Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

KOLUMBIA

Katalog podróży

Informacje o kraju

Kolumbia położona jest w północno-zachodniej części Ameryki Południowej. Graniczy z 5 państwami: Wenezuelą, Brazylią, Peru, Ekwadorem oraz Panamą. Wybrzeże obmywają wody Morza Karaibskiego oraz Oceanu Spokojnego. Powierzchnia całkowita Kolumbii wynosi 1,1 mln km2, stolica znajduje się w Bogocie, która jest największym miastem leżącym w Andach. Religia dominująca to katolicyzm, który wyznaje aż 79% 45-milionowego społeczeństwa. Językiem urzędowym w Kolumbii jest język hiszpański, największą szansę na porozumienie się z mieszkańcami mamy właśnie za jego pomocą. W dużych miastach i ośrodkach turystycznych uda się to również w języku angielskim.

Klimat i pogoda

Kolumbia, mimo że leży na równiku, jest wyjątkowa pod względem klimatycznym. Ze względu na przecinające ten kraj wysokie Andy mamy tu do czynienia z całym wachlarzem warunków pogodowych, od tropików na Karaibach po mróz w pokrytych śniegiem górach. Różnorodność klimatu wpływa na bogactwo flory i fauny. Pora deszczowa – czyli tzw. kolumbijska zima, występuje od kwietnia do czerwca oraz od sierpnia do listopada. Reszta roku to pora sucha – czyli kolumbijskie lato. Praktycznie przez cały rok można spodziewać się wysokiej temperatury, choć jej zakres zależy od położenia miejsca, w którym się znajdujemy. W wysoko położonej Bogocie, czyli stolicy Kolumbii, jest stosunkowo chłodniej niż w innych miejscach w kraju, średnia temperatura w tym mieście waha się między 18°C a 20°C. W innych miejscach można spodziewać się temperatury od 23°C do nawet 33°C.

Flora i fauna

W Kolumbii roślinność jest bardzo zróżnicowana. Różnorodność ta zależy od ukształtowania i rzeźby terenu oraz od klimatu. Dominują wiecznie zielone lasy tropikalne. Brzegi rzek porastają igapó – lasy z drzewami o cienkich pniach i gęstych koronach. Na obszarach zalewowych rosną bujne lasy, w których znajdziemy charakterystyczne drzewa z gatunku mangrowiec czerwony, a w lasach andyjskich m.in. paprocie drzewiaste. W Kolumbii występują też dobrze znane nam dęby. Między gałęziami drzew można dostrzec liczne odmiany orchidei. Na terytorium kraju rośnie ok. 10% gatunków całej flory światowej.

Również wśród zwierząt panuje bardzo duża różnorodność. Żyją tutaj np. tapiry, pekari, pumy czy jaguary. W Amazonii można spotkać wiele gryzoni, m.in. kapibary, aguti czy paki nizinne. Kolumbia jest również domem dla takich zwierząt jak pancerniki, małpy, kajmany (głownie w rzekach Amazonii) czy pumy, które żyją w trudno dostępnych terenach górskich.

Kuchnia

Kuchnia kolumbijska jest z jedną największych atrakcji Kolumbii. Jest ona rezultatem mieszanki trzech kultur: indiańskiej, afrykańskiej i hiszpańskiej. Kuchnia różni się również między regionami, np. na Karaibach przeważają dania z kokosem – ryż z kokosem, lemoniada kokosowa – a także smażone morskie ryby, zimne potrawy z krewetek. W Andach częściej jada się dania ziemniaczane i mączne, jak ziemniaczana zupa z Bogoty, smażone pierożki z mięsem. W regionie kawy można skosztować dań z pieczoną na grillu wątróbką, kukurydzianych placków oraz oczywiście najlepszej na świecie kawy!

Pieniądze

Walutą Kolumbii jest peso kolumbijskie (COP). 1 peso dzieli się na 100 centavos. W niektórych przypadkach można płacić również dolarami amerykańskimi. Z wymianą nie ma zwykle problemu. Najlepiej i niebezpiecznej wypłacać pieniądze w bankomacie. Ze względu na rosnącą liczbę prób stosowania przez grupy przestępcze urządzeń umożliwiających odczytywanie i kopiowanie danych z kart zaleca się korzystanie z bankomatów usytuowanych na terenie obiektów zamkniętych, np. centrów handlowych, banków, restauracji.

 1USD = ok. 2850 COP.

Ubrania i sprzęt

Obuwie: należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe. Przyda się ono podczas trekkingów górskich oraz ochroni stopy na wycieczkach w jaskiniach. Dodatkowo polecamy zabrać także sandały i klapki oraz obuwie typu casual.

Letnia odzież: odzież, którą zabierzemy, powinna być przewiewna i najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba pamiętać o krótkich spodenkach, spodniach z długimi nogawkami (przydatnymi podczas zwiedzania i trekkingu), podkoszulkach i koszulach.

Ciepła odzież: warto zabrać bluzę lub kurtkę wykonaną z polaru, gdyż jest to materiał ciepły, lekki i stosunkowo szybko schnie.

Jako ochrona przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa najlepiej sprawdzi się kurtka wykonana z Gore-Texu lub podobnych materiałów.

Pozostałe wyposażenie: strój kąpielowy, czapka z daszkiem/kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem (min. SPF 25), środki przeciw komarom, latarka czołówka.

Zdrowie i szczepienia

W Kolumbii istnieje poważne zagrożenie zarażenia się żółtą febrą, dlatego wymagane jest szczepienie przeciwko tej chorobie. Musi być ono wykonane co najmniej 10 dni przed planowaną datą podróży. Podczas wjazdu do Kolumbii władze na granicy mogą żądać okazania zaświadczenia o szczepieniu. Inne zalecane, lecz nieobowiązkowe szczepienia to: żółtaczka typu A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze WORLDline.

Bezpieczeństwo

W Kolumbii niektóre treny kontrolowane są przez nielegalne ugrupowania zbrojne. Należy zachować szczególne środki ostrożności. Przestępczość kieszonkowa jest bardzo duża. Należy szczególnie uważać, odwiedzając zatłoczone atrakcje turystyczne, w komunikacji miejskiej, przy bankomatach czy w centrach handlowych. Nie należy mieć przy sobie dużej ilości gotówki, drogich aparatów czy biżuterii. Odradza się też noszenie przy sobie paszportu podczas zwiedzania, wystarczy mieć kopię (w tym strony ze stemplem kontroli granicznej). Często turyści stają się łupem złodziejów podających się za nieumundurowanych funkcjonariuszy policji lub służb antynarkotykowych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefy czasowe

W stosunku do Polski następuje przesunięcie czasowe:

W czasie letnim: -6 godz.

W czasie zimowym: -7 godz.

Przepisy celne

Cudzoziemcy mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego. Bez składania deklaracji celnej można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę, której równowartość nie przekracza 10 000 USD. Przy wyjeździe z Kolumbii nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

Wizy

Obywatele RP mogą przebywać w celach turystycznych na terenie Kolumbii bez wiz, a okres zależy od charakteru pobytu. Turystom zezwala się na pobyt do 90 dni, z możliwością przedłużenia na kolejne 90 dni (maksymalna długość pobytu w roku kalendarzowym wynosi 180 dni). Przy wyjeździe z Kolumbii drogą powietrzną należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok. 40 USD (opłata obowiązuje osoby, które przebywały w Kolumbii powyżej 60 dni oraz osoby zamieszkujące w Kolumbii na stałe). Z opłat tych zwolnieni są turyści przebywający na terenie Kolumbii poniżej 60 dni.

Bagaże

Bagażem rejestrowanym może być zarówno torba podróżna, jak i walizka czy plecak.

Ponadto, każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki o pojemności ok. 25 litrów.

W trakcie przelotów limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny. Aby niczego nie stracić podczas lotu, nie należy przytraczać do bagażu żadnych przedmiotów. Warto włożyć torbę lub plecak do większego nieprzemakalnego worka (lub zabezpieczyć folią dostępną na lotniskach) i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy.

Aparat fotograficzny i delikatny sprzęt elektroniczny należy umieścić w bagażu podręcznym. Proszę pamiętać, że w bagażu tym nie można przewozić ŻADNYCH PŁYNÓW, noży, pilników i scyzoryków.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze WORLDline.

Transport

Na terenie Kolumbii  poruszać będziemy się własnym transportem – wygodnymi busami.

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach Ameryki Południowej jest dawanie napiwków lokalnym przewodników i kierowcom. Kwoty zwykle nie są wysokie i są zależne od rodzaju wykonywanej pracy. Sumy wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i Internet

Połączenia w roamingu są stosunkowo drogie, zalecamy zakup lokalnej karty SIM. W większych miastach i ośrodkach turystycznych można bez problemu znaleźć miejsca z darmowym Wi-Fi. Podczas dzwonienia do Polski najlepiej skorzystać z jednego z internetowych komunikatorów.

Połączenie w roamingu: 7,69 PLN/min.

SMS w roamingu: 7,38 PLN

Elektryczność

W Kolumbii napięcie wynosi 120 V i obowiązują wtyczki takie jak w Stanach Zjednoczonych, czyli typ A (dwa płaskie równoległe bolce z otworami) oraz typ B (wtyczka podobna do typu A, wyposażona dodatkowo w bolec uziemiający, który w przekroju może mieć okrągły lub mieć kształt litery U).

Jednostki miary

Kolumbia stosuje system metryczny.