Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

EKWADOR

Katalog podróży

Informacje o kraju

Ekwador to jedno z mniejszych państw w Ameryce Południowej, położone nad Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią i Peru. Nazwa kraju pochodzi od słowa ecuador, co w języku hiszpańskim znaczy „równik” – i rzeczywiście, równik przecina teren tego państwa. Do Ekwadoru należą także Wyspy Galapagos – archipelag wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stolicą kraju jest Quito. Ponad 80% mieszkańców stanowią Metysi (potomkowie białych i Indian), a religią dominującą jest rzymski katolicyzm. Językiem urzędowym jest hiszpański, jednak Indianie używają także keczua, czibcza i innych.

Klimat i pogoda

Większa część Ekwadoru leży w strefie klimatu równikowego. Wiąże się to z przelotnymi opadami występującymi przez cały rok. Przez to, że niektóre rejony leżą na dużej wysokości, mogą zaskoczyć nas dość niskie temperatury, które wahają się między 14°C a 22°C. Teren górzysty charakteryzuje się piętrowością klimatyczną. W dżungli amazońskiej panuje klimat równikowy podzwrotnikowy, temperatury sięgają 30°C, a wilgotność powietrza wynosi 90%. Temperatura na Galapagos zależy od oddziaływania przebiegających w pobliżu zimnych prądów morskich. Panuje tam klimat podrównikowy łagodny i suchy. W obrębie archipelagu wyróżnić można dwie pory roku, suchą i deszczową. Pora sucha trwa od lipca do grudnia, a deszczowa od stycznia do czerwca. Na Galapagos temperatury wahają się od 25°C do 31°C.

Fauna i flora

Roślinność Ekwadoru jest bardzo bogata i różnorodna. Znajdziemy tam ponad 25 000 gatunków roślin. Ponad połowę powierzchni kraju pokrywają lasy. We wschodniej części terytorium są to lasy równikowe z kauczukowcami, mahoniowcami, balsa czy palisandrami. Na wybrzeżu rosną lasy suche, a w Andach wiecznie zielone lasy liściaste. Ekwador słynie z bogactwa świata storczyków – rośnie ich tam prawie 4000 gatunków. Wyspy Galapagos również charakteryzują się roślinną obfitością. Wyróżnić tam można trzy strefy wegetacyjne. Pierwsza z nich to nadbrzeżna z roślinami słonolubnymi i z lasami namorzynowymi.  Kolejna z nich to strefa sucha, w której dominują sukulenty. Ostatnia jest strefą wybitnie suchą z hygrofitami czy gujawą pospolitą.

Podobna różnorodność dotyczy świata zwierząt. Kraj ten charakteryzuje się największą ilością gatunków ptaków w całej Ameryce Południowej. Żyje tu także bardzo dużó gatunków płazów i gadów. Na terenach Amazonii występuje mnóstwo tapirów czy kapibar. W górach spotkać można kondory i lamy. W archipelagu Galapagos żyją takie zwierzęta jak lwy morskie, iguany, pelikany, gekony i żółwie słoniowe. 

Co istotne, Archipelag nigdy nie był połączony z Ameryką Południową. Spowodowało to wytworzenie wielu osobliwych gatunków zarówno roślin, jak i zwierząt. Mowa o takich gatunkach jak kormoran galapagoski, pingwin równikowy, gekon galapagoski, legwan z Santa Fe czy jaszczurka lawowa. Trudno jednak tutaj szukać płazów czy ryb słodkowodnych. Najważniejszym mieszkańcem żyjącym na wyspach jest żółw słoniowy, od którego wywodzi się nazwa Archipelagu.

Pod koniec lat 70. XX w. Archipelag Galapagos został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 1998 r. powstał tam Rezerwat Morski Galapagos. Rezerwat ten zajmuje się ochroną wysp i wód je otaczających.

Na Archipelagu Galapagos trzeba restrykcyjnie przestrzegać wyznaczonych zasad, nie wolno schodzić z wyznaczonych szlaków.

Kuchnia

Podstawą pożywienia w Quito i okolicach są ziemniaki serwowane prawie do każdego dania, również do gęstych zup. Występują w wielu gatunkach i przygotowywane są na różne sposoby. Popularna jest również kukurydza, podawana w całych kolbach na gorąco, prażona lub gotowana. Do potraw dodaje się także ryż, kluski, smażone banany i bulwy juki. Miejscowymi przysmakami są świnki morskie podawane z rożna w całości oraz skóra świni, którą podaje się na surowo, smażoną, prażoną lub gotowaną. Na wybrzeżu najpopularniejsze jest ceviche – surowe ryby oraz owoce morza w marynacie.

Będąc w Ekwadorze, warto spróbować empanada de morocho, czyli ciasta kukurydzianego nadziewanego mielonym mięsem wołowym, groszkiem, marchewką, podawanych z sosem ají, który robi się z zielonych lub czerwonych papryczek. Kolejnym ekwadorskim przysmakiem jest viche, czyli zupa przygotowywana z ryb, orzeszków ziemnych, manioku, dojrzałych bananów, kukurydzy. Inną znaną zupą jest locro – z ziemniaków, sera i awokado. Warto też spróbować przysmaku humita, czyli masy przygotowanej z kukurydzy, masła, mleka, sera, soi i chili. Papka zawijana jest w liście kukurydziane i serwowana jako dodatek do kawy.

Pieniądze

Obecnie walutą powszechnie używaną w Ekwadorze jest dolar amerykański. Honorowane są karty kredytowe takie jak VISA i American Express.

1 USD – ok. 3,44 PLN

Ubrania i sprzęt

Obuwie: należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe. Przyda się ono podczas trekkingów górskich oraz ochroni stopy na wycieczkach w jaskiniach. Dodatkowo polecamy zabrać także sandały i klapki oraz obuwie typu casual.

Letnia odzież: odzież, którą zabierzemy, powinna być przewiewna i najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba pamiętać o krótkich spodenkach, spodniach z długimi nogawkami (przydatnymi podczas zwiedzania i trekkingu), podkoszulkach i koszulach.

Ciepła odzież: warto zabrać bluzę lub kurtkę wykonaną z polaru, gdyż jest to materiał ciepły, lekki i stosunkowo szybko schnie.

Jako ochrona przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa najlepiej sprawdzi się kurtka wykonana z Gore-Texu lub podobnych materiałów.

Pozostałe wyposażenie: strój kąpielowy, czapka z daszkiem/kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem (min. SPF 25), środki przeciw komarom, latarka czołówka.

Zdrowie i szczepienia

Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie. Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, żółtaczce typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy. Na wysokościach powyżej 1500 m n. p. m. istnieje ryzyko zarażenie się malarią. Zalecaną przez biuro WORLDline profilaktyką są tabletki Malarone. W Ekwadorze występują też okresowo lokalne epidemie cholery. Podczas podróży na wyżej położone tereny u niektórych osób występuje choroba wysokościowa (bóle głowy, brzucha, torsje), które ustają zazwyczaj po dobie. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia przed podjęciem podróży w Andy powinny skonsultować się z lekarzem.

Opieka lekarska jest ogólnodostępna w miastach. Wizyta u lekarza ogólnego i doba w szpitalu (bez leków i zabiegów) kosztuje po ok. 100 USD. Na Wyspach Galapagos turyści powinni szczególnie pamiętać o dbaniu o zdrowie, ponieważ dostęp do opieki lekarskiej jest utrudniony i ograniczony.

Bezpieczeństwo

Ekwador jest stosunkowo bezpiecznym krajem, ale jak w każdym miejscu występuje prawdopodobieństwo kradzieży kieszonkowych. Nie zaleca się noszenia przy sobie większych kwot pieniędzy, kart kredytowych oraz paszportów. W rejonach graniczących z Kolumbią istnieje ryzyko porwań i napadów rabunkowych. Turyści powinni mieć przy sobie kopię paszportu, najlepiej poświadczoną przez Ambasadę RP w Limie.

Turyści powinni uważać na drogach, szczególnie przechodząc przez nie, ponieważ miejscowi kierowcy mają dosyć agresywny sposób jazdy.

W Ekwadorze istnieje niebezpieczeństwo trzęsień ziemi i powodzi. W przypadku trzęsienia ziemi należy niezwłocznie opuścić budynek i udać się do tzw. strefy bezpieczeństwa (zona de seguridad). W przypadku silnych opadów i zagrożenia powodzią należy oddalić się od brzegów rzek w stronę wzgórz i wzniesień.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym – pakiet  AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefy czasowe

Ekwador leży w strefie czasowej GMT-5. Różnica względem polskiego czasu letniego wynosi -7, a względem zimowego -6 godzin. Na Wyspach Galapagos należy odjąć godzinę względem kontynentalnej części kraju.

Przepisy celne

Od maja 2016 r. osoby opuszczające kraj mogą mieć przy sobie kwotę nie większą niż 1098 USD. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie obowiązujących.

Wizy

Obywatele polscy nie potrzebują wizy, jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni. Pobyt dłuższy wymaga uzyskania wizy w jednym z konsulatów lub Dyrekcji Generalnej ds. Migracyjnych i Cudzoziemców Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ekwadoru. W przypadku każdej wizyty ważność paszportu musi wynosić minimum 6 miesięcy od daty wylotu. W Ekwadorze nie ma obowiązku meldunkowy. Na Galapagos trzeba uiścić opłatę za wstęp do parków oraz podatek „wyspowy” (karty kredytowe nie są akceptowane).

Bagaże

Dopuszczalna waga bagażu głównego to 20 kg, a podręcznego 5kg.

Zalecamy zamykanie zamków na kłódki. Aparaty fotograficzne powinny znajdować się w bagażu podręcznym. Należy ponadto pamiętać, że w bagażu podręcznym nie można przewozić płynów przekraczających 100 ml, ostrych przedmiotów takich jak noże, pilniki, scyzoryki (należy je umieścić w bagażu głównym).

Jako bagaż podręczny polecamy zabrać mały plecak, który świetnie sprawdzi się podczas wycieczek.

Transport

Na terenie Ekwadoru poruszać będziemy się własnym transportem – wygodnymi busami. W przypadku wyboru wyprawy połączonej również z wizytą na Wyspach Galapagos  formą transportu będą również loty oraz rejsy łodziami.

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach Ameryki Południowej jest dawanie napiwków lokalnym przewodników i kierowcom. Kwoty zwykle nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonywanej pracy. Sumy wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i Internet

Ze względu na stosunkowo drogie połączenia w roamingu, zalecamy zakup lokalnej karty SIM. W dużych miastach nie ma problemów z połączeniem Internetowym, dostępne są także kafejki Internetowe.

Połączenie w roamingu: ok. 8 PLN/min.

Elektryczność

W Ekwadorze napięcie wynosi 110–120 V, a wtyczkami tam wykorzystywanymi są tzw. amerykańskie, czyli typ A i B. Typ A oznacza dwa płaskie równoległe bolce, a typ B rozbudowany jest o kołek uziemiający.

Jednostki miary

Ekwador używa systemu metrycznego.