Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

BHUTAN

Katalog podróży

Informacje o kraju

Bhutan jest położony w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach. Graniczy z Chinami oraz Indiami. Państwo to nie ma dostępu do morza. Oficjalną nazwą kraju jest Druk Jul, co oznacza Państwo Smoka. Mieszkańców natomiast określa się mianem Druk Pa, czyli Ludzi Grzmotu. Stolicą Bhutanu jest Thimphu, które znajduje się na wysokości ok. 2000 m n.p.m. Cały kraj ma powierzchnię 47 tys. km2, jest to obszar porównywalny wielkością do województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego połączonych razem. Narodowym językiem jest dzongkha i obok angielskiego stanowi on język oficjalny. Religią dominującą jest buddyzm.

Klimat i pogoda

W Bhutanie panuje klimat podzwrotnikowy o chłodnej, górskiej odmianie. Ze względu na różnicę wysokości wyróżnia się tam trzy strefy klimatyczne: podzwrotnikowy o charakterze monsunowym, który występuje na przedgórzach; surowszy o mroźnych zimach panujący w Himalajach Małych; wysokogórski, zbliżony do subpolarnego występujący w obszarze Himalajów Wielkich. Zakres temperatury w Thimphu w okresie podróży to 5–18oC. Nie występuje wtedy pora deszczowa.

Flora i fauna

Góry są pokryte lasami, które zajmują 67% powierzchni kraju. Na południu występują lasy monsunowe z drzewem tekowym, a wyżej lasy mieszane z dębem i różnymi rodzajami drzew iglastych. Powyżej 3500 m n. p. m. występują łąki wysokogórskie, a powyżej 4500 m n. p. m. wieczne śniegi i lodowce. Na terenie kraju znajduje się 9 obszarów chronionych, w tym dwa parki narodowe.

Bezpieczeństwo

Nie ma zagrożenia przestępczością pospolitą. Nie występują też inne zagrożenia, o ile zachowanie turysty nie odbiega od ogólnie przyjętych norm.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefa czasowa

Bhutan znajduje się w jednej strefie czasowej. Przesuniecie czasowe w stosunku do Polski to

+4 godz. w czasie letnim oraz +5 godz. w czasie zimowym.

Kuchnia

Głównymi składnikami kuchni bhutańskiej jest ryż, papryka, tłuszcz z mięsa oraz suszone mięso. Mieszkańcy jedzą również wiele potraw warzywnych, jak na przykład ziemniaki, grzyby, szparagi, liście paproci. Najpopularniejszym sosem do tych dań jest tam datsi – świeży topiony ser.  Bhutańczycy najczęściej piją herbatę z masłem i solą lub z mlekiem i cukrem.

Pieniądze

Oficjalną jednostką płatniczą jest ngultrum bhutański (symbol: BTN), powiązany kursem sztywnym 1:1 z rupią indyjską. Rupia indyjska jest powszechnie używana na terenie Bhutanu.

Karty płatnicze akceptowane w niewielu miejscach. Turyści mogą dokonać wymiany czeków podróżnych lub gotówki w Bank of Bhutan lub Bhutan National Bank. Najczęściej występującą walutą jest frank szwajcarski, euro, funt szterling, jen japoński oraz dolar amerykański.

1 BTN = 0,05 PLN

Ubrania i sprzęt

Należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe, ewentualnie sportowe. Dodatkowo polecamy zabrać także sandały i klapki.

Odzież, którą zabierzemy, powinna być przewiewna i najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba spakować zarówno krótkie spodenki, jak i spodnie z długimi nogawkami. Warto zabrać cieplejszą bluzę i kurtkę. Należy pamiętać, że podczas wyprawy będziemy przebywać na wysokości od 2000 do 3100 m n.p.m.

Pozostały sprzęt: okulary przeciwsłoneczneKrem z wysokim filtrem (min. SPF 25), latarka/czołówka

Zdrowie i szczepienia

Nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. Warto jednak zaszczepić się przeciwko tężcowi, żółtaczce typu A i B oraz tyfusowi. Podróżujący w ramach wycieczek trekkingowych powinni zaopatrzyć się w niezbędne leki, w związku z możliwością wystąpienia choroby wysokościowej. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną.

Przepisy celne

Zabrania się wwozu wszelkiego rodzaju żywności, motyli czy produktów zwierzęcych oraz roślin i ich nasion. Nie wolno wwozić więcej niż 200 papierosów oraz ponad 1 l napoju alkoholowego. Nie podlega obowiązkowi celnemu wwóz przedmiotów użytku własnego, takich jak aparat fotograficzny, laptop, lekarstwa itp.

Z kraju nie można wywozić przedmiotów kultu; posągów, młynków modlitewnych, relikwiarzy, dzwonków i innych przedmiotów związanych z religią, z wyjątkiem nowych zwijanych obrazów zwanych tangka. Można wywieźć nowy przedmiot związany z kultem kupiony w sklepie państwowym – Handicrafts Emporium w Thimphu, z certyfikatem uzyskanym w Departamencie Starożytności.

W momencie wyjazdu goście są zobowiązani wypełnić formularz odjazdu, o co zostaną poproszeni przez władze celne.

Wizy

Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży biletów. Wiza jest wydawana po uzyskaniu promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupionego pakietu turystycznego. Do aplikacji wizowej należy dołączyć dwa zdjęcia. Wymagany okres ważności paszportu wynosi przynajmniej 6 miesięcy.

Im wcześniej będziemy starać się o wizę, tym lepiej, najlepiej zrobić to 30 dni przed planowaną datą podróży. Potrzebny jest kolorowy skan paszportu i zdjęcia.

Posiadacze podwójnego paszportu są zobowiązani do korzystania z tego samego paszportu, którego dane są przekazywane do Bhutanu w celu uzyskania wizy, przed przybyciem do Bhutanu.

Bagaże

Poza bagażem głównym  każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki, o pojemności ok. 25 l.

W trakcie przelotów limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny.

Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym. Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 10 × 100 ml.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze WORLDline.

Transport

Przeloty wewnętrzne i transport samochodami Toyota Hiace/Hyundai H1 minivan w grupach od 3 do 6 osób.

Napiwki

W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący 10–15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok. 2 USD /bagaż.

Telefon i Internet

Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne. Większość hoteli i restauracji oferuje bezpłatne połączenie z Internetem poprzez sieć Wi-Fi.

Połączenie w roamingu: ok. 8 PLN/min.

SMS w roamingu: ok 8 PLN

Elektryczność

W Bhutanie napięcie w gniazdkach wynosi 230 V. Do gniazdek pasują polskie wtyczki. Zdarzają się jednak gniazdka, do których pasują wtyczki z płaskimi bolcami, warto więc zaopatrzyć się w tzw. adapter.

Jednostki miary

Bhutan stosuje system metryczny.