Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

GRENLANDIA

Katalog podróży

Informacje o kraju

Grenlandia jest terytorium zależnym Królestwa Danii, jej stolica to Nuuk. Wyspa na której jest położony ten kraj ma całkowitą powierzchnię ponad 2 mln km2 i geograficznie należy do Ameryki Północnej. Grenlandię zamieszkuje nieco ponad 56 tys. osób, gęstość zaludnienia to 0,03 osób/km². Dla porównania gęstość zaludnienia w Polsce wynosi prawie 123 osoby/ km². Około 80-85% terenu wyspy pokryte jest wiecznym lodem. Grenlandię otacza Ocean Atlantycki, Ocean Arktyczny oraz Morze Baffina, linia brzegowa charakteryzuje się licznymi fiordami.  Językiem urzędowym jest grenlandzki, powszechnie znanym jest także język duński, w turystycznych miejscach i miastach nie ma problemu z porozumieniem się w języku angielskim. Religią dominującą jest luteranizm.

Klimat i pogoda

Na wyspie panuje głównie klimat polarny, a na wybrzeżach klimat subpolarny. Pogoda jest dość zmienna. Wybierając się na Grenlandie latem należy  być przygotowanym zarówno na warunki polskiej jesieni, jak i na słoneczną pogodę z temp. nawet powyżej 20°C (głównie w okolicach Kangerlussuaq).

Flora i fauna

Roślinność Grenlandii jest uboga ze względu na to że znaczna cześć wyspy leży w granicach północnego koła podbiegunowego, przez co powierzchnia pokryta jest lodem. Rośliny porastają wyspę w miejscach, w których lód topnieje chociaż na krótki okres roku; na południu występują głównie tundry, które tworzą głownie trawy, mchy i porosty. Jeśli natomiast chodzi o faunę jest ona dość bogata w różnego rodzaju gatunki zwierząt, jak na przykład: renifery, lemingi, niedźwiedzie polarne, lisy polarne, wilki polarne, czy też zające polarne. Otaczające wyspę wody zamieszkują liczne ryby (rekin, łosoś, dorsz), duże ssaki morskie(wale grenlandzkie, morsy oraz kilka gatunków fok). Na Grenlandii znajdziemy także wiele gatunków owadów i pajęczaków. Szczególnie komary są dość uciążliwe.

Bezpieczeństwo

Jest to kraj bezpieczny, nie ma tam zagrożeń.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefa czasowa

W stosunku do Polski następuje przesunięcie czasowe -4 godz.

Kuchnia

Głównymi składnikami kuchni grenlandzkiej są ryby oraz mięso. Do przysmaków należą foki oraz mniejsze wieloryby. Warzywa i owoce, nie są tak popularne, stanowią raczej dodatek od dania. Popularne są także steki z karibu (północnoamerykańskiego renifera), polewane są one oliwą z foki, która jest bardzo popularnym dodatkiem do dań.  

Pieniądze

Na Grenlandii obowiązuje Korona Duńska(DKK). Wymieniać pieniądze można tylko w bankach. Karty płatnicze są powszechnie używane. W obiegu jest także korona grenlandzka (øre).

1DKK= 0,56 PLN

1DKK = 100 øre

Ubrania i sprzęt

Uczestnicy muszą być gotowi na niesienie podczas wyprawy plecaka o wadze 15–20 kg. Konieczne jest zabranie dobrych ubrań trekkingowych na różne warunki pogodowe, najważniejsze są dobre buty i kurtka, najlepiej z goretexu.

Zdrowie i szczepienia

Z powodu braku zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych szczepienia nie są wymagane. Przed wyjazdem zalecane są szczepionki przeciwko żółtaczce typu A i B oraz wściekliźnie.

Przepisy celne

Bezcłowy przywóz towarów obejmuje 200 szt. papierosów, 1 l alkoholu mocnego (powyżej 22%), 23 l wina, 2 kg słodyczy/czekolady, 50 ml perfum, inne kosmetyki o wartości nie przekraczającej 1000 DKK.

Wizy

Grenlandia należy do układu z Shengen, wizy nie są wymagane, wystarcza dowód tożsamości.

Bagaże

Poza bagażem głównym, każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki, o pojemności ok. 25 litrów.

W trakcie przelotów limit wagi wynosi ok. 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny.

Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym. Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 10 × 100 ml.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze WORLDline.

Transport

Na Grenlandii zapewniony jest przelot wewnętrzny na trasie Sisimiut – Kangerlussuaq, a w drodze powrotnej transport w Kopenhadze.

Napiwki

W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący 10–15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok. 2 USD /bagaż.

Telefon i Internet

Zasięg telefoniczny jest tylko w miastach, które znajdują się na początku i na końcu szlaku.

Połączenie w roamingu: ok. 7,5 PLN/min

SMS w roamingu: ok. 5 PLN

Elektryczność

Grenlandia używa tak zwanej wtyczki duńskiej (jest podobna do typowej europejskiej wtyczki, posiada dodatkowo z bolec uziemiający umieszczony na dole wtyczki). Napięcie w gniazdkach to 230V. Przejściówka nie jest potrzebna.

Zalecane jest zabranie przenośnej ładowarki.

Jednostki miary

Grenlandia stosuje system metryczny.