Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

KANADA

Katalog podróży

Informacje o kraju

Kanada jest krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem klimatu i ukształtowania terenu oraz ludności zamieszkującej te tereny. Położona jest w Ameryce Północnej, stolica mieści się w Ottawie. Jest drugim co do wielkości krajem na świecie – jej całkowita powierzchnia to 9,9 mln km2. Graniczy tylko ze Stanami Zjednoczonymi, tworząc najdłuższą na świecie granicę lądową, która liczy 8893 km. Kraj rozciąga się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Kanada dzieli się na 10 prowincji i trzy terytoria. Obowiązują dwa języki urzędowe: angielski oraz francuski. Oba są uznawane za oficjalne na obszarach Nowego Brunszwiku, w prowincji Québec powszechny jest język francuski, a na pozostałych obszarach kraju dominuje język angielski. Kanada do dziś pozostaje monarchią konstytucyjną, z Elżbietą II jako głową państwa i utrzymuje demokrację parlamentarną. Religią dominującą w Kanadzie jest katolicyzm.

Klimat i pogoda

Klimat w Kanadzie jest zróżnicowany i zależy od szerokości geograficznej wybranego regionu. Ze względu na dużą powierzchnię wyróżnia się aż cztery typy klimatu. W południowej części występuje klimat umiarkowany ciepły, na północy subpolarny i polarny, w Kordylierach klimat górski, a w Kolumbii Brytyjskiej klimat kształtuje bezpośrednie sąsiedztwo Oceanu Spokojnego: zakres temperatury w miesiącach letnich to 17–24oC, a opady na wybrzeżu mogą być obfite. Na terenie prowincji Alberta w miesiącach letnich opady są niskie, a temperatura oscyluje w okolicach 25oC. W Górach Skalistych warunki pogodowe mogą zmieniać się dynamicznie, co należy wziąć pod uwagę planując wędrówkę.

Flora i fauna

Kanada słynie na świecie z dzikiej natury. Na terenie kraju znajduje się wiele jezior polodowcowych, które ogółem zajmują powierzchnię 400 tysięcy km2. Ponad 100 km2 zajmują lodowce. Z uwagi na wielkość kraju roślinność Kanady jest bardzo zróżnicowana. Przemieszczając się z północy na południe, zobaczymy roślinność tundrową, która przechodzi w lasotundrę, a następnie w tajgę kanadyjską. W zbiorowiskach roślinnych dominują drzewa iglaste, które porastają także niższe partie gór. W centralnej części kraju znajdują się rozległe pola uprawne, zastępujące naturalne dla tych obszarów stepy. W Górach Skalistych znajdziemy roślinność wysokogórską. Najważniejszymi przedstawicielami fauny są bizony, łosie, renifery amerykańskie, jelenie wapiti, niedźwiedzie, wilki oraz rosomaki. W Kanadzie łącznie zostało utworzonych 29 parków narodowych oraz 120 parków prowincjonalnych i rezerwatów przyrody.

Bezpieczeństwo

W Kanadzie na ogół nie występują poważniejsze zagrożenia przestępczością, niemniej w niektórych dużych miastach znajdują się dzielnice, których nie należy zwiedzać po zmroku.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefa czasowa

Kanada mieści się w sześciu strefach czasowych: od GMT -3,5 godz. do -8 godz. Dla Ottawy i Toronto różnica wynosi -6 godz., dla Vancouver -9 godz.

Kuchnia

Kuchnia kanadyjska różni się w zależności od regionu. W większych miastach tradycyjne potrawy giną wśród różnorodności, którą przywieźli liczni emigranci. Północną część kraju zamieszkuje większa ilość rdzennych mieszkańców, których tradycyjna kuchnia opierała się głównie na dziczyźnie i produktach rolnych. Najbardziej znanym przysmakiem Kanady jest syrop klonowy, który na początku był zbierany głównie przez rdzennych mieszkańców Wschodniej Kanady i na północnym wschodzie USA. W dzisiejszych czasach Kanada jest największym producentem syropu klonowego na świecie.

Pieniądze

Banki i bankomaty są łatwo dostępne. Najłatwiejszą formą płatności są karty płatnicze, najlepiej międzynarodowe. Można korzystać z kat Mastercard, Visa, American Express. Przed wyjazdem warto upewnić się, czy posiadana karta na pewno będzie działała na terenie Kanady. Niektóre karty kredytowe nie są akceptowane w sklepach. Należą do nich karty Cirrus, Maestro czy Visa Elektron. Problemem może być wymiana waluty. Kantory znajdują się tylko w centrach dużych miast i mają zwykle niekorzystne kursy. Walutą jest dolar kanadyjski.

1 CAD = 2,66 PLN.

Ubrania i sprzęt

Należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe, ewentualnie sportowe. Dodatkowo polecamy zabrać także sandały i klapki.

Odzież, którą zabierzemy, powinna być wygodna, przewiewna i najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba pamiętać zarówno o krótkich spodenkach, jak i spodniach z długimi nogawkami. Na trekking warto zabrać cieplejszą bluzę lub polar, kurtkę przeciwdeszczową. Strój kąpielowy przyda się jedynie na basenach i w aquaparkach, ponieważ kąpiele w oceanie mogą być niebezpieczne ze względu na wysokie fale i dość niską temperaturę wody.

Pozostały sprzęt: okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem (min. SPF 25), latarka/czołówka

Zdrowie i szczepienia

W Kanadzie nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej. Opłata za standardową wizytę u lekarza wynosi 60–80 USD. Wizyta u stomatologa: założenie plomby lub usunięcie zęba kosztuje od 80 USD, leczenie kanałowe i inne – od 350 USD. Koszt doby w szpitalu obejmujący opiekę medyczną wynosi 1150–1550 USD (bez kosztów operacji i innych zabiegów). Przewiezienie chorego karetką pogotowia i zabieg na pogotowiu może kosztować ok. 350 USD.

Przepisy celne

Odwiedzający Kanadę mogą wwieźć bez opłat celnych rzeczy osobiste, 1,14 l wina lub innego alkoholu albo 24 × 355 ml piwa (jeżeli podróżujący ukończył 19 lat), 200 szt. papierosów lub 50 szt. cygar bądź 200 g tytoniu (jeżeli podróżujący ukończył 19 lat), prezenty dla mieszkańców Kanady o jednostkowej wartości nie przekraczającej 60 CAD (z wyjątkiem alkoholu, papierosów i próbek reklamowych). Wwożone zwierzęta domowe i rośliny podlegają ścisłej kontroli sanitarnej i celnej. Nie wolno wwozić zwierząt chronionych i wykonanych z nich rzeczy. Wwożenie żywności podlega dużym ograniczeniom (dotyczy to np. wędlin) lub jest wręcz zakazane (np. świeże owoce). Za zatajenie przewozu produktów żywnościowych grozi kara grzywny lub skierowanie sprawy do sądu kryminalnego. Przed wjazdem do Kanady wypełnia się deklarację celną, w której należy zgłosić walutę powyżej 10 000 CAD (nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie walut, ale można spotkać się z żądaniem przedstawienia dokumentów potwierdzających źródło ich pochodzenia – dokument bankowy). Bagaże mogą być prześwietlane i kontrolowane. Kanadyjskie służby celne są bardzo restrykcyjne.

Wizy

Z dniem 1 marca 2008 r. Kanada zniosła obowiązek wizowy dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Nie daje  to automatycznej gwarancji wjazdu na terytorium Kanady. Decyzję tą podejmuje urzędnik imigracyjny na przejściu granicznym. Niektóre osoby – w szczególności te, które były w przeszłości deportowane z Kanady lub które były karane – mogą być pozbawione prawa wjazdu. Decyzję co do długości pobytu w Kanadzie podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy kanadyjskiej. Okres bezwizowego pobytu wynosi maksymalnie 6 miesięcy, o ile przy wjeździe nie zostanie określony krótszy czas pobytu.

15 marca 2016 roku władze Kanady wprowadziły wymóg posiadania przez obcokrajowców podróżujących drogą lotniczą w ramach ruchu bezwizowego elektronicznego potwierdzenia podróży (Electronic Travel Authorization). Opłata za wydanie tego dokumentu – powiązanego z numerem paszportu wnioskodawcy – wynosi 7 CAD (5,5 USD), płatności można dokonywać jedynie kartą płatniczą poprzez zabezpieczoną stronę internetową udostępnioną przez rząd kanadyjski. Ważność eTA przewidziano na 5 lat, okres ten może zostać skrócony, gdy paszport utraci ważność, zostanie wykupiony nowy dokument lub urzędnik imigracyjny cofnie eTA. Należy wziąć pod uwagę, że w większości przypadków eTA zostanie zaakceptowana w ciągu kilku minut od złożenia wniosku, ale niekiedy procedura może zająć kilka dni. Sugerujemy złożenie wniosku o eTA z odpowiednim wyprzedzeniem. Jedynym oficjalnym portalem, gdzie należy aplikować o eTA, jest portal rządu kanadyjskiego:https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply-pl.html .

Bagaże

Poza bagażem głównym każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki, o pojemności ok. 25 l.

W trakcie przelotów limit wagi wynosi ok. 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny.

Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym. Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 10 × 100 ml.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze WORLDline.

Transport

W Kanadzie będziemy się poruszać wypożyczonym 12-osobowym autem – (koszt wypożyczenia i benzyny wliczony w cenę) oraz  promami na trasie Vancouver–Victoria i Nanaimo–Vancouver.

Napiwki

W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący 10–15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok. 2 USD/bagaż.

Telefon i Internet

Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne. Najbardziej opłacalną formą kontaktu jest skorzystanie z połączeń oferowanych przez komunikatory internetowe. Dostęp do Internetu i sieci Wi-Fi nie stanowi problemu. W górach, na głębokiej prowincji i w prawie całym Jukonie nie ma zasięgu.

Połączenie do Polski w roamingu:  ok. 4,25 PLN/min.

SMS w roamingu: 7,38 PLN

Elektryczność

W Kanadzie stosuje się napięcie 120 V oraz wtyczkę typu amerykańskiego (płaskie i równoległe bolce z otworami), co w przypadku urządzeń z Polski oznacza konieczność zastosowania przejściówki.

Jednostki miary

Warto pamiętać, że w Kanadzie nie posługujemy się znanymi nam wartościami miar. Wagę zamiast w kilogramach wyrażamy w funtach (lb), a odległość w stopach (ft).

1 lb = ok. 0,45 kg

1 ft = 0,3 m