Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

FILIPINY

Katalog podróży

Informacje o kraju

Filipiny to państwo, na którego terytorium składa się ponad 7 tys. wysp wulkanicznych, położone na Oceanie Spokojnym, na Archipelagu Filipińskim na obszarze Azji Południowo-Wschodniej. Wiele z wysp nadal jest nie zamieszkanych.

Stolicą kraju jest jedna z największych metropolii na świecie – Manila, położona na wyspie Luzon. Kraj ten zamieszkuje ponad 100 milionów osób, a Manila, z liczbą 24 milionów mieszkańców (wliczając przedmieścia) znajduje się w czołówce rankingu najbardziej zaludnionych miast na świecie. Powierzchnia kraju to około 300 tys. km2. Religią dominująca jest katolicyzm, a językiem urzędowym filipiński i angielski.

Klimat i pogoda

Filipiny położone są w strefie klimatu równikowego, z porą monsunową od czerwca do listopada. Od grudnia do maja trwa pora sucha, temperatura w maju waha się między 23°C a 34°C. Na Filipinach jest gorąco i wilgotno.

Flora i fauna

Przez wycinkę lasów równikowych, które kiedyś zajmowały prawie całą powierzchnię kraju  (obecnie 36%), dominują lasy sosnowe, a na wybrzeżach znajdziemy lasy namorzynowe. Filipiny posiadają bogaty ekosystem wodny – liczne rafy koralowe, wiele gatunków ryb, rozgwiazdy, jeżowce.

Kuchnia

W kuchni filipińskiej można zauważyć wpływy chińskie oraz malajskie.  Podstawą kuchni filipińskiej, ze względu na położenie, są owoce morza, maniok oraz ryż. Filipińczycy bardzo lubią słodycze, stąd w kuchni filipińskiej znajdziemy wiele rodzajów lodów, ciast ryżowych.

Pieniądze

Na Filipinach walutą jest peso filipińskie (PHP). Dolary i euro można bez problemu wymieniać w bankach. Bankomaty są powszechnie dostępne.

100 USD = 5200 PHP

Ubrania i sprzęt

Odzież, którą zabierzemy, powinna być przewiewna i najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba spakować zarówno krótkie spodenki, jak i spodnie z długimi nogawkami. Warto zabrać cieplejszą bluzę i kurtkę.

Pozostały sprzęt: okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem (min. SPF 25), latarka/czołówka.

Bezpieczeństwo

Należy uważać na kradzieże kieszonkowe w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Warto mieć kilka kopii paszportu.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym, pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefa czasowa

W stosunku do Polski następuje przesunięcie czasowe +6 godz. w czasie letnim i +7 godz. w czasie zimowym.

Zdrowie i szczepienia

Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie ma też obowiązku szczepień profilaktycznych. Opieka medyczna jest dostępna, wizyta u lekarza to koszt około 20 USD, a doba w szpitalu 40 USD. Badania są dodatkowo płatne.

Przepisy celne

Nie istnieją ograniczenia dotyczące przywozu i wymiany pieniędzy. Przy wywozie kwoty powyżej 10 tys. peso należy mieć zgodę banku centralnego. Walutę obcą można wywieźć w ilości nie większej niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych, odbiegających od powszechnie obowiązujących standardów restrykcji celnych. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

Wizy

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego, na terytorium Filipin mogą przebywać do 30 dni. Przy wjeździe na Filipiny dokument paszportowy musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Na granicy wymagane jest jedynie okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju, dokumentów potwierdzających cel przyjazdu, a także środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu.

Bagaże

Poza bagażem głównym  każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki, o pojemności ok. 25 l.

W trakcie przelotów limit wagi wynosi ok. 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny.

Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym. Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 10 × 100 ml.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze WORLDline.

Transport

Zapewnione są przeloty wewnętrzne na trasie Manila–Puerto Princesa–El Nido–Manila oraz transport 10-osobowym klimatyzowanym vanem. W przypadku wzięcia udziału w podróży tylko 6 osób, w dniu 5. również transport samochodem 4×4.

Napiwki

W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący 10–15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok. 2 USD/bagaż.

Telefon i Internet

Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne. Większość hoteli i restauracji oferuje bezpłatne połączenie z Internetem poprzez sieć Wi-Fi. Często można spotkać kafejki internetowe.

Połączenie w roamingu: ok. 8 PLN/min.

Elektryczność

Na Filipinach używa się wtyczek typu amerykańskiego (dwa płaskie bolce), w związku z czym należy zabrać ze sobą przejściówkę.

Jednostki miary

Filipiny używają systemu metrycznego.