Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

PERU

Katalog podróży

Informacje o kraju

Peru ze stolicą w Limie położone jest w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Granicę lądową dzieli z Ekwadorem, Kolumbią, Brazylią, Boliwią i Chile. Ponad 50% ludności to Indianie. Aż 98% mieszkańców deklaruje wyznawanie religii chrześcijańskiej. Językiem urzędowym w Peru jest hiszpański i praktycznie tylko w tym języku można się porozumiewać; angielski nie jest w użyciu i nie jest powszechnie znany. Jedynie w dużych miastach można spróbować porozmawiać w tym języku.

Klimat

W Peru warunki klimatyczne są tak zróżnicowane, jak występujące w tym kraju strefy fizycznogeograficzne. Na wybrzeżu i przylegających do niego zachodnich stokach Andów przeważa klimat podzwrotnikowy suchy kształtowany przez zimny prąd Humboldta, opady należą tutaj do rzadkości. Temperatury oscylują wokół 16–22°C. Najlepszą porą do pobytu na wybrzeżu jest okres pomiędzy listopadem a kwietniem z uwagi na pełne słońce i brak mgieł „wiszących” nad wybrzeżem w innych miesiącach. W górach mamy do czynienia z piętrowością klimatyczną. Wraz ze wzrostem wysokości spada temperatura. W dolinach i kotlinach górskich temperatury kształtują się tak jak na wybrzeżu jednak wraz ze wzrostem wysokości maleją. Większe są także ich wahania. W miejscach na trasie wyprawy w dzień temperatura oscylować będzie w okolicach 16–20°C w dzień i 5–10°C w nocy. Listopad jest jednym z najcieplejszych miesięcy mimo rozpoczynającej się pod jego koniec pory deszczowej, jednak możliwość opadów jest taka sama w ciągu całego roku.

Amazonia to przede wszystkim gorący i wilgotny klimat z temperaturami przekraczającymi nierzadko 30°C. Zdarzają się także zimne wiatry, tzw. friajes wiejące z gór i schładzające powietrze do 10–15 °C. Pora deszczowa w Amazonii przypada na miesiące pomiędzy końcem listopada, a kwietniem.

Fauna i flora

Peru jest krajem górzystym, ponieważ przebiega przez niego fragment Andów, w związku z czym roślinność jest dość zróżnicowana. Około 54% powierzchni kraju pokrywają lasy: wilgotne równikowe, równikowe górskie oraz deszczowe górskie. Na wysokościach powyżej 4500 m n.p.m. występują wysokogórskie formacje trawiaste, a najwyższe partie gór porastają mchy i porosty. Na wybrzeżach z kolei znajdziemy roślinność pustynną. W świecie zwierząt najpopularniejszą jest lama, która żyje w Andach, z kolei wybrzeża zamieszkują gady, kormorany peruwiańskie, pelikay amerykańskie. W lasach tropikalnych często spotkać można jaguary oraz aguti.

Kuchnia

Kuchnia peruwiańska jest tak zmienna, jak strefy geograficzne tego kraju. Każda strefa posiada swoje specyficzne dania, które rzadko występują na innych obszarach. Zaczynając od wybrzeża, samo przez się nasuwa się skojarzenie z rybami i owocami morza. Nigdzie na całym świecie nie ma tak smacznych i świeżych owoców morza. Dar ten zawdzięczają Peruwiańczycy zimnemu prądowi Humboldta, w którego zasięgu znajdują się jedne z najobfitszych zasobów wszelkich morskich żyjątek. Będąc na wybrzeżu nie sposób nie spróbować ceviche – czyli małży lub krewetek, kawałków ryby czy też ośmiornic i kalmarów marynowanych w sosie z cytryny i podawanych ze słodką cebulą, wszelkich ryb robionych pod każdą postacią czy małży zapiekanych w muszlach z parmezanem. Góry oferują przede wszystkim specjały z mięsa alpaki, a także grillowane świnki morskie będące podstawą wyżywienia ludności andyjskiej od tysiącleci. Dodatkowo nie można zapomnieć, iż Peru to ojczyzna ziemniaków, których je się w tym kraju dużo i pod każdą niemal postacią. Występuje tu największa różnorodność ziemniaków na świecie: 91 gatunków i 2800 rodzajów z 3900 uprawianych na kuli ziemskiej. Do tego dochodzi kukurydza (inna w smaku niż spotykana w Polsce kukurydza słodka), papryka i szereg innych warzyw. Typowe dla tego terenu są quinoa oraz oclla – rośliny andyjskie wykorzystywane szeroko w kuchni peruwiańskiej. W Puszczy Amazońskiej króluje maniok, kolejna bulwa pochodząca z Ameryki Południowej, charakteryzująca się swym specyficznym smakiem. Niekiedy nawet w restauracjach w turystycznych miejscach brakuje anglojęzycznego tłumaczenia, warto więc przed wyjazdem trochę znać specjały kuchni peruwiańskiej.

Bezpieczeństwo

Polecamy noszenie własnej gotówki „przy ciele” w torebkach zaczepionych za pasek i chowanych wewnątrz spodni lub w saszetce noszonej na brzuchu pod koszulką.

Zachęcamy do wykonaniu kserokopii paszportu, którą w razie konieczności można szybko zalegalizować w ambasadzie polskiej w Limie, a następnie wykorzystywać zamiast oryginału dokumentu.

Strefy czasowe

Peru znajduje się w strefie czasowej UTC-5. Nie następuje tam zmiana czasu z zimowego na letni, więc czas UTC-5 obowiązuje cały rok. Polska znajduje się w strefie czasowej UTC+1 (zimą) i UTC+2 (latem). Różnica czasu między Warszawą a Limą to -6 godzin (zimą) albo -7 godzin (latem).

Pieniądze

W Peru środkiem płatniczym jest nowy sol (Nuevo Sol, PEN). Nie ma żadnych problemów z wymianą dolarów amerykańskich czy euro, często jednak z prowizją dla punktu wymiany wynoszącą 1–2% . Bez problemu również wypłacimy pieniądze z banku (tylko w większych miastach), używając najbardziej znanych kart kredytowych jak Visa, Mastercard czy Diners Club. Zwykle przy transakcji pobierana jest opłata prowizyjna rzędu 5–8%. Torebki z pieniędzmi i dokumentami powinny być wyłożone od wewnątrz folią zabezpieczającą przed zamoczeniem ich zawartości.

1 USD = 2,5 PEN.

Ubrania i sprzęt

Obuwie: wygodne buty usztywniające kostkę, najlepiej wodoodporne i sprawdzone na kilku wycieczkach. Taki typ obuwia znakomicie sprawdza się podczas trekkingów górskich czy na lodowiec oraz chroni stopę podczas wycieczek po dżungli. Dodatkowo polecamy zabrać sandały i klapki, a także obuwie typu casual.

Letnia odzież: należy zabrać ze sobą odzież przewiewną, krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami przydatne podczas zwiedzania i trekkingu, podkoszulki, koszule.

Ciepła odzież: bluzy i kurtki wykonane z polaru są najodpowiedniejsze – są ciepłe, lekkie i bardzo szybko schną. W Patagonii i w górskich obszarach Peru warto ubierać się „na cebulkę”. Jako ochronę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową polecamy kurtki wykonane z Gore-Texu i jemu podobnych materiałów. Zalecane są też spodnie trekkingowe i bielizna termoaktywna.

Pozostały sprzęt: czapka z daszkiem, ciepła czapka, rękawiczki, latarka, krem z wysokim filtrem (np. 25 SPF), środki przeciw komarom, lornetka, okulary przeciwsłoneczne

Zdrowie

Żadne szczepienia przed wyjazdem do Peru nie są obowiązkowe, ale zaleca się szczepienie na żółtą febrę, żółtaczkę A i B, tężec, błonicę i dur brzuszny. Na naszej trasie nie ma w zasadzie ryzyka zachorowania na cholerę ani malarię, jednak podczas pobytu w Amazonii zaleca się profilaktykę antymalaryczną. Z uwagi na to, że większa część wyprawy przebiega na obszarach położonych powyżej 2500 m n.p.m., osoby mające problemy z sercem lub układem krwionośnym proszone są o konsultacje z lekarzem. Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza powinny znajdować się na pewno środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie.

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach Ameryki Łacińskiej jest zwyczaj dawania napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców etc. za wykonaną usługę. Kwoty, jakie zazwyczaj się daje, nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej pracy. Sumy wahają się od 2 do 30 USD.

Bagaż

Limit wagi wynosi 23 kg na bagaż główny i 5–8kg dla bagażu podręcznego. Nie należy przytraczać do plecaka żadnych przedmiotów na czas transportu, gdyż rzeczy te mogą zaginąć. Zalecane jest zamykanie zamków bagażu na kłódki. Aparat fotograficzny/kamerę należy koniecznie włożyć do bagażu podręcznego, ale nie wolno w nim mieć ŻADNYCH PŁYNÓW. Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM.

Elektryczność

W Peru stosowane są gniazdka i wtyczki typu europejskiego, a napięcie wynosi 220 V. W Peru pojawiają się też wtyczki z dwoma płaskimi bolcami, ale przystosowane do nich gniazdka są odpowiednie również dla europejskich wtyczek.