JIMEK, Ghetto Classics i AFRICAline- niezwykły projekt muzyczny

Kraje
Kenya
Kategoria
Muzyka

W lipcu 2017 roku kompozytor i producent muzyczny Radzimir Dębski JIMEK wyruszył do Kenii w podróż, podczas której chciał pokazać dzieciakom z Nairobi, że muzyka symfoniczna nie musi być nudna, a wspólne granie ma prawdziwą moc. Do wyjazdu namówił go Krzysztof Szymczak, pracujący dla UNICEFu. To on pokazał Jimkowi filmik z młodymi muzykami strojącymi instrumenty w kenijskich slumsach. Sam Radzimir Dębski mówi o sobie, że nie jest misjonarzem, że chciał pojechać pokazać dzieciakom to co najbardziej kocha w muzyce, to co sam w niej odkrył, a czego nie wiedział będąc w ich wieku.

 

 

Historia orkiesty Ghetto Classics sięga 2009 roku. To sztandarowy program Fundacji Art of Music, w którym udział wzięły już setki dzieci z Korogocho- jednego z największych slumsów w Kenii oraz terenów w okolicach Nairobi. Obecnie skład orkiestry to około 80 osób! Poprzez naukę muzyki, wymagającą dużej uwagi, dyscypliny i pasji kształtuje się charakter, nabywane są nowe umiejętności, często przydatne w późniejszym dorosłym życiu. Dzieciaki nie dostają własnych instrumentów, mogą ćwiczyć na nich tylko w ograniczonym czasie po zajęciach w szkole. Właśnie ta historia ujęła Jimka, który postanowił przekazać część swojego doświadczenia początkującym muzykom. Do pomocy zabrał ze sobą także czołowego perkusistę José Manuela Albán Juáreza „Manolo”. W wyprawie towarzyszyli im także Ola Mizerska i Alan Kępski z AFRICAline, zajmując się całą logistyką wyjazdu.

Pierwsze próby nie należały do łatwych. Przede wszystkim dlatego, że odbywały się w sąsiedztwie ogromnego wysypiska śmieci, w dymie ze stale płonących hałd odpadów. Trudno było łapać oddech, ciężko słyszeć siebie, a co dopiero całość zgrania wszystkich instrumentów. Jednak orkiestra nie poddawała się ani na moment. Ostatecznie Elizabeth, założycielka Fundacji Art of Music przeniosła przedsięwzięcie do... kaplicy, wyganiając mszę świętą do amfiteatru przy wysypisku... Niesamowite jak szybko dzieci z dystansu i lekkiego przerażenia przeszły do pełnego zaangażowania w naukę nowych dla siebie rzeczy. Jimek nie mógł się nadziwić ile w nich energii. Podczas gdy on opadał już z sił, one pytane o przerwę stwierdzały, że w ogóle jej nie potrzebują! Dzięki zaangażowaniu wszystkich stron udało się w wyjątkowo krótkim czasie przygotować całą "Historię hip-hopu" i wystąpić na wspaniałym koncercie w Nairobi 13 lipca 2017. Ten wieczór z pewnością zostanie na długo w pamięci wszystkich zgromadzonych na sali. Ponad 450 gości na widowni, a wśród nich nie tylko rodzina i przyjaciele, ale również przedstawiciele ambasad i organizacji pozarządowych. Nie zabrakło wzruszeń, zwłaszcza gdy Jimek zrobił niespodziankę podopiecznym dziękując im w języku suahili (w czym nieoceniona była pomoc naszej Oli, świetnie znającej ten język)! Podczas koncertu zebrano również środki dla Fundacji Art of Music. Miejmy nadzieję, że dzięki temu wsparciu kolejne pokolenia dzieci będą mogły dalej rozwijać swoją muzyczną pasję, ucząc się od starszych, którzy mieli okazję czerpać garściami z doświadczenia Jimka.

Rozstania w takich okolicznościach są ciężkie. Kompozytor żałował, że nie mógł zostać w Kenii dłużej, ale być może dzięki temu niedosytowi projekt będzie miał ciąg dalszy. Przecież jest jeszcze tyle utworów do zagrania i umiejętności do nabycia. My tymczasem trzymamy kciuki za Ghetto Classics i Fundację Art of Music!