Practical information

Get ready to travel

USA

Travel catalog

Informacje o kraju

Stany Zjednoczone położone są w Ameryce Północnej, granicę lądową dzielą one tylko z Kanadą oraz Meksykiem. Oblewają je wody Oceanu Spokojnego, Oceanu Arktycznego, Zatoki Meksykańskiej oraz Oceanu Atlantyckiego. Powierzchnia całkowita tego kraju to 9,3 mln km² – dla porównania Polska jest 30 razy mniejsza. Stany Zjednoczone charakteryzują się bardzo zróżnicowanym społeczeństwem pod względem etnicznym, religijnym i rasowym. Ponad 80% społeczeństwa mieszka w miastach.  Językiem obowiązującym w Stanach Zjednoczonych jest język angielski, formalnie nie obowiązuje pojęcie języka urzędowego. Prawie 80% Amerykanów deklaruje bycie chrześcijaninem, około 50% społeczeństwa wyznaje różne odłamy protestantyzmu.

Klimat i pogoda

Stany Zjednoczone są olbrzymim krajem o bardzo zróżnicowanym klimacie. W tym samym czasie, gdy mieszkańcy Florydy cieszą się upalną, słoneczną pogodą, miejscowi w niektórych stanach północnych mogą odśnieżać zasypane podwórka.

Klimat południowego zachodu USA ma cechy klimatu półpustynnego lub pustynnego, a obszary wyżej położone dodatkowo klimatu górskiego. Oznacza to duże dobowe wahania temperatury, często dużą ekspozycję na słońce i wiatr. Północny wschód USA bardziej przypomina klimatem Polskę z czterema porami roku.

W Los Angeles, w środkowej Kalifornii, podczas zwiedzania Parku Narodowego Yosemite, poczujemy  klimat subtropikalny typu śródziemnomorskiego. Roczna średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 23°C, a w nocy 14°C. Dolina Śmierci jest miejscem bardzo suchym, jednym z  najgorętszych na Ziemi, gdzie latem grunt nagrzewa się do temperatury prawie 100°C. W San Francisco doświadczymy klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się łagodnymi i wilgotnymi zimami oraz suchym latem. Las Vegas z kolei to klimat suchy subtropikalny, co oznacza, że w ciągu roku jest średnio 300 dni słonecznych. Latem temperatura waha się między 34°C a 40°C w ciągu dnia i między 21°C a 26°C nocą. Zimy są łagodne, średnia temperatura wynosi 16°C w dzień, a 4°C nocą. Miejsca odwiedzane na granicy stanów Utah i Arizona przywitają nas klimatem suchym podzwrotnikowym i zwrotnikowym z dużymi dobowymi amplitudami temperatur. Latem może przekraczać ona 30°C, zaś zimą słupek rtęci spada nawet do kilkunastu kresek poniżej zera.

W Stanach Zjednoczonych podając temperaturę, używa się skali Fahrenheita, nie Celsjusza. Przykładowo 25°C to 77°F.

Flora i fauna

Stany Zjednoczone mogą poszczycić się bogatą fauną i florą, oraz licznymi, zjawiskowymi parkami narodowymi – jest ich 38, utworzono także 270 innych obszarów chronionych. Parki stanowią jedne z najpiękniejszych pomników natury na świecie. Ze względu na ogromną powierzchnię kraju krajobrazy są bardzo zróżnicowane. W centralnej części znajdziemy rozległą równinę, na zachodzie góry i wyżyny, a na Alasce góry i szerokie doliny. Tereny Stanów Zjednoczonych zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, m.in. niedźwiedź czarny, puma, kojot, bizon, renifer karibu, wół piżmowy, niedźwiedź grizli, ryś, szop, bóbr, aligator, grzechotniki oraz sęp. Symbolem narodowym jest bielik amerykański i znajduje się on na Wielkiej Pieczęci USA, która służy do uwierzytelnienia dokumentów wydanych przez rząd federalny USA.

Kuchnia

Kuchnia amerykańska łączy w sobie wiele smaków. Na przestrzeni dziesięcioleci z tradycji przynoszonych wraz z napływem imigrantów z różnych stron świata wykształciła się kuchnia stanowiąca zlepek ich kulinarnych doświadczeń. Z pewnością w Stanach warto spróbować doskonałych steków i burgerów, ryb, pizzy w stylu nowojorskim i dań z grilla. Dodatkowo każdy region USA posiada swoje własne kulinarne tradycje. Amerykanie uważają, że najlepszego homara można dostać w Maine, na steka najlepiej wybrać się do któregoś ze stanów Środkowego Zachodu, a łososia koniecznie spróbować w Oregonie lub Waszyngtonie.

Napoje alkoholowe/tytoń

W wielu stanach w miejscach publicznych nie można spożywać alkoholu lub nawet posiadać przy sobie nieopakowanych butelek czy puszek. Nie można także przewozić otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie. W miejscach publicznych palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu – najczęściej jest to autor programu wyprawy. Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana.

Podróżowanie po Stanach Zjednoczonych jest stosunkowo bezpieczne, należy zachować podstawowe środki ostrożności. Za najmniej bezpieczne uważa się biedne dzielnice wielkich miast. Wszelkie dodatkowe informacje przekaże Państwu przewodnik.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Stanach Zjednoczonych jest Dolar Amerykański (1 USD = ok. 3,44 PLN). W odwiedzanych miejscach karty kredytowe są w powszechnym użyciu. Działają karty zarówno Visa, jak i Master Card.

Ubrania i sprzęt

Proponujemy strój wygodny do podróżowania: miękkie buty sportowe,  lekkie, przewiewne ubrania, oraz bluzę lub polar. Sugerujemy zabrać również kurtkę przeciwwiatrową i przeciwdeszczową.

Warto zabrać: czapkę z daszkiem lub inne nakrycie głowy, krem z wysokim filtrem , okulary przeciwsłoneczne, lornetkę, klapki i strój kąpielowy.

Zdrowie i szczepienia

Nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do podróżowania po Stanach Zjednoczonych.

Opieka medyczna w USA jest powszechnie dostępna i na wysokim poziomie. Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na jej wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Od osób przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia, ale można zaszczepić się na żółtaczkę typu A i B, tężec, błonicę i dur brzuszny. Podróżowanie po terenach pustynnych i górskich wiąże się z dużą ekspozycją na słońce i wiatr. Należy pamiętać o właściwym nawadnianiu się czy zabezpieczeniu przed promieniowaniem słonecznym.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze WORLDline.

Wizy

Obywatele polscy muszą posiadać wizę wydaną przez Konsula Stanów Zjednoczonych, nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Koszt wizy to ok. 160 USD. Przedstawicielstwa dyplomatyczne USA w Polsce znajdują się w Warszawie i Krakowie. Konsulat w Krakowie obsługuje mieszkańców województw południowych: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Mieszkańców wszystkich pozostałych województw obsługuje Sekcja Konsularna Ambasady USA w Warszawie.

Warunki wjazdowe

Aby wjechać do USA, Polacy muszą posiadać paszport ważny przez minimum 6 miesięcy od daty powrotu, wizę oraz bilet powrotny. Każdy przybywający do USA otrzymuje w samolocie formularz, który musi wypełnić przed dojściem do kontroli celnej. Formularz imigracyjny zawiera zarówno standardowe pytania na temat podróżnego, jak również te dotyczące miejsca zatrzymania w Stanach oraz cel wizyty. Należy również udzielić informacji na temat wszystkich wwożonych towarów, które podlegają ocleniu. Wwożone dolary (w gotówce lub czekach podróżnych) trzeba zadeklarować, jeżeli ich suma przekracza 10 000 $. Bez cła można wwieźć 200 papierosów, 100 cygar (oprócz kubańskich), i 1 litr alkoholu.

Od 5 stycznia 2004 r. działają nowe przepisy imigracyjne. Na przejściach granicznych został wprowadzony automatyczny odczyt dokumentów (paszportów i wiz), podróżni są fotografowani, pobiera się odciski palców (skanowanie) – dane te są sprawdzane w kartotece służb imigracyjnych. Osoby zatrzymane podczas nielegalnego przekraczania granicy lub przebywające nielegalnie na terenie Stanów Zjednoczonych są deportowane. Procedurze deportacyjnej podlegają również osoby, które przebywając legalnie w Stanach Zjednoczonych, weszły w konflikt z prawem.

Bagaże

Poza bagażem głównym każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki, o pojemności ok. 25 l.

W trakcie przelotów limit wagi wynosi ok. 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny.

Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym. Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 10 × 100 ml.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze WORLDline.

Transport

Podróż będzie odbywała się w wygodnym mini vanie.

Zakwaterowanie

Noclegi są starannie dobierane, by odzwierciedlały klimat odwiedzanego miejsca. Będą to noclegi w hotelach 3-gwiazdkowych, domkach campingowych i lodge.

Napiwki

W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący 10–15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok. 1 USD/bagaż.

Telefon i Internet

Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne. W zależności od regionu mogą pojawiać się problemy z zasięgiem. Dotyczy to zwłaszcza obszarów górskich, pustynnych i z dala od skupisk ludności. Większość hoteli i restauracji oferuje bezpłatne połączenie z Internetem poprzez sieć Wi-Fi.

Strefy czasowe

Stany Zjednoczone ze względu na duży obszar znajdują się w kilku strefach czasowych. Są one przesunięte od 6 do 9 godzin do tyłu w stosunku do czasu w Polsce. Pomiędzy Los Angeles a Nowym Jorkiem są 3 godziny różnicy.

Elektryczność

Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 110–120 V o częstotliwości 60 Hz. Wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek amerykańskich. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać, zabierając ze sobą przejściówkę do kontaktu. Jej kupno może być o wiele trudniejsze już na terenie Stanów Zjednoczonych, dlatego warto zaopatrzyć się w nią jeszcze w Polsce.