W MAGICZNYM ŚWIECIE MAJÓW

Wyprawa do Ameryki Centralnej to niezwykła przygoda prowadząca przez magiczny świat majańskiej kultury i indiańskich obrzędów.
Countries
Mexico
Guatemala
Honduras
Belize
Number of people
8 osób
Termin (16 days)
16.11.2019 - 01.12.2019
Cena
4400 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem
I want to go

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Ruszymy zatem do serca jukatańskiej dżungli, by odkryć tajemnicze ruiny miasta Cobá. Przeżyjemy ceremonię oczyszczenia i odrodzenia, czyli powrotu do łona Matki Ziemi, która odbędzie się w rytualnej łaźni parowej Temazcal. Odwiedzimy również Maximona, lokalnego indiańskiego świętego i zgodnie z tradycją złożymy mu ofiarę w zamian za spełnienie życzeń. Nie ominiemy Tikal, będącym dla Ameryki Środkowej tym, czym dla Ameryki Południowej jest Machu Picchu. Wybierzemy się na jedyny w swoim rodzaju trekking konny na aktywny wulkan Pacaya, a na wyspie Caye Caulker przy odrobinie szczęścia wypatrzymy delfiny, niegroźnego rekina wąsatego, a także żółwie, barakudy i płaszczki. Jedno jest pewne – wrażeń nie zabraknie!

Travel program
Travel program
Dzień 1
PRZELOT Z WARSZAWY DO CANCÚN – PRZEJAZD DO TULUM

Przelot z Polski do stolicy Meksyku z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Po wylądowaniu w Cancún transfer do hotelu Los Lirios w Tulum (czas przejazdu: ok. 1 godz. 30 min.). Odpoczynek po podróży, kolacja i nocleg.

Wyżywienie
kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 2
ZWIEDZANIE TULUM: MIASTA MAJÓW – COBA – VALLADOLID

Przygodę w Meksyku rozpoczniemy od zwiedzania ruin starożytnego miasta Majów – Tulum (czas przejazdu: ok. 10 min.). Bez wątpienia jest to jedna z najpiękniej usytuowanych dawnych osad majańskich na półwyspie Jukatan. Miasto zbudowane na klifie nad turkusowymi wodami Morza Karaibskiego do dziś zachwyca swoim położeniem. Pierwsi Hiszpanie przybyli do Tulum na początku XVI w. i wówczas kronikarz opisywał kwitnące miasto, porównując je wielkością do Sewilli. Tulum było zamieszkane w latach 900–1521 i stanowiło ważny port handlowy, ośrodek polityczny oraz ceremonialny Majów. Mimo upływu stuleci nadal zachwyca i zajmuje drugie miejsce w rankingu największych atrakcji Jukatanu. Po lunchu przejazd do ruin Cobá, jednego z najbardziej tajemniczych miast Majów (czas przejazdu: ok. 1 godz.). Ukryte w sercu jukatańskiej dżungli wciąż skrywa tajemnice i zapewne piramidy oraz świątynie czekające na odkrycie. Kto nie boi się wysiłku, może wspiąć się na 42-metrową piramidę Nohoch Mul po 120 stromych stopniach. Trudy wspinaczki wynagradza zapierający dech w piersiach widok – rozciągająca się po horyzont dżungla. Po zwiedzaniu kontynuujemy podróż do Valladolid, nieco sennego kolonialnego miasteczka położonego w połowie drogi między Meridą a Cancún (czas transferu: ok. 1 godz.). Wielobarwne budynki, zieleń miejska z egzotyczną roślinnością i mieszkańcy ubrani w majańskie stroje nadają Valladolid szczególnego charakteru. Popołudniu orzeźwiająca kąpiel w cenocie, możliwość nurkowania oraz snorklowania w malowniczych podziemnych korytarzach i jaskiniach. Na zakończenie odwiedzimy wytwórnię tequili i zgłębimy tajniki produkcji trunku. Noc spędzimy w hotelu w centrum miasta.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Casa Valladolid Boutique Hotel, http://casavalladolidboutique.com/*

Dzień 3
ZWIEDZANIE RUIN MIASTA MAJÓW CHICHÉN ITZÁ – PRZEJAZD DO CANCÚN

Tego dnia wyruszymy na zwiedzanie najsłynniejszych ruin prekolumbijskich w Chichén Itzá, zaliczanych do 7 współczesnych cudów świata. Miasto zostało założone w IV w n.e. i funkcjonowało przez ponad 1000 lat. Znajduje się tu również najsłynniejsza z piramid Majów, która stanowiła nie tylko centrum ceremonialne, lecz prawdopodobnie była także swoistym kalendarzem, o czym świadczą poszczególne elementy jej budowy – na przykład 4 ciągi schodów po 91 stopni dające łącznie ze szczytem liczbę 365, zatem sumę dni pełnego roku. Następnie przejedziemy do Ik Kil, gdzie czeka nas kąpiel i wypoczynek w naturalnym słodkowodnym basenie wapiennym – cenote. Popołudniu wyjedziemy do położonej w lesie Hacjendy Cancún, gdzie natura i ekologia odgrywają najważniejszą rolę. Po południu czeka nas ceremonia oczyszczenia i odrodzenia, czyli powrotu do łona Matki Ziemi, która odbędzie się w rytualnej łaźni parowej Temazcal. Ceremoniał ten wywodzi się z tradycji rdzennych społeczności Ameryki Północnej. Po tym niezwykłym doświadczeniu czas na odpoczynek, kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Hacjenda Cancún (20 km za miastem), http://www.haciendacancun.mx/pol/*

Dzień 4
CANCÚN – MIASTO GWATEMALA – ANTIGUA

Po śniadaniu wyjedziemy na lotnisko w Cancún, by stamtąd dostać się do miasta Gwatemala. (czas lotu: 1 godz. 50 min.). Następnie czeka nas transfer do Antigui, dawnej kolonialnej stolicy Gwatemali. Antigua położona jest w kotlinie pośród aktywnych sejsmiczne wulkanów. Czasami można zaobserwować erupcję jednego z nich. Antigua słynie również z wielokolorowych targów indiańskich. Popołudniu przejdziemy się na spacer po uliczkach kolonialnego miasta. Chętni będą mogli wybrać się z wizytą na plantację awokado El Hato.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 5
ANTIGUA – WULKAN PACAYA

Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie Antigui, jednego z najbardziej atrakcyjnych miast Ameryki Łacińskiej. Niska, urocza zabudowa Antigui liczy kilkaset lat. Jednak z powodu trzęsień ziemi po wielu budynkach pozostały tylko ruiny, szczególnie po imponujących kościołach. Miasto położone jest na wysokości 1500 m n.p.m. u stóp aktywnych wulkanów. Po południu czeka nas jedyny w swoim rodzaju trekking konny na aktywny wulkan Pacaya (2552 m n.p.m.; czas trekkingu: 1,5–3 godz.), którego złowrogie stłumione odgłosy można niekiedy usłyszeć na początku wspinaczki. Wulkan Pacaya jest jednym z niewielu wulkanów na świecie znajdujących się w stanie ciągłej erupcji. W miarę zbliżania się do szczytu można poczuć pod stopami ciepło gotującej się wewnątrz lawy. Przy odrobinie szczęścia oprócz pirotechnicznego show autorstwa samej natury i dymiącego stożka będzie można podziwiać trzy inne kratery otaczające Antiguę. Wieczorem zejdziemy do miasteczka i powrócimy do hotelu.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 6
TARG W CHICHICASTENANGO – PANAJACHEL

Tego dnia wyruszymy do Chichicastenango, gdzie w każdy czwartek i niedzielę odbywa się niezwykle malowniczy, największy w całej Ameryce Środkowej targ rękodzieła. Na terenie targowiska znajduje się kościół św. Tomasza, miejsce niezwykłego synkretyzmu religijnego – ceremonii Majów odprawianych na terenie kościoła. Następnie odwiedzimy starą, położoną na wzgórzu świątynię Pasqual Abah, w której do dzisiaj odprawiane są ceremonie Majów. Po wizycie w Chichicastenango wyruszymy nad jedno z najbardziej malowniczych jezior na świecie – wulkaniczne jezioro Atitlán, przez wielu nazywane najpiękniejszym miejscem w kraju! Zbiornik wodny leży w kraterze wulkanu na wysokości 1563 m n.p.m. i otoczony jest trzema wulkanami. Na zakończenie dnia zakwaterujemy się w hotelu z pięknym widokiem na jezioro, ogrodem i basenem w miejscowości Panajachel.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Dos Mundos, http://www.hoteldosmundos.com/*

Dzień 7
REJS PO JEZIORZE ATITLÁN – PRZEJAZD DO MIASRA GWATEMALA

Po śniadaniu w ogrodzie wypłyniemy w rejs łodzią do wioski Santiago Atitlán leżącej pomiędzy dwoma wulkanami, zamieszkałej w większości przez pierwotne ludy Majów: przedstawicieli kultury Zutuil. Miejsce to słynie z cofradias – bractw religijnych, które jednocześnie dzierżą władzę w społeczności oraz stoją na straży nowoczesnych i prastarych praktyk religijnych, z nich zaś najważniejszy jest kult Maximona, lokalnego indiańskiego świętego będącego połączeniem wierzeń lokalnych oraz chrześcijaństwa. Odwiedzimy Maximona, któremu złożymy ofiarę z alkoholu oraz papierosów w zamian za spełnienie życzeń. Ceremonię będzie prowadził prawdziwy szaman! Ponadto Santiago to centrum rzemieślnicze regionu, tutaj powstają najpiękniejsze tkaniny i pamiątki. Wejdziemy do kościoła św. Franciszka, gdzie przy odrobinie szczęścia doświadczymy wyjątkowej mszy synkretycznej. Popołudniu wyjedziemy do stolicy Gwatemali (czas przejazdu: ok. 4 godz.), gdzie zjemy kolację i zatrzymamy się na nocleg.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Adriatika Boutique Hotel, Guatemala City http://www.adriatika.com.gt/*

Dzień 8
PRZEJAZD DO HONDURASU – RUINY MIASTA COPÁN

Rano wyjedziemy w stronę kolejnych imponujących ruin Majów: miasta Copán znajdujących się w Hondurasie. Po przekroczeniu granicy kontynuujemy przejazd (łączny czas podróży ok. 5 godz. + czas spędzony na granicy.). Po południu zwiedzimy pokryte dżunglą ruiny niegdyś wielkiego i politycznie potężnego miasta Majów. Przez całe stulecia dostępu do osady bronił bujnie porastający żyzną dolinę Copán las tropikalny. Gdy odkryto zapomniane przed wiekami ruiny miasta, oczom pionierów ukazał się najdłuższy zapisany w kamieniu tekst prekolumbijskiej Ameryki. Odnalezione inskrypcje i stele odczytane przez badaczy pozwoliły na poznanie pisma Majów. Przed nami oglądanie świątyń, pałaców i placów miasta dawno opuszczonego przez mieszkańców. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Copán.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Copan Hotel Marina Copan***/*, http://www.hotelmarinacopan.com/*

Dzień 9
COPÁN – LIVINGSTON

Po śniadaniu ponownie kierujemy się na granicę z Gwatemalą, skąd czeka nas transfer do Rio Dulce (czas przejazdu: ok. 8 godz.). Następnie wypłyniemy łodzią do osady Livingston położonej nad zatoką Amatique, zamieszkałej przez ludność pochodzenia kreolsko-afrykańskiego. Spotkanie z kulturą Garifuna będzie okazją do posłuchania tradycyjnej muzyki i zakupu lokalnego rękodzieła. Nocleg w Livingston w hotelu Villa Caribe.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Villa Caribe ***/*, http://www.villasdeguatemala.com/*

Dzień 10
LIVINGSTON – QUIRIGUÁ – PARK NARODOWY TIKAL

Kolejny dzień rozpoczniemy od przejazdu do Quiriguá, stanowiska archeologicznego położonego w dolinie rzeki Motagua. Był to w przeszłości ważny ośrodek kultury Majów, istniejący w okresie III–IX w. n.e. Zachowały się tu ogromne ołtarze oraz stele pokryte inskrypcjami i płaskorzeźbami. Można zobaczyć tutaj również wielkie monolityczne rzeźby z piaskowca. Popołudniu wyruszymy do Tikal, gdzie zjemy kolację i zostaniemy na nocleg.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Tikal Inn***, www.tikalinn.com/*

Dzień 11
LIVINGSTON – QUIRIGUÁ – BELIZE

Po śniadaniu czas na eksplorację Parku Narodowego Tikál, gdzie znajdują się jedne z najsłynniejszych ruin dawnego miasta Majów. Tikál położone jest w sercu dzikiej dżungli (selva), zamieszkałej przez wiele gatunków małp, kapibary, ostronosy, rozmaite gatunki ptaków (w tym tukany). Tikál jest dla Ameryki Środkowej, tym czym dla Ameryki Południowej jest Machu Picchu. Rozległe starożytne miasto zamieszkiwane przez Majów zostało nagle porzucone w VII w., po czym pochłonęła je dżungla. Wysokie, smukłe piramidy zbudowane z wapienia obecnie ostro odcinają się na tle zieleni tropikalnej dżungli. Całe miasto składa się z kilku kompleksów świątyń i piramid. Są tam m.in. Świątynia Jaguara, Świątynia Masek czy kompleks Mundo Perdido czyli Zaginiony Świat. W trakcie zwiedzania ruin będziemy mieli możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach widoków na dwóch najwyższych świątyniach wystających ponad koronę dżungli. Popołudniu przekroczymy granicę z Belize i pojedziemy do starej stolicy tego karaibskiego państewka – Belize City. Tam czeka nas rejs wodną taksówką na rajską wyspę Caye Caulker. Kolacja i nocleg z widokiem na Morze Karaibskie.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Banyan Bay Suites****, http://www.banyanbay.com/*

Dzień 12
WYPOCZYNEK NA WYSPIE CAYE CAULKER

Dzień przeznaczymy na wypoczynek na piaszczystych plażach wyspy Caye Caulker, położonej pośród turkusowych wód Morza Karaibskiego. Chętni mogą wykupić wycieczkę na nurkowanie lub snorkelling. Wyspa Caye Caulker znajduję się w pobliżu ciągnącej się od Meksyku aż po Honduras Wielkiej Rafy Barierowej. Oprócz całego mnóstwa kolorowych ryb tropikalnych przy odrobinie szczęścia można tutaj zobaczyć delfiny, niegroźnego rekina wąsatego (czyli nurse shark), a także żółwie, barakudy i płaszczki.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Banyan Bay Suites****, http://www.banyanbay.com/*

Dzień 13
WYPOCZYNEK NA WYSPIE CAYE CAULKER

Kolejny dzień błogiego wypoczynku na rajskich plażach Caye Caulker.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Banyan Bay Suites****, http://www.banyanbay.com/*

Dzień 14
PROM DO MIASTA BELIZE – LOT DO PANAMY – PRZELOT DO EUROPY

Transfer łodzią z powrotem do stolicy Belize (czas rejsu: ok. 1 godz. 30 min.), stamtąd lot do Panamy (czas lotu: ok. 3 godz. 15 min.). Następnie wylot do Europy.

Wyżywienie
śniadanie/lunch
Zakwaterowanie

-

Dzień 15
LĄDOWANIE W WARSZAWIE

-

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Przelot wewnętrzny na trasie: Cancún–Guatemala City
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym (klimatyzowany bus na wyłączność dla grupy)
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
Opiekę polskojęzycznego przewodnika-rezydenta
Wyżywienie zgodnie z programem
Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
Ubezpieczenie
Contact
Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa–Cancún–Belize City–Warszawa (koszt dodatkowy: 3700–4700 PLN; bilet można rezerwować indywidualnie)
Wizyty na plantacji awokado (koszt dodatkowy: 30 USD od osoby)
Napojów bezalkoholowych i alkoholowych
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 70 USD od osoby)
Dopłaty do wysokiego sezonu (koszt dodatkowy: 350 USD od osoby – okolice Bożego Narodzenia, Sylwestra, Wielkanocy)
Opłat lotniskowych (koszt dodatkowy: ok. 50 USD od osoby)
Wizyty na plantacji kawy (koszt dodatkowy: 40 USD od osoby)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 490 USD od osoby)
Contact