Practical information

Get ready to travel

AUSTRALIA

Travel catalog

Informacje o kraju

Australia zajmuje powierzchnię 7,7 mln km². Dzieli się na 7 terenów administracyjnych: Australię  Zachodnią, Terytorium Północne, Australię Południową, Queensland, Nową Południową Walię, Wiktorię i Tasmanię. Australię otaczają dwa oceany: Spokojny i Indyjski. Rdzenną ludnością są Aborygeni, którzy stanowią jedynie nieco ponad 1% mieszkańców kraju. Wiele miejsc na tym kontynencie znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Stolicą Australii jest Canberra, a nie, jak powszechnie się sądzi, Sydney.  Językiem urzędowym Australii jest język angielski.

Klimat i pogoda

Australia leży w kilku strefach klimatycznych. Większa części lądu to pustynie i tereny pokryte skrubem. Na tych obszarach deszcz może nie padać nawet przez kilka lat. W głębi kraju przez cały rok dni są bardzo gorące, zaś noce bywają dosyć zimne. Na południu kraju i na wyspie Tasmania lata są ciepłe, a zimy łagodne. W rejonach tych pory roku występują w odwrotnej kolejności niż w Europie. Na północnym krańcu różnice między porami roku się zacierają i panuje tam tylko pora deszczowa i sucha. Występują tam deszcze monsunowe, a niekiedy tropikalne cyklony. Nie można wytypować idealnej pory roku na podróż do Australii. Terminy zależą od odwiedzanych rejonów. Jednak najlepszym czasem wydaje się okres kwiecień–maj lub wrzesień–październik. Wtedy uniknie się pory deszczowej na północy i zimy na południu.

Flora i fauna

Australia izolacji od innych kontynentów zawdzięcza niezwykłą różnorodność flory i fauny. Nieprzychylne warunki (jałowa gleba, niewielkie opady deszczu) pozwoliły niektórym gatunkom roślin i zwierząt wykształcić unikatowe cechy, które umożliwiają im egzystowanie. W Australii istnieją lasy deszczowe, których ekosystemy są bogatsze niż gdziekolwiek na świecie. Niektóre drzewa liczą ponad 2500 lat. Tereny leśne znajdują się na obszarze wschodniego wybrzeża, południowego wschodu i południowego zachodu. Dominują tam eukaliptusy. Otaczające Australię oceany charakteryzuje duża różnorodność form życia.

Charakterystycznymi dla Australii zwierzętami są kangury, koale, dziobaki, kolczatki australijskie, diabły tasmańskie, wombaty, dingo.

Strefa czasowa

Australia podzielona jest na 3 strefy czasowe, dlatego różnica między czasem polskim a australijskim zależy od rejonu. Kilka stanów zrezygnowało ze zmiany czasu z letniego na zimowy. Różnica czasu nie jest jednakowa dla całego kraju.

Różnica czasu względem Polski:

Terytorium Północne – czas letni i czas zimowy +8,5 h

Queensland – czas letni i czas zimowy +9 h

Australia Zachodnia – czas letni i czas zimowy +7 h

Nowa Południowa Walia – czas letni +9 h, czas zimowy +10 h

Australia Południowa – czas letni +8,5 h, czas zimowy +9,5 h

Tasmania – czas letni +9 h, czas zimowy +10 h

Victoria – czas letni + 9 h, czas zimowy +10 h

Jet lag

Ponieważ podróżującym na wschód jest znacznie ciężej walczyć ze zmianą strefy czasowej, wskazówek dla nich jest więcej:

  • Postaraj się zasnąć na czas lotu.
  • Unikaj środków nasennych, stosuj raczej naturalne i sprawdzone sposoby na kłopoty z bezsennością np. herbatkę ziołową.
  • Unikaj alkoholu, ponieważ opóźnia on przestawienie się Twojego organizmu na nowy tryb dnia. Pamiętaj, aby przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym, zrób to najlepiej od razu, gdy wejdziesz na pokład samolotu. To ułatwi Ci psychiczne przestawienie się na nowe pory dnia, jakie czekają Cię po wylądowaniu. W pierwszych dniach po przylocie unikaj ciężkiego wysiłku fizycznego i psychicznego. Pozwól Twojemu organizmowi przyzwyczaić się do nowego trybu dnia i nocy.

Kuchnia

Kuchnia Australijska bazuje na kuchni angielskiej, która została przywieziona przez emigrantów i zesłańców z Anglii. Popularne są owoce morza, ale także dania mięsne. Będąc w Australii, można spróbować mięsa z emu, krokodyla czy kangura. Warto skosztować damper, czyli tradycyjnego australijskiego chleba, ciasteczek anzac, które zostały wymyślone podczas I wojny światowej, weet-bix czyli batonów śniadaniowych z pełnego ziarna, lamingtons, czyli sześcianów z ciasta biszkoptowego oblanych czekoladą i posypanych wiórkami kokosowymi oraz pasty do smarowania vegemite.

Pieniądze

Walutą Australii jest dolar australijski, który dzieli się na centy australijskie.

1 AUD = ok. 2,6 PLN

Ubrania i sprzęt

  • Obuwie: należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe, ewentualnie sportowe.  Dodatkowo polecamy zabrać także sandały i klapki.
  • Odzież, którą zabierzemy, powinna być przewiewna i najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba pamiętać zarówno o krótkich spodenkach, jak i spodniach z długimi nogawkami. Warto zabrać cieplejszą bluzę i kurtkę oraz strój kąpielowy. Dobrze zakupić przed wyjazdem kapelusz z rondem, na który można nałożyć siatkę będącą ochroną przed muchami, które bywają bardzo uciążliwe w Outbacku (interiorze Australii).
  • Pozostały sprzęt: okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem (min. SPF 25), latarka/czołówka.

Zdrowie i szczepienia

Nie ma obowiązku szczepień.

Wizy

Obywatele polscy wybierający się do Australii (w celach turystycznych jak i biznesowych) na okres nie dłuższy niż 3 miesiące zobowiązani są do posiadania wizy, która jest bezpłatna, a aplikować można przez platformę eVisitor.  

Bagaże

Poza bagażem głównym, każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki, o pojemności ok. 25 litrów.

W trakcie przelotów limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny.

Warto pamiętać, aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym. Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 10 × 100 ml.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze WORLDline.

Transport

Przeloty wewnętrzne i transport samochodami typu van.

Zakwaterowanie

Będą to 3- i 4-gwiazdkowe hotele, noclegi na campingach w namiotach lub pensjonatach. Kempingi w wyjątkowych miejscach w Cape Tribulation i Parku Wilsons Promontory.

Napiwki

W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący 10–15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok 2 USD/bagaż.

Telefon i Internet

Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne. Większość hoteli i restauracji oferuje bezpłatne połączenie z Internetem poprzez sieć Wi-Fi.

Elektryczność

W Australii napięcie w gniazdkach wynosi 240 V. Wykorzystuje się wtyczki typu I, z dwoma płaskimi bolcami jak we wtyczce „amerykańskiej” typu A, ale są one ustawione do siebie pod kątem – w kształcie litery V, a prosty bolec, który jest uziemieniem, znajduje się nieco niżej.

Jednostki miary

1 cal – 2,54 cm

1 stopa – 30 cm

1 mila – 1,6 km

1 uncja – 28 g

1 funt – 454 g

1 pinta – 0,6 l

1 galon – 4,6 l