Practical information

Get ready to travel

BIRMA

Travel catalog

Informacje o kraju

Od 2011 roku oficjalną nazwą Birmy jest Republika Związku Mjanmy. Państwo położone jest w Azji Południowo-Wschodniej, stolicą jest Naypyidaw. Granica lądowa przebiega wzdłuż terenów Chin, Tajlandii, Indii, Laosu oraz Bangladeszu. Wybrzeża Birmy oblewają wody Morza Andamańskiego oraz Zatoki Bengalskiej, a przez środek kraju płynie rzeka Irawadi, której delta jest ważnym obszarem uprawy ryżu. Całe państwo ma powierzchnię 676 tys. km2, jest zatem około dwa razy większe od Polski. Główną religią Birmy jest buddyzm.

Klimat i pogoda

Birma klimatycznie dzieli się na dwie części: w południowej znajdują się tereny nadbrzeżne z wilgotnymi lasami deszczowymi, w północnej zaś deszcze są umiarkowane, poza górami. W porze deszczowej (maj–sierpień) występują monsuny. Temperatury w Birmie w porze suchej w ciągu dnia zazwyczaj wynoszą 22–30oC, a w nocy nie spadają poniżej 15oC.

Flora i fauna

Większość obszaru Birmy jest pokryta lasami, w których znajduje się wiele unikalnych gatunków drzew oraz innych roślin. W tym kraju znajdziemy również liczne gatunki egzotycznych zwierząt takich jak słonie, lamparty i tygrysy.  

Bezpieczeństwo

Birma jest krajem bezpiecznym dla turystów. W miejscach turystycznych nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefa czasowa

W Birmie nie stosuje się zmiany czasu. Przesunięcie czasowe względem Polski wynosi +4,5 godz.

Kuchnia

Birma jest krajem, w którym znajdziemy różne rodzaje kuchni azjatyckiej (np. tajską, chińską, indyjską).  Podstawą kuchni jest ryż (najczęściej smażony), makaron, mięso, sosy rybne i warzywa, a na południu kraju owoce morza. Bardzo ważnym elementem kuchni birmańskiej są różnego rodzaju zupy, które często są podawane za darmo do głównego dania. Z deserów watro spróbować sanwin makin – są to ciasteczka z grubej mąki, rodzynek, orzechów i maku, oraz shwe yin aye, czyli galaretkę agarową na bazie tapioki, sago i mleka kokosowego. Popularnym napojem w Birmie jest świeżo wyciskany sok z trzciny cukrowej.

Pieniądze

Walutą w Birmie są kiaty (MMK). W większych miejscowościach w Birmie bez problemu znajdziemy bankomaty, które przy każdej wypłacie gotówki pobierają prowizję w wysokości 5000 MMK (3–4 USD). W pozostałych miejscach watro mieć gotówkę. Najczęściej spotykaną obcą waluta są dolary amerykańskie. Nie mogą być one zniszczone (przerwane, pomazane) i najlepiej, by były to banknoty stosunkowo nowe – z tzw. dużymi głowami.

100 MKK = 0,26 PLN

Ubrania i sprzęt

Należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe, ewentualnie sportowe. Dodatkowo polecamy zabrać także sandały i klapki.

Odzież, którą zabierzemy, powinna być przewiewna i najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba pamiętać zarówno o krótkich spodenkach, jak i spodniach z długimi nogawkami. Warto zabrać cieplejszą bluzę i kurtkę oraz strój kąpielowy.

Pozostały sprzęt: okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem (min. SPF 25), latarka/czołówka

Zdrowie i szczepienia

Przy podróży z Polski do Birmy szczepienia nie są obowiązkowe. Szczepienie przeciwko żółtej febrze wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby.

Zalecane są szczepienia przeciwko następującym chorobom: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec, błonica, dur brzuszny, żółta gorączka.

Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, wizyta lekarska w szpitalu państwowym jest bezpłatna (płatne są jedynie lekarstwa).

Przepisy celne

W deklaracji celnej musi zostać ujęty sprzęt elektroniczny i fotograficzny, kwota powyżej 2000 USD, biżuteria. Jedynym ograniczeniem dotyczącym środków finansowych jest zakaz przywozu i wywozu waluty miejscowej. Można ją wymienić tylko na bony płatnicze (towarowe). Przy wyjeździe jedynie bony wykupione na kwotę wyższą niż 300 USD mogą być ponownie zamienione na walutę wymienialną. W Birmie nie stosuje się procedury zwrotu podatku VAT obcokrajowcom.

Wizy

Obywateli polskich obowiązuje wiza pobytowa turystyczna – Tourist Visa (do 28 dni, nie ma możliwości przedłużenia takiej wizy). Uzyskuje się ją przez oficjalną stronę rządową Birmy, kosztuje ona 50 USD. Wiza ta jest dostępna tylko dla osób przekraczających granicę droga powietrzną, w wypełnianym wniosku należy podać lotnisko na które się przylatuje (w tym przypadku lotnisko znajduje się w Rangunu). Należy wypełnić wniosek dostępny na rządowej stronie, dołączyć zdjęcie paszportowe (2 MB) oraz kartą kredytową uiścić opłatę 50 USD.

Bagaże

Poza bagażem głównym każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki, o pojemności ok. 25 l.

W trakcie przelotów limit wagi wynosi ok. 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny.

Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym. Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 10 × 100 ml.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze WORLDline.

Transport

Transport w Birmie będzie odbywał się minibusem oraz samochodem 4×4 (program 3×T), zapewnione są także przeloty wewnętrzne.

Napiwki

W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący 10–15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok. 1 USD/bagaż.

Telefon i Internet

Roaming działa. Na lotnisku można kupić lokalną kartę SIM, która nie wymaga rejestracji. Internet jest w wielu hotelach, jednak często jest powolny lub traci połączenie.

Elektryczność

W Birmie używane są dwa rodzaje gniazdek: europejskie, czyli także te używane w Polsce, oraz brytyjskie (z trzema bolcami). Warto więc zabrać ze sobą przejściówkę.

Jednostki miary

Birma nie używa systemu metrycznego.

1 peiktha (viss) = 2 kg