Practical information

Get ready to travel

MEKSYK

Travel catalog

Informacje o kraju

Meksyk jest położony w Ameryce Centralnej, jego stolicą jest miasto Meksyk. Kraj zajmuje powierzchnię 1,9 mln km². Z jednej strony otaczają go wody Oceanu Spokojnego, a z drugiej Zatoki Meksykańskiej. Lądową granicę natomiast dzieli ze Stanami Zjednoczonymi, Gwatemalą oraz Belize. Ludność Meksyku tworzą głównie Metysi, którzy stanowią około 60% społeczeństwa, 30% to Indianie, a około 9% stanowi ludność pochodzenia europejskiego. Religią dominującą w Meksyku jest katolicyzm.

Klimat i pogoda

Klimat Meksyku jest zróżnicowany, co jest wynikiem rozciągłości równoleżnikowej oraz zróżnicowania ukształtowania terenu. W obszarach zwrotnikowych klimat jest wilgotny, morski i przynosi wiele opadów znad morza i oceanu w okresie od maja do sierpnia. W sierpniu i październiku na obu wybrzeżach występują częste huragany. Na półwyspie Jukatan średnia temperatura w miesiącach zimowych sięga 26–28°C, w centralnej części kraju natomiast  wynosi 13–15°C. Pora deszczowa występuje w miesiącach letnich.

Flora i fauna

Meksyk jest bardzo dużym krajem, w którego obrębie występuje wiele stref klimatycznych. Dzięki temu świat roślin i zwierząt jest niezwykle różnorodny. Każdy region tego kraju jest inny i charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem. Tak duże bogactwo fauny i flory jest w Meksyku chronione poprzez tworzenie parków i rezerwatów przyrody. Dużą część kraju, bo aż 28%, zajmują lasy. W zależności od regionu kraju są to albo lasy iglaste, albo wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe suche, bądź lasy kolczaste.

Bezpieczeństwo

W trakcie podróży należy zachować ostrożność i rozwagę, kraj ten nie należy do najbezpieczniejszych na świecie. Na terenie Meksyku zdarzają się napady rabunkowe. Zaleca się również, aby nie korzystać z niesprawdzonych taksówek. Dla bezpieczeństwa należy wykonać kopię dokumentów, a oryginały wraz z kosztownymi przedmiotami trzymać w hotelowym sejfie.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefa czasowa

Meksyk podzielony jest na 3 strefy czasowe, dlatego różnica między czasem polskim a meksykańskim zależy od rejonu.

Różnica czasu względem Polski:

Środkowy i Wschodni Meksyk: czas letni +7 godz., czas zimowy +8 godz.

Północno-Zachodni Meksyk: czas letni +8 godz., czas zimowy +9 godz.

Kalifornia Dolna: czas letni +9 godz., czas zimowy +10 godz.

Kuchnia

Kuchnia meksykańska jest bardzo zróżnicowana. Z kultur Majów i Azteków wywodzą się potrawy przygotowywane z fasoli, kukurydzy, papryczki chili, indyka, ryb oraz dziczyzny. W kuchni meksykańskiej podstawą są ostre przyprawy, najpopularniejszą jest właśnie chili. Najbardziej znane potrawy to grillowane mięso podawane w tradycyjnych tacos lub tortillas, zupa z kukurydzy, ceviche, czyli surowa ryba zamarynowana w soku z limonki, oraz bizochos – słodkie pieczywo i ciasteczka. Będąc w Meksyku koniecznie trzeba spróbować gringa al pastor czyli tortilli z mięsem, serem oraz ananasem, serwowanej niemal na każdym rogu. Meksyk to także ojczyzna wielu znanych na świecie trunków takich jak tequila oraz mezcal.

Pieniądze

Walutą Meksyku jest nowe peso meksykańskie (MXN). W dużych ośrodkach turystycznych można płacić dolarami amerykańskimi. Walutę można wymienić w kantorach oraz bankach. Istnieje możliwość płatności kartą kredytową. Najczęściej akceptowanymi są karty Visa i Mastercard, rzadziej American Express.

1 MXN = ok. 0,19 PLN

Ubrania i sprzęt

Rodzaj obuwia, które należy ze sobą zabrać w podróż do Meksyku, zależy od charakteru wyjazdu. Na wypoczynek i słodkie lenistwo na rajskich plażach wybrzeża Morza Karaibskiego wystarczą nam klapki/sandały i lekkie trampki. Jeśli natomiast planujemy zwiedzać ruiny świątyń Majów, które bardzo często porośnięte są dżunglą, należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe, ewentualnie sportowe.

Odzież, którą zabierzemy, powinna być przewiewna i najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba pamiętać zarówno o krótkich spodenkach, jak i spodniach z długimi nogawkami. Warto zabrać cieplejszą bluzę i kurtkę oraz strój kąpielowy.

Pozostały sprzęt: okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem (min. SPF 25), latarka/czołówka

Zdrowie i szczepienia

Nie jest wymagane zaświadczenie o przebytych szczepieniach przy wjeździe do kraju. Niemniej zaleca się wykonanie szczepień przeciwko żółtaczkom oraz żółtej gorączce. Realnym zagrożeniem jest zarażenie amebozą oraz innymi chorobami układu pokarmowego. Należy przestrzegać higieny spożywanego jedzenia oraz wody. Usługi medyczne są płatne, a opłaty uiszcza się z góry. Meksyk wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 9 lub 12 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje, w tym i tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin.

Przepisy celne

Przekraczając granicę kraju, należy wypisać deklarację celną. Bez deklaracji celnej można wwozić gotówkę w wysokości do 10 000 dolarów. Zabrania się wwozu wszelkiego rodzaju żywności oraz roślin i ich nasion. Nie podlega obowiązkowi celnemu wwóz przedmiotów użytku własnego, takich jak aparat fotograficzny, laptop, lekarstwa itp. Nie wolno wwozić więcej niż 20 paczek papierosów oraz ponad 3 l napojów alkoholowych.

Wizy

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich w przypadku pobytów turystycznych, prywatnych lub służbowych nie przekraczających 180 dni. Wymagany minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy.

Należy wypełnić tzw. Formularz Migracyjny (FMT), który w przypadku podróży samolotem rozdawany jest już na pokładzie, po wypełnieniu musi być opieczętowany przez urzędnika migracyjnego podczas przekraczania granicy (w przypadku podróży samolotem jest to pierwsze międzynarodowe lotnisko, a nie docelowe). Jeżeli wjazd do Meksyku następuje przez jeden z punktów kontroli na granicy ze Stanami Zjednoczonymi, w celu uzyskania formularza należy bezzwłocznie skierować się do jednego z meksykańskich urzędów konsularnych, zlokalizowanych w pasie przygranicznym.

Bagaże

Poza bagażem głównym każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki, o pojemności ok. 25 l.

W trakcie przelotów limit wagi wynosi ok. 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny.

Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym. Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 10 × 100 ml.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze WORLDline.

Transport

Transport w Meksyku będzie odbywał się samochodem typu Toyota Hiace z klimatyzacją.

Napiwki

W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący 10–15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok. 2 USD/bagaż.

Telefon i Internet

Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne. Najbardziej opłacalną formą kontaktu jest skorzystanie z połączeń oferowanych przez komunikatory internetowe. W większych miastach oraz miejscowościach turystycznych dostęp do Internetu i sieci Wi-Fi nie stanowi problemu, jest wiele kafejek internetowych. Można także dzwonić z ogólnodostępnych budek telefonicznych na karty.

Połączenie: 7,69 zł z VAT

SMS: 7,38 zł z VAT za 100 KB

Elektryczność

W Meksyku stosuje się napięcie 110 V, używana jest wtyczka amerykańska, co w przypadku urządzeń z Polski oznacza konieczność zastosowania przejściówki.