Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

KUBA

Katalog podróży

Informacje o kraju

Kuba jest państwem wyspiarskim, ze stolicą w mieście Hawana, położonym na wodach Morza Karaibskiego, na archipelagu Wielkich Antyli. Jej całkowita powierzchnia wynosi 110 tys. km², a linia brzegowa ma 3736 km. Religią dominującą na Kubie jest chrześcijaństwo, aczkolwiek tylko 4–5% społeczeństwa regularnie praktykuje. Językiem urzędowym na Kubie jest hiszpański i praktycznie tylko w tym języku można się tutaj porozumiewać. Niewiele osób zna język angielski i jedynie w dużych miastach uda się w nim porozmawiać. Kierowniczą rolę w państwie sprawuje partia komunistyczna.

Klimat i pogoda

Klimat Kuby można określić jako pośredni między tropikalnym i subtropikalnym.

Temperatura powietrza w ciągu roku waha się nieznacznie. Średnia temperatura wynosi 25,5°C jednakże w styczniu spada do 23°C, a w sierpniu wzrasta do 28°C. Temperatura wody przy brzegu wynosi 25–30°C.

Na Kubie wyróżnia  się dwie pory roku: deszczową (od maja do października) i suchą (od listopada do kwietnia). Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 1400 mm. Deszcze występują zazwyczaj w postaci tropikalnych ulew, z których trzy czwarte przypada na porę deszczową.

Fauna i flora

Jest to kraj bogaty w wiele gatunków zarówno roślin, jak i zwierząt. Południe wyspy pokrywają lasy namorzynowe, na wschodzie znajdziemy tropikalną dżunglę, a na pozostałym terenie rozległe sawanny. Roślinnym symbolem Kuby jest palma królewska, która umieszczona jest również w herbie państwa. Kraj ten jest rajem dla ornitologów ze względu na występowanie wielu gatunków ptaków. Na wybrzeżach przeważa skaliste dno, gdzieniegdzie znajdziemy jednak także piasek oraz rafy koralowe o różnych kształtach i kontrastowych kolorach.

Kuchnia

Kuchnia nie jest największym atutem tego kraju, ale ma swoje zalety. Jedzenie jest proste, głównie na bazie kurczaka, wieprzowiny, wołowiny i ryb. Owoce morza są mniej popularne ze względu na cenę. W dużych hotelach i ośrodkach serwowane są dania kuchni międzynarodowej i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Podczas pobytu na Kubie warto spróbować: congri, czyli ryżu z czarną fasolą – danie to nazywane jest też moros y cristianos (maurowie i chrześcijanie, od koloru składników); yuca, czyli juki znanej tez pod nazwą manioku lub cassavy – jest to biała bulwa podobna trochę do ziemniaka, ale delikatniejsza, podawana z mojo czyli sosem z czosnku, oliwy i soku z kwaśnych pomarańczy; ajiaco, czyli gęstego dania z wieprzowiny i jarzyn; chatinos lub tachinos, czyli smażonych zielonych bananów, platano maduro frito – dojrzałych smażonych bananów oraz fufu – puree z zielonych bananów; pru, czyli napoju z fermentowanego wywaru z korzeni kilku gatunków roślin; guarapo, czyli soku z trzciny cukrowej; malanga, czyli rośliny bulwiastej, podawanej w zupie lub po prostu ugotowanej; picadillo, czyli mielonego mięsa gotowanego z oliwkami, rodzynkami i jarzynami; lodów Coppelia ze słynnej lodziarni Coppelia w hawańskiej dzielnicy Vedado (znanej z filmu „Fresa y Chocolate”); cafe cubano, czyli gęstej, czarnej i słodkiej kawy; batido, czyli koktajlu owocowo-mlecznego; mamey lub anon, czyli lokalnych owoców tropikalnych.

Bezpieczeństwo

Kuba jest krajem bezpiecznym. Jednak w tłumie trzeba uważać na kieszonkowców, a złotą biżuterię najlepiej zostawić w Polsce (okazja czyni złodzieja).

Zdarzają się kradzieże w pokojach hotelowych oraz włamania do samochodów. Należy w sposób szczególny zadbać o zabezpieczenie przed kradzieżą paszportów, kart kredytowych, dokumentów podróży itd. Kopie lub zdjęcie paszportu warto zostawić bliskim w Polsce. W hotelach cenne przedmioty i pieniądze należy trzymać w sejfach, które są w każdym pokoju (żaden hotel nie odpowiada za mienie, jeśli nie będzie zamknięte w sejfie!). Karty hotelowe stanowią dokument tożsamości, dlatego paszporty można zostawić w hotelu. Przydadzą się one jednak w przypadku płacenia banknotami o dużym nominale (od 50 CUC) lub pobieraniu pieniędzy z karty bezpośrednio w banku lub kantorze.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefa czasowa

W listopadzie, czyli w miesiącu planowanej przez nas podróży, różnica czasu między Polską a Kubą wynosi -6 godzin niezależnie od pory roku. Ponieważ dzień zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie na Kubie nie zawsze pokrywa się z terminami w Polsce, w niektórych okresach różnica czasu może być inna.

Pieniądze

Na Kubie banki, urzędy, instytucje użyteczności publicznej i punkty handlowo-usługowe nie honorują kart kredytowych Visa, Visa Electron, Cabal, Master Card ani czeków, w tym czeków podróżnych, wydanych przez banki amerykańskie lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego. Przed wyjazdem z Polski należy dowiedzieć się we własnym banku, czy posiadane karty kredytowe będą działały na Kubie.

Dolar amerykański w obrocie gotówkowym został obciążony dodatkowym podatkiem w wysokości 10%, co w praktyce spowodowało wycofanie tej waluty z obrotu gotówkowego na terytorium Republiki Kuby. W rozliczeniach gotówkowych, na wewnętrznym rynku dewizowym, USD zostało zastąpione przez CUC, kubańskie peso wymienialne – peso convertible. W rozliczeniach gotówkowych na rynku wewnętrznym dla turystów i cudzoziemców jest ono jedyną obowiązującą walutą. Jest to waluta Banku Centralnego Kuby, wymienialna wyłącznie na terenie Kuby. Występuje ona w postaci banknotów 100, 50, 20, 10, 5 i 1 peso oraz bilonu 1 peso, 50, 25, 10, 5, 1 centavo.

Do obiegu są dopuszczone inne waluty, takie jak: euro (zwłaszcza w Varadero), dolar kanadyjski, funt szterling, frank szwajcarski. Na terenie kraju funkcjonuje sieć państwowych kantorów wymiany walut – CADECA. Zalecamy zabrać ze sobą EUR, a nie USD ponieważ wymiana EUR na CUC jest dużo korzystniejsza.

Niestety w porównaniu do Polski ceny na Kubie są średnio trzykrotnie wyższe. Ponadto cudzoziemcy są zobligowani do zaopatrywania się w produkty w sklepach należących do sieci handlowych Tiendas Panamericanas, Cubalse i Palco, gdzie płaci się w walucie wymienialnej CUC. Owoce, warzywa i mięso wieprzowe można kupować na bazarach i w kioskach z warzywami za peso lokalne (peso nacional – CUP).

1 CUC  = 3,44 PLN

Ubrania i sprzęt

Obuwie: należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe. Będzie ono odpowiednie podczas trekkingów górskich oraz ochroni stopy na wycieczkach po jaskiniach. Dodatkowo polecamy zabrać także sandały i klapki oraz obuwie typu casual.

Letnia odzież: odzież, którą zabierzemy powinna być przewiewna i najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba pamiętać o krótkich spodenkach, spodniach z długimi nogawkami (przydatnymi podczas zwiedzania i trekkingu), podkoszulkach i koszulach.

Ciepła odzież: warto zabrać bluzę lub kurtkę wykonaną z polaru, gdyż są one ciepłe, lekkie i stosunkowo szybko schną; jako ochrona przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa najlepiej sprawdzi się kurtka wykonana z Gore-Texu lub jemu pochodnych materiałów.

Pozostałe: strój kąpielowy, czapka z daszkiem/kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem (min. SPF 25), środki przeciw komarom, latarka/czołówka.

Zdrowie i szczepienia

Na Kubie nie ma obowiązkowych szczepień. Zalecane są natomiast szczepienia na żółtą febrę, żółtaczkę A i B, tężec, błonicę i dur brzuszny. Na trasie wyprawy w zasadzie nie ma ryzyka zachorowania na cholerę ani malarię. Na Kubie okresowo występuje zagrożenie takimi chorobami jak ameboza, denga czy wirusowe zapalenie spojówek.

Zdarzają się dolegliwości pokarmowe. Należy pamiętać, że nie wolno pić nieprzegotowanej wody ani spożywać nieumytych warzyw i owoców. Odradza się spożywanie sałaty.

Ze względu na duże nasłonecznienie, wysokie temperatury i gwałtowne zmiany ciśnienia częste są przypadki poparzeń słonecznych oraz zaburzenia funkcjonowania układu krążenia.

Ponieważ międzynarodowe apteki oferują leki w ograniczonym zakresie, a ich ceny są wysokie, należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza powinny znajdować się środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona, leki na zatrucia pokarmowe i na biegunki. Warto zabrać też repelenty.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie.

Przepisy celne

Rzeczy przeznaczone do użytku osobistego nie podlegają ocleniu. Zezwala się na wwóz 2 butelek alkoholu i 200 szt. papierosów oraz lekarstw na własny użytek (poza lekami psychotropowymi i krwiopochodnymi). Zezwala się ponadto na wwóz towarów, których łączna wartość nie przekracza 1000 CUC, przy czym podlegają one opodatkowaniu. Towary, których wartość przekroczy 1000 CUC, zostaną zarekwirowane. Wwóz urządzeń łączności radiowej jak walkie-talkie czy GPS wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia Ministerstwa Informatyki i Komunikacji. Przepisy fitosanitarne zakazują wwozu owoców, warzyw, sadzonek, nasion i pokarmów dla zwierząt. Zakaz dotyczy również serów, wędlin, mięs i ich przetworów nieopakowanych hermetycznie. Hermetycznie opakowana żywność może zostać wwieziona, jeżeli na opakowaniu znajduje się informacja dotycząca producenta, terminu przydatności do spożycia i wagi produktu. Wskazane jest zadeklarowanie wwożonej gotówki w kwocie przekraczającej 5000 USD.

Turysta, którego bagaż przekracza limit wagowy określony przez przewoźnika, musi wnieść opłatę na rzecz państwa kubańskiego.

Można wywieźć jedynie 50 szt. cygar w oryginalnych opakowaniach z dowodem ich zakupu lub 20 szt. luzem. Normy CITES zakazują wywozu zwierząt morskich i lądowych, endemicznych lub będących pod ochroną (np. żółwi, iguan, krokodyli, papug) oraz skór i wyrobów z tych zwierząt. Na wywóz antyków i dzieł sztuki, w tym również rękodzieła i rzemiosła artystycznego większej wartości, należy uzyskać zezwolenie, wydawane przez Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury. Na wywóz większej ilości złota czy srebra należy mieć zezwolenie Banku Narodowego Kuby. Nie zezwala się na wywóz więcej niż 3 dużych muszli, ale pamiętać należy, że problematyczne może okazać się ich wwiezienie na teren UE. Wywóz alkoholu ograniczony jest do 6 butelek. Obowiązuje zakaz wywozu miejscowych walut w kwotach przekraczających 100 CUP i 200 CUC.

Wizy

Obywatel polski udający się na Kubę zobowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista), która też jest rodzajem wizy, wydawanej wyłącznie w celach turystycznych. Karty takie wydaje konsulat kubański w Warszawie.

Kartę turysty można wyrobić w Ambasadzie Kuby, a jej koszt to 22 EUR.

WORLDline dla swoich gości, którzy we wskazanym przez WORLDline terminie przekażą odpowiednie dane paszportowe, zapewnia wyrobienie tego dokumentu.

Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Turysta zobowiązany jest również mieć bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu! Przed odprawą paszportową każdy turysta mający wizę zobowiązany jest wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque (formularz wjazdowy i wyjazdowy). Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów.

Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych. Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne egzekwują rygorystycznie ten wymóg. Posiadanie karty kredytowej traktowane jest jako spełnienie tego warunku. Przy wylocie z Kuby trzeba uiścić obowiązkową opłatę lotniskową w wysokości 25 CUC. Bez dokonania tej opłaty podróżny nie jest dopuszczany do odprawy paszportowej, która może okazać się dość długa, podobnie jak oczekiwanie na bagaże. Należy po prostu uzbroić się w cierpliwość i uśmiechać pomimo zmęczenia.

Na lotnisku warto wymienić część pieniędzy w banku lub stanowisku CADECA. Należy zawsze prosić o comprobante – czyli rachunek – aby sprawdzić czy wydano poprawną kwotę.

Bagaże

Limit wagi wynosi 23 kg na bagaż główny i 5–8kg dla bagażu podręcznego. Nie należy przytraczać do plecaka żadnych przedmiotów na czas transportu, gdyż rzeczy te mogą zaginąć. Zalecane jest zamykanie zamków bagażu na kłódki. Aparat fotograficzny/kamerę należy koniecznie włożyć do bagażu podręcznego, ale nie wolno w nim mieć ŻADNYCH PŁYNÓW. Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM.

Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są u organizatora, w biurze WORLDline.

Transport

Podczas całego pobytu na Kubie będziemy się przemieszczali samochodem typu van lub minibus.

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach Ameryki Łacińskiej jest zwyczaj dawania napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców, kelnerów etc. za wykonaną usługę. Kwoty, jakie zazwyczaj się daje, nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej pracy. Sumy wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i Internet

Na Kubie działa sieć komórkowa GSM. Należy jednak pamiętać, że jest to kraj o jednych z najwyższych opłat roamingowych.

Dostęp do Internetu jest niezwykle ograniczony. Można z niego skorzystać jedynie w budynkach rządowych oznaczonych skrótem ETECSA lub w hotelach.

Numer kierunkowy na Kubę to 0053 (+53).

Elektryczność

Na Kubie w większości hoteli napięcie w sieci wynosi 110 i 220 V. Stosowane są wtyczki z prostokątnymi płaskimi bolcami typu północnoamerykańskiego, dlatego należy zabrać ze sobą przejściówkę.

Jednostki miary

Kuba stosuje system metryczny.