Practical information

Get ready to travel

KAMBODŻA

Travel catalog

Informacje o kraju

Kambodża położona jest w Południowo-Wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim. Oblewają ją wody Zatoki Tajlandzkiej. Granicę lądową dzieli z Wietnamem, Laosem i Tajlandią. Powierzchnia całkowita Kambodży to 181 tys. km2 (jest mniej więcej o połowę mniejsza od Polski), z czego aż 40% kraju zajmują lasy. Terytorium dzieli się na 24 prowincje. Językiem urzędowym jest khmerski, a religią dominującą – buddyzm. Kambodża zaliczana jest przez ONZ do grupy najbiedniejszych państw świata, wraz z 8 innymi krajami Azji (m.in. Laosem, Bangladeszem, Bhutanem i Birmą).

Klimat i pogoda

W Kambodży panuje klimat zwrotnikowy monsunowy, dzięki któremu rozróżnia się dwie pory roku – suchą i deszczową. Na wyprawę do Kambodży najlepszy jest okres od listopada do marca, temperatury wtedy nie są aż tak wysokie i panuje pora sucha. Przedział temperatury w tych miesiącach to 21–31oC.

Flora i fauna

Ukształtowanie terenu Kambodży sprawia, że jej fauna i flora są zróżnicowane. Większość terenu zajmują lasy tropikalne i monsunowe, a tereny górskie na północy porastają lasy sosnowe. W kraju powszechnie występują palmy cukrowe, które stały się symbolem Kambodży, są one używane jako surowiec budowlany. W dżunglach zamieszkują tygrysy, lamparty, niedźwiedzie, słonie, bawoły i jelenie.

Bezpieczeństwo

Kambodża jest bezpiecznym krajem, aczkolwiek zalecamy być uważnym, unikać spacerów po zmroku i zachować ostrożność podczas festiwali organizowanych w dużych miastach.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefa czasowa

W Kambodży w stosunku do Polski następuje przesunięcie czasowe o 5 godz. do przodu w czasie letnim oraz o 6 godz. w czasie zimowym.

Kuchnia

Jak w większości krajów azjatyckich – podstawą kuchni jest ryż oraz mięso, popularny jest również sos z limonki, w którym macza się kawałki mięsa. Tradycyjną potrawą Kambodży, którą warto spróbować, jest amok – zapiekana ryba w paście curry, podawana na liściach bananowca. Główną atrakcją kulinarną dla turystów przybywających do Kambodży jest tak zwane a-ping, czyli grillowana tarantula.

Pieniądze

Powszechnie używane są dwie waluty – kambodżańskie riele i dolary amerykańskie, które można stosować wymiennie. Otrzymanie reszty w rielach, gdy płaci się dolarami, i vice versa, nie powinno być zaskoczeniem. Kurs jest stały. Warto mieć ze sobą zapas gotówki, gdyż na prowincjach trudno o dostęp do bankomatów, ale w większych miastach nie ma z tym problemu. Kartami można płacić jedynie w droższych restauracjach i lepszych hotelach.

1 USD = 4000 KHR.

Ubrania i sprzęt

Należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe, ewentualnie sportowe. Dodatkowo polecamy zabrać także sandały i klapki.

Odzież, którą zabierzemy, powinna być przewiewna i najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba pamiętać zarówno o krótkich spodenkach, jak i spodniach z długimi nogawkami. Warto zabrać cieplejszą bluzę i kurtkę oraz strój kąpielowy.

Pozostały sprzęt: okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem, latarka/czołówka, kapelusz lub czapeczka z daszkiem

Zdrowie i szczepienia

Nie wymaga się szczepień profilaktycznych przed przyjazdem. Zaleca się jednak wykonanie szczepień na żółtaczkę typu A i B, błonicę, tężec, dur brzuszny i wściekliznę. Należy pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną, kupione warzywa i owoce dokładnie myć i obierać. Powinno się szczególnie dbać o higienę rąk.

W Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Opieka medyczna, dostępna głównie w miastach, jest płatna. Za wizytę u lekarza zapłacimy 15–40 USD, doba w miejscowym szpitalu to wydatek około 70 USD (plus wszelkie dodatkowe koszty specjalistycznych badań, lekarstw, itp.). Tylko prywatne szpitale zapewniają transport, tam koszt dziennego pobytu to 80–200 USD. Obcokrajowcy z poważnymi dolegliwościami kierowani są najczęściej do szpitali w Bangkoku (Tajlandia) oraz Ho Chi Minh City (Wietnam).

Przepisy celne

Nie ma ograniczeń przy wwozie, a jedynie przy wywozie dewiz – do 10 000 USD przy jednoczesnym udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów.

Wizy

Obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym. Wizy (do 30 dni) można uzyskać na przejściu granicznym (należy mieć ze sobą zdjęcie paszportowe). Istnieje również możliwość ubiegania się o wizę za pośrednictwem oficjalnej strony rządowej (e-visa): www.evisa.gov.kh. Koszt miesięcznej wizy turystycznej to 30 USD. Wymagany jest przynajmniej sześciomiesięczny okres ważności paszportu, licząc od daty powrotu.  

Bagaże

Poza bagażem głównym każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki, o pojemności ok. 25 litrów.

W trakcie przelotów limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny.

Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym. Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 10 × 100 ml.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze WORLDline.

Transport

W Kambodży poruszamy się komfortowymi busami.

Napiwki

W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący 10–15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok. 1 USD/bagaż.

Telefon i Internet

Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie. Dobrze zakupić lokalną kartę SIM, aczkolwiek należy pamiętać, że poza większymi miastami mogą być problemy z zasięgiem. Można także skorzystać z usług oferowanych przez stojące na ulicy, specjalnie oznakowane osoby i zadzwonić z ich telefonów za opłatą (również za granicę). Znajdziemy tu wiele kafejek internetowych o różnym poziomie prędkości łącza.

Elektryczność

W Kambodży stosuje się takie same wtyczki jak w Polsce. Przejściówka nie będzie potrzebna.