Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

CHILE

Katalog podróży

Informacje o kraju

Chile to malowniczy kraj położony na południowym wschodzie Ameryki Południowej, ze stolicą w Santiago. Terytorium tego kraju rozciąga się na długość 4300 km, a tylko na 180 km na szerokość (w najdalej na wschód wysuniętym miejscu). Wzdłuż wschodniej granicy kraju rozciągają się Andy – najdłuższy łańcuch górski na świecie. Zachodni brzeg oblewają wody Oceanu Spokojnego. Do Chile należy ponad 3000 wysp położonych na południu w licznych zatokach i fiordach. Obecnie Chile jest republiką niezależną od korony hiszpańskiej, jednak wpływy hiszpańskie są mocno widoczne w tutejszej kulturze, również w kuchni. Religią dominującą jest rzymski katolicyzm. Chile jest demokratyczną republiką unitarną o ustroju prezydenckim. Językiem urzędowym jest hiszpański.

Klimat i pogoda

Chile ze względu na podłużny kształt terytorium znajduje się w trzech strefach klimatycznych. Środkowa część kraju to klimat podzwrotnikowy, który jest nieco zbliżony do klimatu śródziemnomorskiego, południowe Chile to klimat umiarkowany, natomiast skrajnie południowa część (Ziemia Ognista i fragment Patagonii) to klimat subpolarny, w którym występują duże różnice temperatur pomiędzy zimą a latem.

Zakres temperatury w odwiedzanych miejscach na terenie Chile na przełomie lata i jesieni wynosi 6–18oC.

Flora i fauna

Andy charakteryzuje piętrowy rozkład roślinności, a Dolinę Środkowochilijską porastają lasy iglaste. W suchych północnych terenach, gdzie rzeki pojawiają się tylko okresowo, występuje roślinność o wyjątkowych zdolnościach przetrwania, czerpiąca wodę głównie z mgieł i rosy. Północną granicę z Argentyną pokrywają pustynie i półpustynie. Tereny te zamieszkują jaszczurki, żółwie oraz pancerniki, a także półpustynne gryzonie takie jak szynszyle i koszatniczki. Drapieżnikiami występującymi w Chile są głownie pumy i lisy aguarachay. Wybrzeża oraz przybrzeżne wyspy zamieszkują liczne gatunki ptaków jak również foki, pingwiny i lwy morskie.

Kuchnia

Kuchnia chilijska jest prosta, używa się w niej niewielu przypraw, a połączenia i sam proces przyrządzania są mało skomplikowane. Głównymi składnikami dań są mięsa, warzywa, owoce morza i ziemniaki. Kraj ten słynie jednakże z wysokiej jakości produktów. Doskonałe są chilijskie wina: od najbardziej znanych jak Casillero del Diablo przez rozmaite szczepy carmenere czy cabernet sauvignon aż do tych najlepszych pochodzących z winnic Vertice czy Grey Glacier. Na ulicy można kupić szybką przekąskę, tzw. empanadas – ciepłe zapiekane pierogi faszerowane mięsem, serem lub warzywami. Żadna impreza rodzinna nie obędzie się bez okazałego asado – grillowanego mięsa, najczęściej w postaci steków lub też całego jagnięcia pieczonego na ruszcie nad ogniskiem lub kominkiem.

Bezpieczeństwo

Chile jest jednym z bezpieczniejszych krajów w Ameryce Południowej, jednak notuje się wzrost zagrożenia przestępczością taką jak kradzieże, rozboje czy włamania. Turyści narażeni są na kradzieże rzeczy wartościowych (telefony, aparaty fotograficzne, portfele, itp.), najczęściej zdarza się to w środkach komunikacji publicznej, restauracjach i ogródkach restauracji zlokalizowanych przy atrakcjach turystycznych oraz w centrach miast. Zalecane jest chowanie rzeczy wartościowych w niewidocznych miejscach. W trakcie płatności należy kontrolować przebieg transakcji, a w bankomatach zachować ostrożność przy wprowadzaniu numeru PIN.

Strefa czasowa

Kraj znajduje się w jednej strefie czasowej. Różnica między Polską a Chile wynosi -5 godz. w czasie letnim i -6 godz. w czasie zimowym.

Pieniądze

Walutą obowiązującą w Chile jest peso chilijskie (CLP, symbol: Ch$), które dzieli się na 100 centavos. Peso funkcjonuje w obiegu w monetach 1, 5, 10, 50, 100 i 500 Ch$ oraz w banknotach o wartości 500 (rzadko spotykane), 1000, 2000, 5000, 10000 i 20000 Ch$. W Santiago de Chile chilijskie peso można wymienić w banku lub w kantorze (najpopularniejszymi walutami są euro i dolar amerykański). Bankomaty są dostępne najczęściej w większych miastach, na peryferiach warto mieć gotówkę. Bankomatów można szukać nie tylko w siedzibach banków, ale też w sklepach i aptekach. Urządzenia Banco de Estado (będące nieraz jedynymi miejscowościach, np. w Chile Chico) nie obsługują kart Visa. Należy unikać wymieniania pieniędzy u osób proponujących tę usługę na ulicy.

1 CLP = 0,01 PLN

Ubrania i sprzęt

Należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe, ewentualnie sportowe. Dodatkowo polecamy zabrać także sandały i klapki.

Odzież, którą zabierzemy, powinna być przewiewna i najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba pamiętać zarówno o krótkich spodenkach, jak i spodniach z długimi nogawkami. Warto zabrać cieplejszą bluzę i kurtkę oraz strój kąpielowy.

Pozostały sprzęt: czapka na słońce, okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem (min. SPF 25), latarka/czołówka.

Zdrowie i szczepienia

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółtaczce A i B, którą zagrożenie występuje zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikać spożywania surowych warzyw lub dezynfekować je specjalnymi płynami.

Prywatna opieka medyczna jest na wysokim poziomie, ale jest bardzo kosztowna. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 USD, specjalistycznej 100 USD, doby pobytu w szpitalu 350–400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem podróżnym lub kartą. Cudzoziemcy nie mają możliwości bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej. Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia podróżnego, które pokryje koszty ewentualnego leczenia i transportu.

Przepisy celne

Wwóz lub wywóz gotówki powyżej 10 000 USD należy zadeklarować w urzędzie celnym (aduana). Rygorystyczne przepisy sanitarne zakazują przywozu do Chile wszelkich artykułów spożywczych w stanie surowym np. owoców, warzyw, mięsa, kiełbas, serów, miodów, nasion czy roślin. Przy przekraczaniu granicy bezwzględnie należy wpisać do deklaracji celno-sanitarnej (wydawanej w samolotach oraz dostępnej na przejściach granicznych) wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, nawet w przypadku wątpliwości. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, a w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są wysokie kary administracyjne, bez możliwości apelacji. Bez opłat celnych można  wwieźć do 400 sztuk papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości, np. profesjonalny sprzęt elektroniczny. Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy. W Chile nie stosuje się procedury zwrotu podatku VAT obcokrajowcom.

Wizy

Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. W urzędzie migracyjnym (extranjería) można przedłużyć pobyt o kolejne 90 dni, co kosztuje 100 USD. Nie dotyczy to przyjazdów w celach imigracji, zamieszkania lub rozwoju działalności zarobkowej. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Przy przekraczaniu granicy nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Przy wjeździe do kraju wydawana jest przez policję PDI (La Policía de Investigaciones de Chile) karta Tarjeta de Turismo w postaci wydruku, której należy pilnować podczas pobytu i okazać przy wyjeździe z kraju. Zgubienie lub kradzież dokumentu trzeba zgłosić na policję PDI i uzyskać duplikat. W Chile panują restrykcyjne przepisy dotyczące wjazdu i wyjazdu małoletnich dzieci. Jeżeli podróżują one same lub tylko z jednym rodzicem czy opiekunem prawnym, wymagane jest uprzednie uzyskanie stosownego pozwolenia notarialnego od obu rodziców lub drugiego niepodróżującego rodzica oraz posiadanie odpisu aktu urodzenia dziecka z apostille (poświadczeniem dokumentu sporządzonego w jednym państwie umożliwiającym legalne użycie go w innym państwie).

Bagaże

Poza bagażem głównym, każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki, o pojemności ok. 25 l. W trakcie przelotów (w zależności od wybranego połączenia) limit wagi wynosi ok. 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny.

Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym. Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 10 × 100 ml.  Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze WORLDline.

Transport

Przelot wewnętrzny na trasie Santiago–Calama i Uyuni–La Paz oraz wynajęty samochód.

Napiwki

W Chile zazwyczaj zaokrągla się sumę rachunku w górę. Kwota 5 USD uważana jest za bardzo wysoką, a 10 USD jest wręczane tylko za usługi o pięciogwiazdkowej jakości. Ważne jest, aby pamiętać o dawaniu napiwków wyłącznie w peso, szczególnie unikając zagranicznych monet, które nie są wymieniane w miejscowych bankach i kantorach.

Telefon i Internet

Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne. Najbardziej opłacalną formą kontaktu jest skorzystanie z połączeń oferowanych przez komunikatory internetowe. W większych miastach oraz miejscowościach turystycznych dostęp do Internetu i sieci Wi-Fi nie stanowi problemu.

Połączenie w roamingu: 7,69 PLN/min.

SMS w roamingu: 4,92 PLN/min.

Elektryczność

Kraj ten posiada wtyczki typu europejskiego, przejściówka nie jest wymagana.

Jednostki miary

Chile używa systemu metrycznego.