XIII Festiwal AfryKamera – co ciekawego w tym roku?

Kraje
Polska
Kenia
Etiopia
Kategoria
Festiwal
Afryka
Film
Afrykamera

Od 13 do 21 kwietnia w Warszawie, jak co roku, będzie można przenieść się na kilka dni w głąb Afryki, a wszystko za sprawą XIII już edycji Festiwalu AfryKamera. To świetna okazja do zobaczenia Czarnego Kontynentu z zupełnie innej perspektywy. Na co dzień niewiele słyszymy o afrykańskiej kinematografii, dlatego tym bardziej warto skorzystać z okazji, by przekonać się jak wiele wartościowych i ciekawych filmów mają do zaoferowania obiecujący artyści z Afryki. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem #BlackFilmsMatter, które nawiązuje do afroamerykańskiego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i rasizm.

AFRICAline podobnie jak w latach ubiegłych jest nie tylko jednym z głównych sponsorów wydarzenia, lecz także ma swój udział w pokazach towarzyszących. Podczas 9 dni pełnych pokazów filmowych ukazane zostaną różne oblicza Afryki, widziane oczami jej mieszkańców. Program podzielono na pięć bloków tematycznych: Zielona Afryka, Oczami dzieci, Kairski uśmiech, Nowe kolory tęczy, Luzofońskie natarcie. AfryKamera to jedyna okazja na zobaczenie najlepszych tytułów z całego kontynentu. W tym roku warto zwrócić szczególną uwagę na znakomity debiut reżyserski Zambijki Rungano Nyoni „Nie jestem czarownicą”, który był prezentowany mi.n. na MFF Cannes 2017 i MFF Sundance 2018.

My zachęcamy szczególnie do wizyty w Kinotece w piątkowy wieczór, 20 kwietnia. O godz. 20.30 czekają na Państwa dwa pokazy związane z działalnością naszego biura. Najpierw przeniesiemy się do Nairobi, by wraz z kompozytorem Radzimirem Dębskim stanąć przed wyzwaniem przygotowania koncertu orkiestry Ghetto Classics w niecałe dwa tygodnie! Jednak ważniejszy od finału był cały proces, w którym młodzi muzycy mieli okazję uczyć się od JIMKA i czerpać z jego doświadczenia muzycznego. Krótki film będący zapisem projektu jest zdecydowanie wart uwagi! (Więcej o JIMKU i Ghetto Classics można przeczytać również na naszym blogu). 

Następnie zaprezentowany zostanie odcinek serii dokumentalnej Canal + “Sukces nie zna granic”, którego bohaterem jest założyciel AFRICAline, Grzegorz Kępski. Razem z nim odbędziemy podróż do Desert Rose - wyjątkowej lodge na północy Kenii i poznamy miejscowe życie od podszewki. Po emisji filmu Grzegorz opowie o swoim życiu w Afryce i odpowie na wszystkie pytania.

Również w piatek wieczorem o godz. 18.30 w afrykańskiej restauracji Afrykasy będzie można posłuchać opowieści naszej przewodniczki Oli Mizerskiej o kolorowej Etiopii, jednym z najciekawszych kierunków podróży w Afryce. Czym zaskoczyło ją to miejsce, gdzie warto się wybrać i co zobaczyć? Pokaz slajdów podróżniczych to doskonała okazja do złapania inspiracji na własną wyprawę.

22 kwietnia, w niedzielę, współwłaścicielka i przewodniczka AFRICAline, Agnieszka Lewandowska, podczas dnia afrykańskiego zabierze najmłodszych uczestników festiwalu w krótką podróż do Afryki, by przekonać się dlaczego Masajowie skaczą tak wysoko, a słonie są bardzo mądre. Nie zabraknie niespodzianek i dobrej zabawy dla całej rodziny!

Na wszystkie wymienione wydarzenia współorganizowane przez AFRICAline wstęp jest BEZPŁATNY. Warto również śledzić nasz fanpage na Facebooku, gdzie pojawią się konkursy, w których można będzie wygrać wejściówki na poszczególne seanse. Powodzenia i do zobaczenia na festiwalu!