Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

MONGOLIA

Katalog podróży

Informacje o kraju

Mongolia jest krajem śródlądowym (bez dostępu do morza), położonym w środkowej Azji. Graniczy z Rosją i Chinami. Mongołowie stanowią 95% społeczeństwa, a dominującą religią jest buddyzm. Wśród innych religii występuje chrześcijaństwo, islam i szamanizm. Stolicą kraju jest Ułan Bator. Większość obszaru Mongolii zajmują wyżyny i góry, a średnia wysokość terenu to 1600 m n.p.m.

Klimat i pogoda

Mongolia położona jest w sercu kontynentu azjatyckiego, pozostaje więc pod wpływem klimatu kontynentalnego, który cechuje się małą ilością opadów, małym zachmurzeniem, ciepłym latem, chłodną i długą zimą oraz dużymi amplitudami temperatur. Średnie temperatury miesięcy letnich (czerwiec–sierpień) oscylują między 17 a 25⁰C, na pustyni Gobi dochodzą nawet do 40⁰C. W najzimniejszym miesiącu, lutym, temperatura spada poniżej -30⁰C. Większość opadów w Mongolii przypada na okres letni (czerwiec–wrzesień), wtedy ścierają się nad Mongolią masy powietrza polarno-kontynentalnego i zwrotnikowo-kontynentalnego. Rzadko jednak miesięczna suma opadów przekracza 100 mm. Zimą nad Mongolią ustala się stabilny wyż baryczny. Należy pamiętać o dużych zróżnicowaniach klimatycznych poszczególnych regionów. Okolice jeziora Chubsuguł są z reguły zimniejsze i bardziej deszczowe od pustynnego południa i stepowego centrum.

Fauna i flora

Mongolia podzielona jest na dwie strefy – lasy i pustynie. Obie są domem dla wielu gatunków zwierząt. W Mongolii można spotkać m.in. łosia, marala syberyjskiego, trzy gatunki antylop stepowych, panterę śnieżną, wilka czy rysia. W mongolskich rzekach i jeziorach znajdziemy m. in. jesiotra, białego łososia, szczupaka i miętusa. Północ kraju porastają lasy, gdzie poza drzewami liściastymi i iglastymi znajdziemy wiele roślin leczniczych jak migdałecznik chełubowiec czy kardamon.

Kuchnia

Mongołowie są buddystami, jednak ze względu na ciężkie warunki egzystencji już w XV w. dostali dyspensę dalajlamy na jedzenie mięsa. To ono stanowi główny składnik tutejszej lokalnej kuchni, głównie baranina, którą odnajdziemy w każdej potrawie, od zup po jednogarnkowe rodzaje mongolskiego „rissotto” (na bazie makaronu lub ryżu). Ubogą w warzywa i przyprawy dietę uzupełnia mleko (kozie, wielbłądzie, końskie) jak i jego przetwory. Z mleka Mongołowie wyrabiają całą gamę produktów: słynny kumys (rodzaj sfermentowanego mleka kobylego o zawartości 3% alkoholu), twarde sery, ciasteczka, a nawet... alkohol – arkhi. Kuriozum smakowym dla  Europejczyków jest mongolska herbata sute caj, czyli wywar herbaty, mleka, tłuszczu i soli. Kulinarny krajobraz Ułan Bator jest zdecydowanie bardziej urozmaicony. W stolicy można odbyć kulinarną podróż dookoła świata: znajdziemy tam kuchnię chińską, indyjską, amerykańską, a nawet czeską.

Pieniądze

Jednostką monetarną Mongolii jest tugrik (MNT, symbol ₮). 1 USD to ok. 2400 MNT. Wymiany dolarów amerykańskich i euro możemy dokonywać w bankach i hotelach Ułan Bator, a w interiorze w stolicach ajmaków lub większych miastach (Dałanzagad, Karakorum, Moron). Można wymieniać czeki podróżne. Podczas wymiany zawsze należy zwrócić uwagę na prowizję i opłaty. Obecnie w Ułan Bator dynamicznie rozwija się sieć bankomatów i bez problemu można korzystać z karty płatniczej Visa lub Master Card. Wymagane są nowe dolary (wydane po roku 2006), wielkość nominału nie ma znaczenia.

Ubrania i sprzęt

Obuwie na trekking i do jazdy konnej: wygodne buty trekkingowe z podeszwą z vibramu (specjalna guma o bardzo dobrej przyczepności na różnych podłożach). Warto zabrać ze sobą również adidasy, a także sandały i klapki.

Ciepła odzież: pamiętajmy, że choć podróżujemy latem, to na pustyni wieczorami temperatura potrafi spaść poniżej zera. Na dzienne amplitudy temperatury ma też wpływ duża wysokość n.p.m., na której będziemy przebywać. Pakując bagaż, należy pamiętać o ciepłej odzieży np. polarowej, a także o kurtkach z materiału typu Gore-Tex, chroniących przed wodą i wiatrem. Polecamy także zabranie oddychającej bielizny termicznej, czapki i rękawiczek, które mogą okazać się przydatne o poranku i wieczorami.

Letnia odzież: klimat kontynentalny, jaki panuje w Mongolii, cechują duże amplitudy dzienne temperatur. Należy pamiętać o zabraniu przewiewnej odzieży typu safari: krótkie spodnie, przewiewne spodnie z długimi nogawkami, podkoszulki i koszule, które przydadzą się w najcieplejszej porze dnia w obszarach pustynnych.

Pozostałe: czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, latarka, najlepiej typu „czołówka”, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom, lornetka, apteczka.

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty z sercem, płucami i ciśnieniem krwi lub cierpiące na inne długotrwałe i niebezpieczne dla zdrowia choroby, proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Jeśli lekarz wyrazi zgodę na wyjazd, należy zabrać niezbędne leki, ich zakup na miejscu może być utrudniony lub wręcz niemożliwy. Nie stawiamy oczywiście wymogów wiekowych, ważne jest jednak dobre przygotowanie fizyczne, sprawność i, jak zawsze na tego typu wyjazdach, młodość ducha. Zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica, dur brzuszny. Można się też zaszczepić przeciw boreliozie, przenoszonej przez kleszcze, oraz wściekliźnie. Należy pamiętać o skompletowaniu podstawowej apteczki medycznej.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wyprawy towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia. Posiada on szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po Azji – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. W wyjeździe do Mongolii mogą brać udział także dzieci. W przypadku wyprawy konnej zapraszamy jednak dzieci starsze, które poradzą sobie w czasie przejazdów na koniach.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy ciele, w torebkach zaczepionych za pasek i chowanych wewnątrz spodni lub na szyi pod ubraniem.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym – pakiet  AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefa czasowa

Lądując w Ułan Bator, przesuwamy zegarki o 6 godzin do przodu w stosunku do polskiego czasu letniego i 7 godzin w stosunku do polskiego czasu zimowego (GMT+8).

Przepisy celne

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Przy wjeździe wypełnia się deklarację celną. Nie ma żadnych szczególnych ograniczeń celnych odbiegających od powszechnie przyjętych standardów.

Wizy

Dla obywateli Polski przywrócono obowiązek wizowy. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Mongolii w Warszawie po złożeniu wymaganych dokumentów i uiszczeniu opłaty w wysokości 60 EUR (wiza jednokrotna, turystyczna, do 30 dni). Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie torba podróżna lub plecak. Każdy z uczestników powinien być wyposażony w bagaż transportowy o pojemności ok. 70 litrów oraz mniejszy na wycieczki o pojemności ok. 25 litrów. Torba/plecak będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki i safari, będziemy zabierać małe plecaki z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Limit wagi wynosi ok. 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny. Nie należy przytraczać niczego do torby lub plecaka na czas transportu. Bagaż można zapakować do specjalnego pokrowca.

Transport

Po Mongolii będziemy poruszać się samochodami, a na krótkich odcinkach także na koniach i wielbłądach. W każdym ze środków transportu nad bezpieczeństwem Państwa czuwać będą doświadczeni kierowcy i przewodnicy.

Napiwki

Mongołowie to niezwykle dumni, gościnni i przyjaźnie nastawieni, ale biedni ludzie. W podzięce za poczęstunek i możliwość wytchnienia w ich domostwach należy zostawić drobną sumę pieniędzy. Warto także zabrać ze sobą w interior pewien zapas drobnych prezentów, jak np. długopisy, zapalniczki czy pocztówki z Polski, szczególnie pamiętajmy o obdarowaniu dzieci i najstarszych członków rodziny.

Telefon i Internet

Najtaniej połączyć się z Polską za pomocą kart telefonicznych. Są to karty do automatów (aparaty w hotelach) lub jeszcze tańsze karty międzynarodowe do telefonów stacjonarnych (również prosimy o pomoc w hotelu). Niestety karty dostępne są tylko w Ułan Bator. W ważniejszych urzędach pocztowych na terenie całego kraju można zamówić rozmowę międzynarodową. Połączenia realizowane są dość szybko, jednak są drogie. Telefony komórkowe mają ograniczony zasięg. Internet nie jest powszechnie dostępny, w turystycznych miejscowościach można znaleźć kafejki internetowe.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności, ale w wielu z nich możliwość ładowania baterii będzie jedynie w określonych miejscach, np. na recepcji. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują takie same wtyczki elektryczne jak w Polsce.

Jednostki miary

Mongolia używa systemu metrycznego.