ALE MEKSYK!

Wyprawa na półwysep Jukatan jest jak podróż w czasie. Ruiny starożytnych miast Majów pochłaniane przez dżunglę, ukryte przed współczesnym, pędzącym światem to prawdziwa gratka dla urodzonych odkrywców. Prekolumbijskie zabudowania nadal kryją w sobie wiele tajemnic i pobudzają wyobraźnię kolejnych pokoleń podróżników. Jukatan to także wspaniała przyroda – wilgotne lasy równikowe, mangrowia, stada różowych flamingów i krystalicznie czyste laguny we wszystkich odcieniach błękitu. Moc wrażeń podczas tej wyprawy można podsumować w dwóch słowach: „ale Meksyk!”.
Kraje
Meksyk
Ilość osób
6 osób
Termin (16 dni)
08.01.2020 - 23.01.2020
Cena
2100 USD + bilet lotniczy
Wyprawa bez polskojęzycznego przewodnika
Termin (16 dni)
26.11.2019 - 11.12.2019
Cena
2600 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Wyprawa na półwysep Jukatan jest jak podróż w czasie. Ruiny starożytnych miast Majów pochłaniane przez dżunglę, ukryte przed współczesnym, pędzącym światem to prawdziwa gratka dla urodzonych odkrywców. Prekolumbijskie zabudowania nadal kryją w sobie wiele tajemnic i pobudzają wyobraźnię kolejnych pokoleń podróżników. Jukatan to także wspaniała przyroda – wilgotne lasy równikowe, mangrowia, stada różowych flamingów i krystalicznie czyste laguny we wszystkich odcieniach błękitu. Moc wrażeń podczas tej wyprawy można podsumować w dwóch słowach: „ale Meksyk!”.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
PRZELOT Z WARSZAWY DO CANCÚN – PRZEJAZD DO TULUM

Spotkanie na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wylot w godzinach porannych do Cancún z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Przylot do Meksyku popołudniu lub wieczorem, transfer do hotelu w Tulum (czas przejazdu: ok. 1 godz. 30 min.). Odpoczynek po podróży.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

Diamante K (bungalowy na plaży) http://www.diamantek.com/*

Dzień 2
ZWIEDZANIE TULUM – MIASTA MAJÓW

Przygodę w Meksyku rozpoczniemy od zwiedzania ruin starożytnego miasta Majów – Tulum (czas przejazdu: ok. 10 min.). Bez wątpienia jest to jedna z najpiękniej usytuowanych dawnych osad majańskich na półwyspie Jukatan. Miasto zbudowane na klifie nad turkusowymi wodami Morza Karaibskiego do dziś zachwyca swoim położeniem. Pierwsi Hiszpanie przybyli do Tulum na początku XVI w. i wówczas kronikarz opisywał kwitnące miasto, porównując je wielkością do Sewilli. Tulum było zamieszkane w latach 900–1521 i stanowiło ważny port handlowy, ośrodek polityczny oraz ceremonialny Majów. Mimo upływu stuleci nadal zachwyca i zajmuje drugie miejsce w rankingu największych atrakcji Jukatanu. Popołudniu czas na relaks na przyhotelowej plaży.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Diamente K (bungalowy na plaży) http://www.diamantek.com/*

Dzień 3
ZWIEDZANIE RUIN COBÁ – PRZEJAZD DO KOLONIALNEGO VALLADOLID – ZGŁĘBIANIE TAJNIKÓW PRODUKCJI TEQUILI

Choć naszym punktem docelowym jest tego dnia Valladolid, po drodze zatrzymamy się na zwiedzanie ruin Cobá, jednego z najbardziej tajemniczych miast Majów (czas przejazdu: ok. 1 godz.). Ukryte w sercu jukatańskiej dżungli wciąż skrywa tajemnice i zapewne piramidy oraz świątynie czekające na odkrycie. Kto nie boi się wysiłku, może wspiąć się na 42-metrową piramidę Nohoch Mul po 120 stromych stopniach. Trudy wspinaczki wynagradza zapierający dech w piersiach widok – rozciągająca się po horyzont dżungla. Po zwiedzaniu kontynuujemy podróż do Valladolid, nieco sennego kolonialnego miasteczka położonego w połowie drogi między Meridą a Cancún (czas trasnferu: ok. 1 godz.). Wielobarwne budynki, zieleń miejska z egzotyczną roślinnością i mieszkańcy ubrani w majańskie stroje nadają Valladolid szczególnego charakteru. Po południu odwiedzimy wytwórnię tequili i zgłębimy tajniki produkcji trunku. Noc spędzimy w hotelu w centrum miasta.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Casa Valladolid Boutique Hotel http://casavalladolidboutique.com/*

Dzień 4
ZWIEDZANIE RUIN MIAST MAJÓW CHICHÉN ITZÁ I IZAMAL – PRZYSTANEK W „ŻÓŁTYM MIEŚCIE” – PRZEJAZD DO MERIDY

Tego dnia wyruszymy na zwiedzanie najsłynniejszych ruin prekolumbijskich w Chichén Itzá, zaliczanych do 7 współczesnych cudów świata. Miasto zostało założone w IV w n.e. i funkcjonowało przez ponad 1000 lat. Znajduje się tu również najsłynniejsza z piramid Majów, która stanowiła nie tylko centrum ceremonialne, lecz prawdopodobnie była także swoistym kalendarzem, o czym świadczą poszczególne elementy jej budowy – na przykład 4 ciągi schodów po 91 stopni dające łącznie ze szczytem liczbę 365, zatem sumę dni pełnego roku. Po drodze do Meridy zatrzymamy się w miejscowości Izamal, znanej jako „Żółte Miasto” z racji koloru większości zabudowań (czas przejazdu: ok. 1 godz.). Nazywa się ją również „Miastem Wzgórz”, choć wzniesienia, na których powstało, są ruinami osady starożytnych Majów. Oprócz ruin w Izamal znajduje się także majestatyczny klasztor Franciszkanów, zbudowany na dawnym majańskim akropolu. Po południu odpoczynek lub spacer po klimatycznej Meridzie.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie
Dzień 5
SPACER I REJS W REZERWACIE BIOSFERY CELESTÚN – PODZIWIANIE MANGROWCÓW I PTAKÓW WODNYCH – ŚWIEŻE RYBY NA LUNCH

Po śniadaniu wyjedziemy do Rezerwatu Biosfery Celestun (czas transferu: ok. 1,5 godz.). Najpierw przemierzymy rezerwat pieszo, a następnie wypłyniemy w rejs po zatoce, by obserwować liczną populację flamingów (czas spaceru i rejsu: ok. 3 godz.). Obszar chroniony obejmuje prawie 60 000 ha, z czego ponad połowę stanowią lasy mangrowe – ekosystem charakterystyczny dla wybrzeży i odcinków ujściowych rzek. Ponadto można obserwować tu niezwykłą mozaikę krajobrazów: od tropikalnej sawanny po dżunglę, od palm i namorzynów po kaktusy. Rezerwat Celestún słynie jednak przede wszystkim z niezliczonej ilości gatunków ptaków. Niezapomnianym przeżyciem będzie spotkanie ze stadem żerujących różowych i karmazynowych flamingów brodzących w płytkiej wodzie. Następnie udamy się na odpoczynek na plażę w wiosce rybackiej, a na lunch zjemy świeżo złowione ryby. W drodze powrotnej do hotelu zwiedzimy hacjendę związaną z uprawą sizalu. Powrót do hotelu w Meridzie (czas transferu: ok. 1,5 godz.).

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie
Dzień 6
ZWIEDZANIE RUIN MIASTA MAJÓW UXMAL – PRZEJAZD DO CAMPECHE

Dzień rozpoczniemy od wyjazdu do majańskich ruin miasta Uxmal, założonego ponad 1000 lat temu (czas transferu: ok. 1 godz. 10 min.). Słowo „uxmal” w języku Majów znaczy „trzy razy” i można wiązać je z techniką budowania poprzez nakładanie kolejnych warstw na konstrukcję. Mając już w pamięci Tulum, Cobá i Chichén Itzá, łatwo dostrzec wyjątkowy charakter tej osady, nad którą góruje Piramida Wróżbity o zaskakującej, eliptycznej podstawie. Zachowało się tu wiele budowli z różnych okresów świetności Uxmal, zamieszkiwanego nawet przez 25 000 osób! W 1996 r. obiekt wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po zwiedzaniu i lunchu wyruszymy do Campeche, miasta założonego przez hiszpańskich konkwistadorów (czas transferu: ok. 2 godz. 40 min.).

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Hotel Plaza Campeche**** https://hotelplazacampeche.com/*

Dzień 7
DZIEŃ WOLNY W CAMPECHE – JAK SMAKUJĄ PAN DE CAZÓN?

Spragnieni wypoczynku mogą przeznaczyć czas na relaks nad basenem na patio hotelu, podczas gdy miłośnicy zwiedzania wyruszą na odkrywanie emocjonującej historii Campeche. Miasto założono na ruinach majańskich, a ze względu na swoje położenie było często atakowane przez piratów. Do dziś w architekturze zachowało się wiele budowli obronnych. Dzięki licznym barokowych zabytkom – kościołom i katedrom – miasto w 1999 r. wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Campeche warto również spróbować pan de cazón, czyli cienkich naleśników z mięsem rekina, czerwoną fasolą i sosem salsa. To miejsce to jeden z najbardziej unikatowych zakątków Meksyku.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Hotel Plaza Campeche**** https://hotelplazacampeche.com/*

Dzień 8
PRZEJAZD DO HOCHOB – SPACER PO STAROŻYTNYCH RUINACH – PRZEJAZD DO CALAKMUL

Rankiem opuścimy Campeche, by odkryć niezwykłe dziedzictwo Hochob (czas transferu: ok. 2 godz. 30 min.). Miasto powstało około 300 r. n.e. i zostało opuszczone przez Majów po 1100 r. n.e. W tym okresie wzniesiono liczne zabudowania o charakterze religijnym oraz rezydencjalnym. „Miejsce kolb kukurydzy”, bo tak tłumaczy się nazwę Hochob, przez kolejne wieki po odejściu Majów służyło mieszkańcom jako… spichlerz. Dziś to ważne stanowisko archeologiczne niosące ze sobą wiele informacji o kulturze Majów. Spacerując po starożytnych ruinach, można tylko wyobrażać sobie, jak wyglądało życie mieszkańców w czasach świetności miasta. Po lunchu wyjedziemy do Calakmul, gdzie czeka nas zasłużony odpoczynek w hotelu (czas transferu: ok. 3 godz.).

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie
Dzień 9
PRZEJAZD NAD JEZIORO BACALAR

Po śniadaniu wyruszymy na fascynującą wyprawę do samego środka „Królestwa Węża”, jak zwyczajowo nazywa się starożytne miasto Calakmul. Stanowiło ono główny ośrodek władzy państwa Kaan i szacuje się, że zamieszkiwało je nawet 50 000 osób. W głębokiej dżungli, na 70 km² znaleziono ponad 6 000 budowli! Miasto znajduje się w Rezerwacie Biosfery Calakmul, a jego ruiny sprawiają wrażenie pochłanianych przez otaczającą zieleń, tak jakby natura chciała odzyskać swoją przestrzeń. Z lotu ptaka dwie ogromne majańskie piramidy wydają się tylko wysepkami na morzu dzikiej dżungli. Po lunchu przejedziemy nad jezioro Bacalar (czas transferu: ok. 2 godz.).

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Villas Ecotucan (cabanas) www.ecotucan.com/*

Dzień 10
TREKKING W DŻUNGLI – REJS KAJAKAMI PO JEZIORZE BACALAR

Tego dnia czeka nas wyprawa do dżungli. Podczas 2-godzinnego trekkingu z przewodnikiem po gęstym lesie równikowym (selva) odkryjemy niezwykły ekosystem, którego delikatna struktura oparta jest na współistnieniu tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Przewodnik wytłumaczy, jak istotne są zarówno owady, ptaki, jak i poszczególne gatunki flory dla funkcjonowania całego środowiska. Być może uda się wypatrzeć pumę lub węża boa! Popołudnie wypełni wyprawa kajakami na poszukiwanie wszystkich siedmiu kolorów laguny Bacalar (czas wyprawy: ok. 3 godz.). Obcowanie z nieskażoną, czystą naturą dostarczy niezapomnianych wrażeń. Doskonałym zwieńczeniem dnia będzie malowniczy zachód słońca odbijający się w wodach laguny.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Villas Ecotucan (cabanas) www.ecotucan.com/*

Dzień 11
RELAKS NAD JEZIOREM BACALAR – ALMAPLENA

Poranek przeznaczymy na relaks nad jeziorem Bacalar. To ostatnia okazja do rozkoszowania się widokiem siedmiobarwnej laguny. W porze lunchu przejedziemy do Almaplena Eco Beach Resort, położonego na granicy piaszczystej plaży i bujnego lasu równikowego (czas transferu: ok. 1,5 godz.).

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Almaplena Eco Beach Resort *** (http://www.almaplenabeachresort.com/*

Dzień 12
WYPOCZYNEK NA PLAŻY

Wypoczynek na prywatnej piaszczystej plaży. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do snorkelingu i obserwowania podwodnego świata Morza Karaibskiego (płatne dodatkowo).

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Almaplena Eco Beach Resort *** http://www.almaplenabeachresort.com/

Dzień 13
PRZEJAZD POWROTNY DO TULUM

Po śniadaniu wyjedziemy w drogę powrotną do Tulum (czas transferu: ok. 3 godz.). Przez resztę dnia można cieszyć się czasem wolnym.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Diamente K (bungalowy na plaży) http://www.diamantek.com/*

Dzień 14
WYPOCZYNEK W TULUM

Ostatnie dni spędzimy na błogim relaksie i zasłużonym wypoczynku w otoczeniu rajskich plaż wybrzeża Morza Karaibskiego. Warto skorzystać z szerokiej oferty sportów wodnych jak kitesurfing czy paddle board (płatne dodatkowo).
Chętni mogą udać się na jeep safari po wybrzeżu półwyspu Jukatan. Będzie to dzień pełen atrakcji: piękna trasa ze zwiedzaniem majańskich wiosek i rezerwatu ptactwa wodnego, kąpiele na piaszczystych plażach snorkeling w cenotach – naturalnych studniach wyrzeźbionych w wapiennej skale i zalanych wodą.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Diamente K (bungalowy na plaży) http://www.diamantek.com/*

Dzień 15
PRZEJAZD OD CANCÚN – WYLOT DO POLSKI

Po śniadaniu ostatnie chwile w promieniach meksykańskiego słońca. Lunch i przejazd do Cancún (czas transferu: ok. 1 godz. 40 min.). W godzinach wieczornych wylot do Polski z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

Dzień 16
PRZYLOT DO WARSZAWY

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Opiekę polskojęzycznego przewodnika (w opcji „z polskojęzycznym przewodnikiem)
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym (samochód typu Toyota Hiace z klimatyzacją)
Ubezpieczenie
Opiekę anglojęzycznego przewodnika
Wyżywienie zgodnie z programem
Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
Kontakt
Przelotów międzynarodowych na trasie Warszawa– Cancún–Warszawa (koszt dodatkowy: 3000–4000 PLN; bilet można rezerwować indywidualnie)
Atrakcji z dopiskiem „płatne dodatkowo” (kitesurfing w dniu 14 ok. 80 USD za godzinę z instruktorem)
Napojów alkoholowych i bezalkoholowych
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 750 USD)
Jeep safari w dniu 14. (koszt dodatkowy: ok. 200 USD za osobę)
Własnych wydatków
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 60 USD za osobę)
Kontakt