Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

NEPAL

Katalog podróży

Informacje o kraju

Nepal położony jest w Azji Południowej, w środkowych Himalajach. Granicę lądową dzieli z Chinami i Indiami, nie ma dostępu do morza. Jego stolicą jest Katmandu. Prawie 80% powierzchni kraju położone jest na średniej wysokości 6000 m n.p.m. Całe państwo ma powierzchnię 140 tys. km2, czyli jest ono ponad 2 razy mniejsze od Polski. Religią dominującą w Nepalu jest hinduizm, który wyznaje ponad 81% społeczeństwa. To właśnie w Nepalu znajduje się najwyższy szczyt świata – Mount Everest (8848 m n.p.m.).

Klimat i pogoda

Wyjazd do Nepalu warto zaplanować w miesiącach jesiennych (wrzesień–listopad) bądź na wiosnę (marzec–kwiecień). Średnia temperatura jesienią wynosi 5oC w nocy, a nawet 27 oC w dzień, wiosną natomiast odpowiednio 6oC i 30oC. Podróż w innym terminie wiąże się z ryzykiem deszczowej pogody i niższej temperatury. Zimą (grudzień–luty) temperatury są dość niskie, w nocy często spadają poniżej zera. Im wyżej tym niższe temperatury nocą, nawet do kilkudziesięciu poniżej zera.

Flora i fauna

W północnej części Nepalu panuje klimat górski, a w południowej zwrotnikowy monsunowy. Na południu znajdziemy wyżyny pokryte dżunglą, a na północy główny łańcuch Himalajów, gdzie w niższych partiach dominuje roślinność alpejska, a w wyższych występuje wieczna zmarzlina.

W Nepalu żyje królewski tygrys bengalski, leopard śnieżny, nosorożec indyjski, słoń indyjski, czarny niedźwiedź himalajski, panda mała, piżmowiec, wilk, niebieska owca i świstak himalajski.

Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o przestępstwa kryminalne, Nepal jest jednym z bezpieczniejszych krajów. Problemem, z którym należy się jednak liczyć, są sporadyczne kradzieże bagażu. Dlatego też zalecane jest noszenie ważnych dokumentów i pieniędzy przy sobie. Cenne rzeczy najlepiej zostawić w hotelowym sejfie na przechowanie (o ile znajduje się on w naszym miejscu zakwaterowania). Na wszelki wypadek należy też zrobić kopie dokumentów – paszportu, wizy, ubezpieczenia itp., co może być pomocne w przypadku kradzieży.  

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym – pakiet  AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefa czasowa

W stosunku do Polski następuje przesunięcie czasowe: +3:45 godz. w czasie letnim, +4:45 godz. w czasie zimowym.

Kuchnia

Podstawą kuchni nepalskiej jest ryż i mięso: najczęściej z kury lub jaka – ze względów religijnych nie je się tutaj wołowiny. Potrawy często przygotowywane są na tłusto, podawane z gotowanymi warzywami z curry. Najpopularniejszą zupą jest ta z soczewicy (zwana dalem). Warto spróbować momo – pierożków najczęściej gotowanych na parze, z nadzieniem mięsnym, serowym czy też warzywnym. Kolejnym daniem, które trzeba zjeść, będąc w Nepalu, jest Dal Bhat: soczewica z ryżem oraz zielonymi warzywami podawana z cienkimi placuszkami papadam. Nepalczycy do posiłków najczęściej piją lassi – czyli rodzaj rozrzedzonego kwaśnego mleka. Zaleca się picie wody butelkowanej.

Pieniądze

W Nepalu obowiązuje rupia nepalska – NPR (1 rupia nepalska = 100 pajs). W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 25, 50, 100, 500, 1000 rupii (rozmienienie banknotów o wyższych nominałach może stanowić problem), natomiast monety mają nominały 1, 2, 5 rupii; 5, 10, 25, 50 pajs. W Katmandu i Pokharze jest kilka bankomatów i sporo kantorów, które jednak pobierają wysoką prowizję, warto więc mieć spory zapas gotówki. Częste przerwy w dostawach prądu powodują awarie bankomatów. Akceptowane są karty Visa i Mastercard, a posiadaczom tych kart odziały banku wypłacają rupie bez opłat manipulacyjnych (bankomaty Nepal Grindlays Bank). Z bankomatów Himalayan Bank można korzystać tylko przy użyciu miejscowych kart kredytowych, podobnie jak z bankomatów w miastach innych niż Katmandu i Pokhara.

100 NPR = ok. 3 PLN.

Ubrania i sprzęt

Należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe. Dodatkowo polecamy zabrać także sandały i klapki.

Odzież, którą zabierzemy, powinna być przewiewna i najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów – przyda się podczas zwiedzania. Trzeba spakować zarówno krótkie spodenki, jak i długie spodnie (najlepiej trekkingowe z możliwością odpinanych nogawek). Warto zabrać cieplejszą bluzę i kurtkę z Gore-Texu oraz polar czy koszulki sportowe. Należy pamiętać, że podczas wyprawy będziemy przebywać na wysokości od 2000 do 3100 m n.p.m., gdzie temperatury nocą potrafią spadać poniżej zera. Przydatne mogą być także czapka, rękawiczki, bandana na szyję i ciepłe skarpetki.

Pozostały sprzęt: okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem (min. SPF 25), latarka/czołówka.

Zdrowie i szczepienia

Nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu na terytorium Nepalu. Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, jednak zalecane jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Koszty pobytu w szpitalach państwowych są niewielkie, a w prywatnych klinikach wynoszą od 35 do 40 USD za dobę. Celem uniknięcia ewentualnych problemów zdrowotnych należy spożywać wyłącznie napoje z fabrycznie zamkniętych pojemników i unikać żywienia się w lokalach gastronomicznych niskiej kategorii.

Przepisy celne

Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. W Nepalu nie ma możliwości odzyskania podatku VAT.

Wizy

Obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy. Wizę można uzyskać zarówno w Ambasadzie Nepalu (najbliższa znajduje się w Berlinie), jak również na lotnisku w Katmandu oraz w kilku punktach granicznych. 30-dniowa wiza kosztuje 40 USD. Do jej wyrobienia konieczne jest posiadanie 2 zdjęć paszportowych. Przy wylocie z Nepalu obowiązuje opłata wylotowa (ok. 1650 rupii, czuli 50 zł).

Bagaże

Poza bagażem głównym każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki, o pojemności ok. 25 l.

W trakcie przelotów limit wagi wynosi ok. 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny.

Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym. Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 10 × 100 ml.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze WORLDline.

Transport

W Nepalu grupa będzie się poruszać wypożyczonymi samochodami i busami. zapewniony jest także przelot wewnętrzny na trasie Katmandu–Lhasa–Katmandu (w programie Om Mani Padam Hum).

Napiwki

W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący 10–15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok. 2 USD/bagaż.

Telefon i Internet

Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne. W Nepalu znajdziemy wiele kafejek internetowych, jednak szybkość Internetu pozostawia wiele do życzenia. Niewiele z nich posiada swoje generatory prądu, dzięki którym byłyby w stanie działać przez cały czas.

Połączenie w roamingu: ok. 8 PLN/min.

Elektryczność

W hotelach są zazwyczaj gniazdka o napięciu 220 V/230 V. Nepal cierpi na problemy z elektrycznością, więc w ciągu doby jest kilka przerw w dostawie prądu. Hotele i restauracje oraz inne miejsca dla turystów mają zazwyczaj swoje generatory zapewniające oświetlenie czy pracę lodówek, ale mimo to w gniazdkach prądu może zabraknąć.

Zalecane jest zabranie przejściówki do gniazdek typu brytyjskiego.

Jednostki miary

Nepal stosuje system metryczny.