Practical information

Get ready to travel

WIETNAM

Travel catalog

Informacje o kraju

Wietnam położony jest w Azji Południowo-Wschodniej, jego stolicą jest Hanoi. Granicę lądową dzieli z Chinami, Kambodżą i Laosem. Wietnam oblewają wody Morza Południowochińskiego.  Powierzchnia całkowita tego kraju to około 331 tys. km2 (jest on niewiele większa od powierzchni Polski). Prawie 50% społeczeństwa wyznaje kaodaizm, religię, która łączy w sobie taoizm, buddyzm, konfucjanizm, chrześcijaństwo oraz w pewnym stopniu islam.

Klimat i pogoda

Wietnam jest krajem o wyżynno-górzystym ukształtowaniu terenu, co przekłada się na bardzo zróżnicowane warunki pogodowe. Wspólnymi cechami klimatu zwrotnikowego wilgotnego i równikowego wilgotnego są występujące okresowo monsuny, wysoka wilgotność powietrza, deszcze oraz występowanie tajfunów. W miesiącach jesiennych na północy kraju temperatura w ciągu dnia waha się między 22°C a 31°C, na południu natomiast, z uwagi na panujący tam klimat tropikalny, temperatury wynoszą 20–28°C.

Flora i fauna

Ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu w Wietnamie znajdziemy lasy tropikalne, na wyższych wysokościach lasy, w których dominuje sosna i dąb, a w najwyższych partiach roślinność alpejską. Wybrzeża natomiast porastają wiecznie zielone lasy i namorzyny. W miejscach suchszych występują sawanny. W Wietnamie można spotkać pantery mgliste, tygrysy, słonie indyjskie, tapiry malajskie czy antylopy garna.

Wiele gatunków zwierząt i roślin jest jednak na wyginięciu z powodu wycinki lasów. Zajmują one już tylko około 24% powierzchni kraju, podczas gdy kiedyś było to ponad 50%.

Bezpieczeństwo

Wietnam jest krajem bezpiecznym, nie występują tam ataki terrorystyczne czy zbrojne napaści. Turyści powinni uważać na kradzieże kieszonkowe oraz na kierowców skuterów, ponieważ czasami wyrywają oni rzeczy z ręki (np. telefon, torebkę, aparat fotograficzny).

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefa czasowa

W Wietnamie nie stosuje się zmiany czasu z zimowego na letni. Różnica czasu w stosunku do Polski wynosi +6 godzin w czasie zimowym oraz +5 godzin w czasie letnim.

Kuchnia

Ze względu na wielowiekowe wpływy Chin na tereny dzisiejszego Wietnamu kuchnia tego kraju jest zbliżona do chińskiej. Jej podstawą jest ryż i makarony, mięso (drób, kaczka, wieprzowina) oraz ryby i owoce morza, które czerpane są z Morza Południowochińskiego. Popularnym sosem jest ten produkowany z ryb, a często używanymi przyprawami jest kolendra i mięta. Stosuje się także świeże warzywa. Kuchnia wietnamska przyjęła również tradycję kulinarną od Francji – Wietnam był jej kolonią przez prawie 100 lat. Dzięki temu w przyjęły się tu szparagi, pomidory, a na południu kraju znajdziemy winnice, w których produkuje się wino. Najpopularniejszym wietnamskim daniem jest zupa Pho, czyli gorący bulion długo gotowany na kościach, doprawiony aromatycznymi ziołami.  

Pieniądze

Walutą Wietnamu jest Dồng (VND, symbol: đ). Obowiązuje zakaz skupowania walut przez kantory. Legalna wymiana pieniędzy (USD, EUR) możliwa jest tylko w bankach, agencjach turystycznych, hotelach i na lotniskach. Bankomaty są dostępne, jednak płatność kartą nie jest tak powszechna. Preferowana karta to Visa.

6,78 VND = 1 PLN

Ubrania i sprzęt

Należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe, ewentualnie sportowe. Dodatkowo polecamy zabrać także sandały i klapki.

Odzież, którą zabierzemy, powinna być przewiewna i najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba pamiętać zarówno o krótkich spodenkach, jak i spodniach z długimi nogawkami. Warto zabrać cieplejszą bluzę i kurtkę oraz strój kąpielowy.

Pozostały sprzęt: okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem (min. SPF 25), latarka/czołówka

Zdrowie i szczepienia

W Wietnamie nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Zaleca się jednak szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, boreliozie, tężcowi i durowi brzusznemu.

Przepisy celne

Podobnie jak w innych krajach ocleniu nie podlegają przedmioty przeznaczone do użytku osobistego w ilościach nie wskazujących na przeznaczenie handlowe. W deklaracji celnej należy zgłosić przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 5000 USD. Kopię deklaracji celnej należy okazać podczas wyjazdu z kraju.

Wizy

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. Aby wiza mogła być wydana, paszport obywatela RP musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy po planowanej dacie opuszczenia terytorium Wietnamu. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Możliwe jest również otrzymanie jej na niektórych przejściach granicznych, ale po uprzednim uzyskaniu promesy wizowej, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne.

Polska znalazła się w gronie 40 państw, których obywatele od 1 lutego 2017 r. mogą ubiegać się o wizę do Wietnamu za pośrednictwem Internetu, w ramach mającego trwać dwa lata programu pilotażowego elektronicznego systemu wizowego.

E-wiza jest wizą jednokrotnego wjazdu, o maksymalnej długości pobytu do 30 dni, z możliwością zrealizowania w ośmiu wietnamskich międzynarodowych portach lotniczych oraz szeregu lądowych i morskich przejść granicznych.

Bagaże

Poza bagażem głównym każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki, o pojemności ok. 25 litrów.

W trakcie przelotów limit wagi wynosi ok. 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny.

Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym. Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 10 × 100 ml.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze WORLDline.

Transport

Podczas podróży „Niezły Sajgon” zapewniony jest lot na trasie Hanoi–Đà Nẵng, Đà Nẵng–Ho Chi Minh, Phú Quốc–Ho Chi Minh.

W obu podróżach turysta ma zapewniony transport do miejsc ujętych w planie podróży.

Napiwki

W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący 10–15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok. 1 USD/bagaż.

Telefon i Internet

Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne. Nie wszyscy operatorzy z Polski mają podpisane umowy z wietnamskimi sieciami telefonicznymi, więc przed wyjazdem należy upewnić się, czy sieć oferuje połączenia w roamingu z Wietnamu. Najbardziej opłacalną formą kontaktu jest skorzystanie z połączeń oferowanych przez komunikatory internetowe. W większości miejsc publicznych jest dostęp do sieci Wi-Fi.

Elektryczność

Prąd w gniazdkach elektrycznych ma napięcie 220 V/50 Hz, jest wiec zbliżony do standardów obowiązujących w UE (230 V/50 Hz). Gniazdka w Wietnamie zazwyczaj mają możliwość obsługi wtyczek europejskich oraz jednocześnie amerykańskich. Przejściówka nie jest więc potrzebna.

Jednostki miary

Wietnam używa systemu metrycznego.