAA – SISIMIUT. DYSTANS OK. 20 KM

To już ostatni dzień trekkingu Arctic Circle Trail i ostatnie chwile w całkowitej głuszy. Przejdziemy malowniczą trasą wzdłuż fiordu. Gdzieniegdzie na horyzoncie wynurzą się skaliste, pokryte śniegiem szczyty, a za nimi będzie rozciągać się linia Atlantyku. W powietrzu czuć klimat zbliżającego się wybrzeża. Pierwsze widoki oceanu uświadamiają, że już za chwilę czeka nas spotkanie z cywilizacją. W oddali widać zabudowania Sisimiut. Uwagę przyciągają zwłaszcza nietypowe bloki oraz kolorowe domki. Po dotarciu do miasta czas na upragniony prysznic i nocleg w hotelu. Wreszcie zjemy posiłek ze świeżych produktów, warzyw i owoców. Po kilku dniach trekkingu to właśnie ich będzie brakowało nam najbardziej!

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Dzień 10
SISIMIUT

Dzień przeznaczymy na relaks, przepakowanie i wypranie części ubrań. Wybierzemy się także na spacer po mieście i porcie Sisimiut oraz na zakupy pamiątek i tutejszych przysmaków, np. suszonych ryb. Lunch i kolacja w restauracjach będą okazją do odkrycia kuchni grenlandzkiej.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 11
SISIMIUT – KANGERLUSSUAQ – ICE CUP (LODOWIEC RUSSELLA)

Po śniadaniu w hotelu wyjedziemy na lotnisko, skąd wylecimy do Kangerlussuaq (czas lotu: 30 min.). Zwieńczeniem wyprawy będzie zobaczenie najbardziej ikonicznego widoku na Grenlandii – lądolodu. Po południu czeka nas wycieczka pod oddalony o ok. 40 km od miasta Lodowiec Russella. Na miejsce dotrzemy ciężarówką przerobioną na autobus. Lodowiec robi wrażenie tym bardziej, jeśli uświadomimy sobie, że 98% Grenlandii pokryte jest lodem i ciągnie się on aż po horyzont. Chropowata powierzchnia umożliwia przejście po lodowcu. To niesamowite miejsce warto uwiecznić na zdjęciach. Po wyprawie powrócimy do miasta. Nocleg i kolacja w hotelu.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 12
PRZELOT Z KANGERLUSSUAQ DO KOPENHAGI

Przelot linią Air Greenland do Kopenhagi, przejazd do hotelu transportem publicznym i zakwaterowanie. Dzień przeznaczymy na zwiedzanie stolicy Danii, m.in. pływając łodzią oraz odwiedzając hippisowską dzielnicę Christiania. Kopenhaga słynie z wyjątkowej kuchni, kolację zjemy w jednej z w restauracji. Nocleg w pensjonacie lub hotelu w okolicy centrum.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Dzień 13
PRZYLOT DO WARSZAWY

Poranny przelot do Warszawy.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

Przelot wenętrzny na trasie Sisimiut - Kangerlussuaq
Zakwaterowanie zgodnie z porgramem
Wyżywienie w trakcie trekkingu (prowiant przygotowany wcześniej przed wyjazdem)
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
Opiekę polskiego przewodnika ( w opcji z "polskojęzycznym przewodnikiem" )
Wyżywienie zgodnie z programem (w Sisimiut, Kangerlussuaq i Kopenhadze)
Transport w Kopenhadze
Ubezpieczenie
Kontakt
Przelotów międzynarodowych na trasie Warszawa - Kangerlussuaq - Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 10 000-11 000 PLN od osoby; bilet można rezerwować indywidualnie)
Zwyczajowych napiwków
Własnych wydatków
Kontakt